Varsayılan uygulamalar değiştirme

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Android telefonda resim, video, müzik gibi dosyalarımızı açtığımızda, bu dosyalar varsayılan uygulamalar tarafından çalıştırılmaktadır. Varsayılan uygulamalar nedir? değiştirebilir miyiz?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android telefonlarımızda işletim sistemi ile gelen bir çok standart uygulama vardır. Resim, müzik, kamera gibi bir çok uygulama işletim sistemine entegre olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte işletim sistemi tarafından bu işlemlerde kullanılan uygulamalara varsayılan uygulama demekteyiz. Şöyle düşünelim, herhangi bir ekstra uygulama yüklemediğinizde bu dosyaları açtığınızda telefonunuzda yer alan bu uygulamalar dosyalarınızı çalıştıracaktır. Fakat bu uygulamaları açabilecek farklı bir uygulama yüklediğinizde ise internete girmek istediğinizde veya müzik dinlemek istediğinizde telefon sizlere hangi uygulama ile çalıştırmak istediğinizi soracaktır. Sizlerinde bu dosyayı açabilmeniz için uygulamalar arasında seçim yapmanız gereklidir.

Varsayılan uygulamaları değiştirme

Varsayılan uygulamalar değiştirme

Varsayılan uygulama özelliği aslında bütün işletim sistemlerinde bulunmaktadır. Bu varsayılan uygulamaları kullanmak istemediğiniz taktirde telefon sizlere değiştirme imkanı vermektedir. Peki varsayılan uygulamaları en kolay ve basit bir biçimde nasıl değiştirebiliriz. Aşağıdaki adımları takip ettiğinizde android telefonlarınız da varsayılan uygulamaları kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Varsayılan uygulamalar değiştirme ayarları

  • İlk olarak ayarlar bölümüne giriş yapınız. Çark şeklinde görünen simgeye tıklayınız.
  • Ayarlar bölümü içerisinden ise uygulamalar başlığına giriş yapınız.
  • Bu aşamada ise varsayılan uygulama olarak kullandığını ve değiştirmek istediğiniz uygulamayı bularak tıklayınız.
  • Bu işlemden sonra karşınıza uygulama menüsü gelecektir. Açılan bu bölümün içerisinde yer alan varsayılan olarak aç”a giriniz. Gelen ekrandan ise “varsayılanları temizle” seçeneğine basınız.
  • Bu işlemden sonra artık varsayılan uygulama olarak kullanılan programın bu özelliği silinmiş olacaktır.
  • Şimdi ise sildiğimiz uygulamanın yerine kendi istediğimiz uygulamayı atamaya geçelim. Bunu bir örnek üzerinden sizlere anlatmaya çalışalım. Yukarıda silmiş olduğumuz uygulama resim görüntüleme uygulaması olsun.
  • Telefonunuzda bulunan her hangi bir resim dosyasını açınız. Telefon bu aşamada fotoğrafınızı hangi uygulama ile açabileceğinizi sizlere soracaktır. Tabiki alternatif uygulamaların telefonda bulunması halinde. Bu aşamada devamlı kullanmak istediğiniz uygulamayı seçerek her zaman yazısına basınız. Bu işlem sonucunda seçmiş olduğunuz uygulama her zaman o  tür için varsayılan uygulama olacaktır.
  • Eğer tüm uygulamaların varsayılanını değiştirmek istiyorsanız Uygulamalar > Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar > Varsayılan olarak ayarla adımlarını takip ediniz.


Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 13:18

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir