[Video] Xperia T ve iPhone 5 Hız Testinde

[Video] Xperia T ve iPhone 5 Hız Testinde
müşteri hizmetleri

IFA Berlin’de Sony’nin en gözde telefonlarından biri olarak karşımıza çıkan Xperia T, göz doldurucu teknik detayları ve şık tasarımı ile Japon üreticinin amiral gemisi konumunda. Xperia T, Ericsson hisselerini bünyesinde topladıktan sonra yoluna Sony adı altında devam eden şirketin en büyük ekrana sahip akıllı telefonu oldu. Şık tasarımının yanında teknik detaylarıyla da dikkat çeken Xperia T bazı Avrupa ülkelerinde raflarda yerini aldı ancak ülkemiz kullanıcılarına 2012 yılında sunulması beklenmiyor.

4.55inç ve 1280 x 720p çözünürlüğünde çizilmeye karşı dayanıklı Mobile BRAVIA ® Engine ile HD Reality ekrana sahip telefon 139 gram ağırlığında. 1.5GHz hızında çalışan ve Qualcomm’un 28nm mimarisi üzerine inşa edilen çift çekirdekli Snapdragon S4 Plus MSM8260A işlemciye sahip telefon, 1GB RAM ve Adreno 225 grafik birimini bünyesinde barındırıyor. 13mp arka kamerası ile Full HD video çekimi yapabilen Xperia T, 16GB dahili hafızaya sahip aynı zamanda microSD kart desteği sunmaktadır. Android 4.0.4 işletim sistemi ile çalışan telefonda,1850mAh pil gücü, Wi-Fi 802.11n, Wi-Fi Hotspot fonksiyonu, DLNA sertifikası, yakın alan iletişim teknolojisi (NFC), Bluetooth bağlantısı ve aGPS diğer detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

Apple, iPhone serisinin son üyesini 12 Eylül’de karşımıza çıkarmıştı. Daha ince ve daha hafif bir yapıyla tanıtılan iPhone 5, iddia edilene göre bünyesinde bulundurduğu A6 çip sayesinde önceki işlemci A5’e nazaran %22 oranında yüksek performans sunmaktadır. 4inç ve 1136 x 640 çözünürlüğü sahip telefonun tanıtımı esnasında işlemci frekans hızı ve sistem belleği hakkında bilgi verilmedi. Daha sonra yapılan bir dizi test çalışmalarında işlemcinin 1.3GHz hızında olduğu ve telefonun 1GB RAM’e sahip olduğu bildirildi.

Yukarıda teknik detaylarına kısaca değindiğimiz cihazlarla ilgili yayınlanan test videosunda telefon açış hızları, tarayıcı performansları ve Youtube video açma hızları test edilen telefonlarda bir hatırlatmayı yapmak yerinde olur. iPhone 5 halihazırda iOS’un son sürümünü bünyesinde bulundururken Xperia T ise henüz Jelly Bean ile tanışmadı. Sony’nin son amiral gemisinde Android 4.1.1 sonrası önemli ölçüde performans artışı beklenmektedir. Videoya aşağıdan göz atabilirsiniz

[youtube=//www.youtube.com/watch?v=r1L_j4ek-5k&feature=player_embedded]

kaynak: xperiablog.net