Van' da gezilecek en güzel yerler

Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel şehirlerinden birisi olan Van gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Van gölü ve Van kedisini görmeyi sakın ihmal etmeyin

Andronova

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Van halkının geçim kaynağı hayvancılıktır. Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van, kendine has birbirinden lezzetli yemekleriyle mutfağını denemeden, dünyaca ünlü Van kedisini görmeden ayrılınmaması gereken bir şehirdir. Van’da gezilecek yerler nelerdir?

Van gezilecek yerler

Van seyahatinizde rehber olması amacıyla şehir genelinde gezilecek yerlerin listesini sizler için hazırladık.

Akdamar kilisesi

Kral 1.Gagik’in isteği üzerine 915-921 yılları arasında inşa edilen kilise, Akdamar adasında yer alır.

Van gölü

Van’ın Deniz’i olarak da adlandırılan Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluştuğu varsayılan bir göldür. Ve görmeden kıyısındaki kahvaltı yerlerinde meşhur Van kahvaltısı yapmadan Van’dan ayrılmayın…

Halime Hatun kümbeti

Van’ın Gevaş ilçesinde 1335 yılında inşa edilen Halime Hatun Kümbeti babası Melik İzzeddin tarafından yaptırılmıştır. Ön cephesindeki süslemeleriyle ön plana çıkan Kümbet, onikigen şeklinde ve piramit külahı ile dikkat çeker.

Van kalesi

Van Kalesi birçok medeniyetin sahip olmak istediği şehirlerden biridir. Kale, M.Ö. 840 – 825 tarihleri arasında Urartu Krallığı döneminde yaptırılmıştır. Van Gölü kıyısında yer alır.

Abdurrahman Gazi türbesi

Van kalesi’nin altında yer alan türbeyi kesinlikle gezmeden gitmemenizi öneriyoruz..

Muradiye şelalesi

Sadece Vanlıların değil yakın çevre illerden insanların da yazın piknik yapmak ve serinlemek için geldikleri Muradiye Şelalesi, buz gibi suyu ile görülmeye değer bir başka Van’ın sembol yerlerinden biridir.

Van evi

Van’a geldiyseniz eğer bakmadan geçemeyeceğiniz kültürel Van evlerini de görmelisiniz.

Van kedisi heykeli

Van mavi ve yeşil iki renge sahip gözleriyle dikkat çeken kedisiyle meşhurdur. Van Kedisi Heykeli’ni de Van Ferit Melen Havaalanı girişinde görebilirsiniz.

Van' da gezilecek en güzel yerler


Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 11:40

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın