Ücretsiz Kablosuz (WiFi) Ağlardan Uzak Durmalıyız?

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Ücretsiz kablosuz Wifi kullanımı tehlikeli mi? Kablosuz bağlantıda güvenlik sorunu var mıdır? Bağlantı yaptığınız kablosuz Wifi internet ağı güvenli mi? 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bedava kablosuz ağ bağlantısını (Wi-Fi) kim sevmez ki? Pek çok kişi seyahate gideceğinde Otellerin sağladığı hizmetler arasında ücretsiz Wi-Fi‘ya öncelik veriyor, hatta sırf bu tip araştırmalar için internet siteleri dahi kurulmuş durumda. Ancak aslında değerlendirilmesi gereken bu bağlantıların yapılandırılmaları olmalı…

Otellerin kablosuz internet bağlantılarının pek çoğu güvenli değil, şifresiz ya da kriptosuz. Daha açık söylemek gerekirse bu tip ağlara bağlanıldığı an cihazlar bilgisayar korsanlarının, virüslerin ya da addaware tipi yazılımların saldırılarına açık.

SensePost’un uzman güvenlik analisti Glenn Wilkinson, basit bir Wi-Fi bağlantı adaptörü ve İnternetten ücretsiz indirilebilecek programlarla ortalama bir bilgisayar kullanıcısının Wi-Fi hattı üzerinde bağlı bulunan diğer kimselerin cep telefonları ya da bilgisayarları üzerinde gerçekleştirdiği bağlantıları takip edebileceğini belirtti.

Ücretsiz kablosuz wifiÜcretsiz kablosuz wifi

 

CSID’nin Geliştirme Şefi Adam Tyler ise halka açık olan ve WPA kullanmayan Wi-Fi üzerinden İnternete çıkan kullanıcılar tüm veri alış verişini kriptosuz olarak yapıyor bu da bağlantılarını davetsiz misafirlere karşı korumasız bıraktığını ifade etti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Pek çoğumuzun yakından tanıdığı virüs programının da yaratıcısı olan Kaspersky Şirketinin araştırmasına göre İnternet korsanlığı aktivitelerinin pek çoğu ve hatta casusluk seviyesine varan saldırılar otel Wi-Fi bağlantıları üzerinden gerçekleştiriliyor. Ayrıca pek çok bilgisayar korsanı Otellerin Wi-Fi bağlantılarının fake(kopya)ini kurarak kurbanlarını bekliyor.

danger-free-wi-fi

NetMotion ürün müdürü Steve Fallin’e göre eğer verileriniz kriptolu değilse korumasız Wi-Fi‘lar üzerinde yaptığınız tüm işlemler korsanların saldırılarına tamamen açık.

Dersimiz basit… Bedava, şifresiz Wi-Fi bağlantılarını kullanırken risk altındayız…

MWR Infosecurity Şirketinin deneyimli çalışanı David Chismon’a göre bazı oteller diğerlerine göre daha tehlikeli… Bilgisayar korsanlarının bilgisayarlarına sızmaya çalıştıkları iş adamları ya da zengin insanların konaklamayı tercih ettikleri pahalı otel zincirlerinin bu tip bağlantıları diğerlerine göre daha büyük tehlike arz ediyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak