Ücretsiz en iyi antivirüs programı yeterli mi?

media 2159

En iyi antivirüs programı sizce hangisi? Bize göre kullanıcının ihtiyacına göre belirlenmeli ve bilgisayarı yormayan ücretli olanlar daha ön planda diyebiliriz.

teknik destek

Birçok ücretsiz antivirüs programı mevcut ve orta derecede iş gören ise çok az diyebiliriz. Her yıl performans ve güvenlik konularında teste tutulan yazılımlar zamanla sıralama değiştirebiliyor. Bu yıl en etkili olanlar sonraki yılda sıralama kaybedebiliyor. Bu haber hem araştırma hem tecrübe ile yazılmıştır.

Aşağıda genel olan bir bilgilendirme ile karşılaşacaksınız. Öncesinde ise tecrübelerimizle hazırlanmış görüşlerimizi belirteceğiz. 

En iyi antivirüs programı şu diyebileceğimiz bir veya iki tane çıkabilir. Ama bize göre çok ama çok etkili kullanım tek başına yarar sağlamıyor. Yani özellikle üç tanesinden kısa bir bahsetmek istiyoruz.

Kaspersky, BitDefender ve Norton AntiVirus Plus:

Yukarıdaki üç marka programın yıllardır ön planda olduğunu belirtelim. Bunlara ek olarak birde bir zamanlar adını sık duyduğumuz Panda vardı. Ama zamanla sık konuşulan ilk ikisi oldu. Bunların genelde koruma açısında çok iyi olduğu aşikar. Ama önemli bir kusurları var ki bu göz ardı edilebilecek gibi değil. 

Ortak sorunları kullanılan bilgisayarı ve cihazı aşırı şekilde zorlaması. Yani eskiden beri arada bir kullandığım ve son olarak bu yıl kullanıma tekrar başladığım Kaspersky gayet başarılı olduğunu belirtelim. Yıllar önce bunla ilgili bir seminere katılmıştım ve bu marka için dünya genelinde yanlış hatırlamıyorsam çıkan herhangi bir virüsü 7 dakika içerisinde ya da sonrasında tespit edebiliyor.

Üç programı da kullanan biri olarak diyebilirim ki bunları kullananların çok güçlü bir donanıma sahip olan bilgisayarı olması gerekiyor. Bana göre minimum 8 GB RAM şart. Hız açısından SSD ve işlemci faktörü de çok önemli.

Öneri antivirüs

Kaspersky kullanıyorum ve diğerinde Eset internet security. Her ikisi de ücretli sürümleri ve gayet memnun olduğumu belirtebilirim. Eset’ i kullandığım sistem orta seviyeye yakın bir bilgisayar. Yani tavsiyen Eset’ in ücretli sürümlerinden birini kullanmanız olacak.

Ücretsiz olanların çoğu ne yazık ki pek iş görmemekte. Bize göre arada bir internet kullananlar için iş görür diyebiliriz. Ama aktif kullanıcılar için kesinlikle full sürümlerin iş yaptığını söyleyebiliriz.

Ücretsiz olan her yazılımın kurulum aşamasında beraberinde gelen diğer ek yazılımları yükleyip yüklememek kullanıcının elindedir. Kurulum sırasında her seçenekte ilerle kısmına tıklamamak gerekmektedir. Yüklemek istediğiniz virüs programlarını iyi bir araştırma sonucunda indirip kurmaya başlamanız yararınıza olacaktır. Ve kurulum sırasında seçenekleri eleyip işaretlerken dikkatli olmakta fayda vardır. 

BitDefender programı güvenlik tehditlerine karşı oldukça güçlü ve sessiz bir programdır. Her an reklam çıkarmayan daha önce hiç karşı karşıya gelinmeyen virüsleri imha edebilmektedir. Aynı zamanda bilgisayar açılırken Boot menüsünü de taramaktadır.

Virüs programları için kısa bir bilgilendirme

Eset internet security, bizim tercih ettiğimiz programlardan biri. Kullanıma göre başarı gösterdiğini belirtebiliriz. Bilgisayarınızı çok yormadan ve sorunsuz çalışacağını düşündüğümüz bu antivirüs programını defalarca test ettik. Donanımı yormayan yapısıyla internet güvenliğini iyi sağlayan bir özelliğe sahip. 

Ücretli virüs programı alacaklar, düşük ücretlerle OEM tercih edebilir. OEM orjinal olan ve sadece yüklü olan bilgisayarda kullanılabiliyor. Ücretsiz virüs programı yerine uygun fiyatta kaliteli yazımı sürümlerini alabilirsiniz.

Virüs programı almadan önce! Uygun ücretle virüs programı alma: Gittigidiyor, sahibinden ve N11 gibi sitelerde OEM sürümler satılmakta. Bazıları 2 ile 3 kullanıcılı kullanımı satmakta. Fiyatlar gerçekten çok ucuz. Bazıları %60 daha ucuza verebiliyor. Tabi OEM olduğunu unutmayalım!

Ücretsiz en iyi antivirüs programı yeterli mi?

Geçtiğimiz yıllarda en iyi ücretsiz virüs uygulamaları

Kaspersky, Eset ve BitDefender çoğu bilgisayarda tercih edilen programlardan biri. Ama ücretsiz olanlardan en sık kullanılan ise Avast ve Avira olduğunu belirtelim. Bazılarında ücretsiz diyor ama belli bir deneme süresi bulunmakta. Öneri olarak ücretli virüs programlarından Eset Internet Security öneririz. Özellikle Windows bilgisayarları kasmadan çalıştırabileceğiniz virüs programlarından biridir. Avast’ a tercih edilebilir. Ama kendi testlerimizde özellikle internet üzerinden yaptığımız testlerde Eset, Avast antivirüs programından daha iyi. 

Ücretsiz sürümü çok geniş ve yeterli denilebilecek düzeyde olan bir program ise Avast programıdır. Elbette bazı özelliklere erişebilmek için ücretli sürümü kullanmak gerekmektedir. Ancak ücretsiz sürümü de hiç fena değildir. Ayrıca kullanımı kolaydır ve Wi-Fi’ın zayıf ve hassas noktalarını bulabilmektedir. Çok detaya girmeden bazı program isimlerini söylemek gerekir ise; Ad-Aware,MalwareBytes, Panda, AVG, SpyBot ve Emsisoft ücretsiz ve iyi olan programlardan bazılarıdır. 

Ücretsiz virüs programları

Virüs programları hakkında: Bilindiği gibi bilgisayarlarımızı her zaman temiz bir şekilde tutamıyoruz. İndirdiğimiz bir dosyadan, ziyaret ettiğimiz siteye kadar her yerden virüs bulaşma imkanı mevcuttur. Önüne geçmek için ise güvenilir, hızlı, güçlü ve kullanımı kolay programlar tercih edilmektedir. Bu programlar sayesinde bilgisayarlarımızı virüslerden arındırabiliriz.

Ücretsiz virüs programları, Avast, Avira, AVG, Comodo ve diğer ücretli olarak bilinen yazılımlarında free olarak sunduğu programı var. Ama bunlar kadar özellikli olduğunu düşünmüyorum. Bizim önerimiz uygun fiyatlarla ücretli virüs programlarını tercih edin.


Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 03:55

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın