Ülkemizdeki iPhone 5S ve iPhone 5C Satışları Ne Alemde

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

1 Kasım tarihi itibariyle iPhone 5S ve iPhone 5C ülkemizde satışa sunulmuştu. 3 büyük GSM Operatörü tarafından ve Apple Store Türkiye tarafından satışa çıkartılan telefonların ilk günlerde nasıl yok satıldığını ve hangi fiyatlardan satıldığını sizlere bu yazımda bahsetmiştim.

iPhone 5S daha ilk haftasını doldurmadan Apple stokları resmen tükendi. GSM operatörleri ise zaten daha ilk günden stok sorunu yaşıyorlardı. Bu durumda resmen üvey evlat muamelesi gören iPhone 5C ise resmen hiç satılmayarak stok fazlalığı oluşturuyor. iPhone 5 stoklarının bitmesi ile birlikte iPhone 5C’yi 1500 TL seviyesinin altında görebiliriz diye düşünüyorum. Bu kadar çok ürünü bitirip stok eritmek için ya fiyat indirimi yada kampanya yapmaktan başka çareniz yoktur. Yeni yıl ve sevgililer gününün yaklaşmasıyla farklı pazarlama stratejilerine şahit olabiliriz.

Apple Store Türkiye’den iPhone 5S almak isterseniz şöyle bir tablo ile karşılaşıyorsunuz.

iPhone 5S Uzay Grisi iPhone 5S Gold iPhone 5S Beyaz
16 GB 32 GB 64 GB 16 GB 32 GB 64 GB 16 GB 32 GB 64 GB
3 – 5 Hafta 5 – 7 İş Günü 5 – 7 İş Günü 3 – 5 Hafta 3 – 5 Hafta 5 – 7 İş Günü 3 – 5 Hafta 3 – 5 Hafta 5 – 7 İş Günü

Oysaki iPhone 5C’nin her renginden ve modelinden Apple Store’da bulmak mümkün. Aynı durumların operatörler içinde geçerli olduğunu düşünüyorum. Büyük şehirlerde iPhone 5S’in Gold renginin fahiş fiyatlara satıldığı haberleri alıyorum. iPhone 5 varken kimse plastik kasalı bir iPhone almak istemiyor.

“Ucuzcu” olarak eleştirilen Tim Cook iPhone 5C’de yeni nesil 64 bitlik A7 işlemcisini kullansaydı belki bir alım kriteri oluşturabilirdi kullanıcılarda ama aynı fiyattan aynı donanıma sahip bir telefonun plastik kasalı ve daha kalınını kullanıcılar neden tercih etsin ki?

Peki siz iPhone alacak olsanız hangi modeli ve hangi kapasiteyi tercih ederdiniz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir