Ücretsiz blog açmak isteyen ve açamıyorum diyen

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Hızla artan ve bir kenara atılan internet siteleri ve blogların sayısı da günden güne artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca ben de blog nasıl açılır , nelere dikkat etmek gerekir gibi konulara değinmek, blog ve internet sitesi açmak isteyen arkadaşlara ufak tavsiyeler vermek istedim.

Ad imageAd image

Yazımın ilerleyişi sırasında blog açarken nelere dikkat etmek gerekir, blog açma servisleri, olası sorunları ve hedef kitlesi ne olmalı gibi en başta karar vermeniz ve uygulamanız gereken başlıca ana hatlara değineceğim. O zaman en baştan başlayalım.

Blog nasıl açılır?

Site açmayla alakalı yanıtlarına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli notlar olacak. Açmak istediğiniz sitenin kodlaması ve gelişimi adına ilk başlangıç çok önemlidir. Sonradan geçiş yapmak istediğinizde bir çok sorunla karşı karşıya kalırsınız. İyi araştırmadan herhangi bir kodlama ile devam etmemeniz daha mantıklı olur.

Herhangi bir ücretsiz blog açma servisi ile dakikalar içerisinde internet sitenizi açabiliyor, ilk yazınızı yayınlayıp arkadaşlarınıza göndermeye başlayabiliyorsunuz. Bu ne kadar iyi oldu, ne kadar kötü oldu bunu tartışmak istemiyorum ancak insanların çok özensiz dakikalar içerisinde blog açma yazıp açtıkları ilginç servisler aracılığıyla haliyle bir süre sonra kenara atılan blog ve internet sitesi sayısı oldukça fazla.

Konu başlığındaki soruyu biraz daha özverili ve işi en başında sağlam tutarak yükselmek olarak ele alalım. Bu nokta kendinize şu soruları sormanız ve cevaplarını not almanız oldukça faydalı olacaktır:

Ad imageAd image
  • Blog konum ne olacak?
  • Daha önceden bu konuda blog açılmış mı?
  • Açıldıysa bu bloglar nasıl yükselmiş?
  • Hangi konular ilgi çekici olabilir?
  • Ben konum ile ilgili dikkat çekici ne yapabilirim?

Blog nasıl açılır sorusu için en kolay kısmı. Ancak yukarıdaki sorulara samimi cevaplar verip bunun üzerinden ilerlemek dikkatli ve özverili yapılırsa ciddi anlamda zaman ayırmanız, araştırma yapıp ilerlemeniz gereken konular. Yukarıdaki konu başlıkları üzerinden ilerlemenin konusu için oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Ancak bundan önce önemli hususları araştırma noktasına ufakça değinmemiz sizler için faydalı olacaktır.

Hangi servisleri kullanmak gerekir?

Başlıktaki konuyu arattığınızda sizin de fark edebileceğiniz gibi oldukça fazla ücretsiz ve saniyeler içerisinde sağlayan servisler mevcut. Ancak blog veya internet sitesi açarken başlangıçta hangi platformu tercih ettiğiniz oldukça önemli. Bu noktada birçok kişinin ortak tavsiyesi olan Blogger veya Wordpress platformunu tercih etmenizi öneririm.

Bu platformlarda on binlerce kişi tarafından kullanılan ve konunuz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda size yardımcı olabilecek konu, eklenti vs ile dolu olduğundan işlerinizi başlangıçta yaptığınız ufak bir platform tercihi ile bile kolaylaştırmanız mümkün. Bu servislerden biri ile hızlıca açacağınız blog veya internet sitesi ile konunuza uygun bir tema seçebilir, kısa sürede sitenizi daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada işinize yarayacak şu linkleri de paylaşmak istiyorum:

Ayrıca Blogger üzerinden blog açma için blogger.com, Wordpress üzerinden blog açma için tr.wordpress.com kayıt olup başlayabilirsiniz.

Gelelim blog nasıl açılır sorusu ile ilgili belirlediğimiz ve kendimize başlangıçta sormamız gereken konulara:

Doğru Blog nasıl açılır?

Başlangıçta karar vermeniz ve iyi bir araştırma sonucu doğru şekilde karar vermeniz gereken en önemli konu sanırım bu olsa gerek. Elbette ki yazmak istediğiniz ve çok iyi olduğunuz bir konu vardır ancak bu konu ile ilgili açılmış onlarca hatta binlerce blogun da olduğunu fark etmişsinizdir. Bu noktada ya farklı bir konuya yönelmeli yada konunuz ile ilgili diğerlerinden farklı bir bakış açısı ve konsepte sahip olmalısınız.

Burada da aklınıza çok ilginç, kesin tutacağını düşündüğünüz fikirler gelip. Ancak sürekli büyüyen veya büyümeye açık sitelerin içerisinde uygulanmamış fikirler bulmak oldukça zordur. Bulduğunuz fikirlerin daha önce uygulanıp uygulanmadığını, ne gibi sorunlar çıkabileceği ve sizin daha iyi neler yapabileceğinizde araştırma konusudur.

Başlangıçta kendinize sormanız için verdiğim soruların bir çoğu çözüm noktasında kendiliğinden ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Daha önce açılmış blogları incelemek, neler yaparak başarıyı elde ettikleri ve dikkat çekici farklı bir şeyler yapabilmek en büyük yükselme olanağınız. Özellikle de oyunlardaki Pay to Win, kazanmak için öde mantığının internet sitelerine kadar geldiği şu günlerde.

Yukarıda bahsettiklerim blog nasıl açılır konusu ve öncesi kendinize sormanız gereken ufak sorular. Cidden işe yarar bir çalışma ortaya koymak isteyenlerden biriyseniz, kişisel tavsiyemiz zamanla oturur mantığına dayalı şeyleri kenara bırakıp o zamanı kendinizin belirlemesi olacaktır.

ucretsiz blog acma
Ücretsiz blog açmak isteyen ve açamıyorum diyen

Blog açmadan önce dikkat edeceğiniz konular

Kullanacağınız kod yapısı ilerleyen zamanlarda önemli etkenlerden biri olacak. Geliştirmeye açık yapının her zaman tercih edilmesi önemli bir yandır. Özel kodlamayı tercih eden kullanıcıların bu alanda uzman iş yapan şirketlerin yazılımlarını satın aldığı oluyor. Bunları deneyeceklerin önce kendilerine sormaları gereken sorular olacak.

Özel haber siteleri ve blogları tercih edenlerin ödeyeceği para tek seferlik olmayacaktır. İlgili yazılımın ücretsiz sürümleri olacaktır ama zamanla daha gelişmiş yazılımlara geçiş yapmak zorunda kalacaksınız. Geçiş ücreti adı altında hatırı sayılır ücretler alan firmalar var. Artı yıllık destek ücreti ve özel bir şeyler yazdırmak istediğinizde eklenti içinde ücret isteniliyor.

Projeniz büyük ve para sıkıntınız yoksa en iyisini araştırıp seçebilirsiniz. Lakin bir çok büyük proje Wordpress tabanlıdır. Lakin bu kodlama açık kaynaklı olduğundan dolayı açık çıkma olasılığı her zaman mümkündür. Artı yüksek donanım tüketimi yapan bir yapıdır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe