uTorrent Kullananlar Dikkat! Bilmeden İşlemcinizi Kullandırıyor Olabilirsiniz!

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Çoğumuzun kullandığı torrent sisteminin en büyük istemcisi utorrent, geçtiğimiz günlerde yayına aldığı versiyonu ile kullanıcılarının hiç de hoşlarına gitmeyecek bir çalışma başlattı. Yayına aldığı 3. parti yazılımı ile utorrent, kullanıcılarını birer coin miner’a çeviriyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Kurulduğu 2005 yılından bu yana kullanıcılarının üzerinden hiçbir zaman gelir elde etmeyen utorrent, artık edindiği kitleyi kullanmaya başladı. 2.4.3 sürümünün 28913 kurulumu ile yayına aldığı Epic Scale programı, kullanıcılarının onayına sunulmadan bilgisayarlarını birer coin miner’a çeviriyor. Kurulu olduğu bilgisayarlar üzerinden de firmaya gelir sağlıyor.

Güncellemenin hemen ardından utorent’in kendi forumundaki ‘Groundrunner‘ isimli kullanıcının fark ettiği Epic Scale, diğer kullanıcılar tarafından da büyük tepkiyle karşılandı. İlgili sayfa ve daha pek çok İnternet sitesinde konuşulmaya başlanan olay, utorent’in canını sıkacağa benziyor. Daha şimdiden kullanıcılar bilgisayarlarından utorrent’i sildiklerini ve alternatif torrent programlarını indirdiklerini açıklamış durumda. Utorrent yetkilileri ise, güncelleme esnasında Epic Scale programının kurulumu için onay alındığı konusunda ısrarcı ancak eleştiriler doğrultusunda güncellemeye yeniden göz atacaklarını açıkladılar. Utorrent’in ilgili forum başlığına şu linkten forum.utorrent.com/topic/95041-warning-epicscale-riskware-installed-with-latest-utorrent ulaşabilirsiniz.

Coin mining, son yıllarda bilgisayarla arası iyi olan kullanıcıların kar elde etmek için kullandıkları bir sistem. Basitçe, bilgisayarınızın işlemci gücü ile uzun bir algoritmayı çözmesi sonucu para kazanması olarak açıklanabilir. Coin mining’in ilk zamanları oldukça karlı olsa da, son dönemde bir coin kazanmak için harcanan enerji ve zaman, coin’in kendi ederinden fazla. utorrent’in de elindeki kullanıcılarının üzerinden masrafsız net gelir elde etmesini sağlayan da bu.

Peki bu durumun nesi kötü diye düşünülebilir. Utorrent’i yıllardır severek kullanan kullanıcıların biraz vefakar davranıp onlara para kazandırmasını istemiş olmaları gayet normal değil mi?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Burada üzerine düşünülmesi gereken şey Şirketin amacını kullanıcılarına açıkça sunması gerekliliği. Bu alanda çalışan bizler bile her zaman kullanıcı sözleşmelerinin detaylarını okumuyoruz. İnternet ve teknolojinin doğası gereği her şeyin hızla akıp gitmesi önümüzde gelen sözleşmelere ve uyarılara da göz atmadan ENTER tuşuna basmamıza neden oluyor. Bu konuda kendimizi biraz frenlemeliyiz. Çünkü ¨sanal alem¨(ben bu adlandırmaya anlayışı etkilediği için karşı çıkıyorum) diye adlandırılsa da İnternet üzerinde yapılan tüm işlemler ve eylemler maddi dünyada gerçekleşmişcesine geçerliliğini sürdürüyor ve hukuk düzeninde sonuç doğuruyor.(Aslında bu nedenle de hem kendi İnternet kültür ve eğitimimizi geliştirmeli hem de yeni neslin, özellikle kendi çocuklarımızın bu konuda iyi eğitim almalarını sağlamalıyız)

Ayrıca para kazandırma işlemi sırasında işlemci tüm gücüyle çalıştığı için; bilgisayarınız ısınıyor, takılmalar başlıyor, performansı düşüyor.(Hatta kalıcı hasarlar söz konusu olabiliyor) Eğer siz de torrent indirirken yatıp uyuyan, ertesi sabah kalkınca işine devam eden, ve oldukça bol gönüllü bir bireyseniz bu durum sizi hiç rahatsız etmemeli. Ancak benim görüşüm, utorrentin alternatifi olan açık kaynak kodlu ‘Transmission’ programının kullanılma zamanı geldi de geçiyor bile.

Yazar Notu: Bu yazı Anıl Kıvılcım Eray‘ın değerlendirmesi üzerine bazı yazar notlarıyla süslenerek sunulmuştur. Kendisine katkılarından dolayı şahsen ve Sitemiz adına teşekkür ederim.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir