Vakıfbank banka kartında hesap numarası nerede yazar?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Eskiden pek dikkat edilmeyen banka kartında hesap numarası nerede yazar sorusunu özellikle biz Vakıfbank hesap sahiplerinde görürdük. Çoğu ön yüzde yazanları sadece kart numarası olarak bilirdi. Halbuki belli bir numaradan sonrası ve arka kısımda da yazanlar hesap numarasıydı.

Teknoloji destek

Hayatımızda önemli bir yer edinen bankacılık işlemleri denilince aklımıza ilk olarak banka kartları geliyor. Banka kartları hayatımızın büyük bölümünde karşımıza çıkmakta ve bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bankomatik kartında hesap numarası nerede yazıyor diyenlerin bir çoğunun hangi kısımdan sonra hesap numarasının geldiğini bilmediğini görüyoruz. Yazımızda banka kartlarında hesap numarasının nerede yazıldığını söylemek için genel bir içeriğe yer verdik.

Banka kartları ilk çıktığı andan itibaren hayatımıza büyük kolaylık sağlamıştır. Banka kartları ile birçok işlemi kolay bir şekilde yapabiliriz. Bu kartlar sayesinde internet ortamında, marketlerde, alışveriş merkezlerinde kolay bir şekilde alışveriş yapabiliriz. Alışverişin yanında sevdiklerimize, arkadaşlarımıza hesap numaramızı kullanarak kolay bir şekilde para transferi işlemlerini yapabiliriz. Bu yazımızda para transferi işlemlerini yapmamıza imkan sağlayan hesap numarasının banka kartının hangi kısmında bulunduğunu açıklayacağız.

Banka kartında hesap numarası nerede yazıyor?

Bankomatik kartında hesap numarası nerede yazıyor cevabı her kart için geçerli olmayabiliyor. Bazılarında yazan kart numarası olabiliyor.

Banka kartını elimize aldığımızda bizi birden çok rakamın ve yazının karşıladığını görüyoruz. Bunlar genellikle 4’lü gruplar halinde 16 haneden oluşan bir numara, ay ve yıldan oluşan banka kartının son kullanma tarihi, banka kartı sahibinin ad ve soyadı ve 26 haneden oluşan başında TR ibaresi bulunan bir numaradır.

Birçok insan banka kartının üzerinde yazan rakamlara baktığında bahsettiğimiz 4’lü ve 16 haneden oluşan numarayı hesap numarası olarak düşünüyor ancak bu rakamlar, hesap numarası değildir. Bu rakamlar, bize kart numarasını ifade eder. Kart numarasıyla havale, EFT gibi işlemler yapabilmemiz mümkün değildir. Kart numarası internetten alışveriş yapmamıza olanak sağlar. Peki, birçok kişinin merak ettiği bu hesap numarası banka kartının hangi kısmında yazar?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki banka kartlarının üzerinde hesap numarasının yazacağının garantisi yoktur. Bazı bankalar bu numarayı 26 haneden oluşan başında TR ibaresi bulunan numara adı altında yazarken, bazı bankalar ise hesap numarası altında yazar.

Banka kartında hesap numarası öğrenme

Banka kartınızın üzerini incelediğinizde hesap numarasını göremediyseniz, telaş etmenize hiç gerek yok. Birazdan bahsedeceğimiz basit yöntemlerle de banka kartınızın hesap numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemler şöyledir;

  • Kartınızla ATM’ye giriş yaptıktan sonra işlem menülerinden banka kartınızın hesap numarasını öğrenebilirsiniz.
  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak hesap numaranızı öğrenmek yine mümkündür.
  • İnternet bankacılığı kullanıyorsanız tarayıcı üzerinden hesabınıza giriş yaparak hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.
  • Mobil bankacılık kullanıyorsanız mobil uygulama üzerinden banka hesabınıza giriş yaparak hesap numaranızı görebilirsiniz.

Yukarıda maddelerle bahsettiğimiz yöntemlerle kolaylıkla banka kartınızın hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Bu yöntemlerin dışında hesap numaranızı IBAN yoluyla da öğrenebilirsiniz.

Vakıfbank için kartın arkasında yer alan 00158 ile başlayan hesap numaranızdır.

Vakifbank banka kartinda hesap numarasi
Vakıfbank banka kartında hesap numarası nerede yazar

Hesap numarasını IBAN ile öğrenme

Bahsettiğimiz yöntemlerin yanında banka kartınızın üzerinde hesap numarası yerine ifade ettiğimiz gibi başında TR ibaresi bulunan IBAN numarası bulunuyorsa, bu numara üzerinden de hesap numarasına erişmeniz mümkündür.

IBAN, 26 haneden oluşur. Hesap numarasını öğrenmek için son 16 haneye bakmamız bizim için yeterli olacaktır. Son 16 hane bize banka kartımızın hesap numarasını ifade eder. Bu haneli hesap numarasını kullanarak mobil uygulama veya ATM üzerinden EFT, havale gibi para transferi işlemlerini yapabiliriz.

Yukarıda ifade ettiğimiz bilgileri dikkatli bir şekilde okuduğunuzda siz de banka kartında hesap numarası nerede yazar ve banka kartında hesap numarası nasıl öğrenilir sorularının cevaplarına kolaylıkla erişmiş olacaksınız.

Banka kartında hesap numarası yazmıyor

Genelde eğer gerçekten yazmıyorsa ya güvenlikle alakalı nedenlerden dolayı yazılmamıştır, ya da silinmiş olabilir. Bunun dışında yanlış yere bakıyor olabilirsiniz. Bazen çoklu sayılar akılları karıştırabiliyor.

Hesap numarası yazmıyor sorunu yaşayanların bankası ile iletişime geçip gerekli bilgileri öğrenebilirler. Lakin mobil şube ve internet bankacılığı hizmetinden de öğrenmek kolaydır.

Bir kısım kullanıcının tam anlamıyla mobil şubeyi kullanamadığını görüyoruz. İçerikte bulunanların doğru şekilde yapılandırılması gerekebiliyor. Girişlerde ek kod girilmesi daha güvenli olacağını söylemek istiyoruz. Biz çoğunlukla parasal işlemlerde iPhone kullanımlarını öneriyoruz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.