Virginia Polisi Parmak İzi Sistemiyle Kilitlenmiş Cep Telefonlarınızı Açmanızı İsteyebilir

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Geçtiğimiz hafta Virginia’da Gezici Temyiz Mahkemesi, polislerin cep telefonlarının ekran kilidini açtırma yetkisiyle ilgili çığır açan bir karara imza attı. Mahkemeye göre bir şüpheliden cep telefonunun ekran kilidini şifre ile açmasını istemek anayasaya aykırıyken parmak iziyle kilitlenmiş telefonların açılmasını istemek anayasal sorun teşkil etmiyor ve mümkün.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Parmak izi teknolojisiyle Iphone 5S ile tanışmıştık ardından Samsung cihazlarda da yerini alan parmak izi tanımlama sistemi artık pek çok mobil cihaz kullanıcısının cihaz güvenliği için tercih ettiği pratik metod halini aldı. Şifre ya da şekil sistemlerine göre daha hızlı ve güvenli olan sistem parmakla özel hassasiyetteki alıcılara sahip olan tuşlara dokunmak ya da parmağı kaydırmak suretiyle çalışıyor. Ancak Virginia’da şüpheli durumdaysanız durum pek de böyle değil…

Mahkeme kararı geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olaya dayanıyor, iddiaya göre kız arkadaşını boğarak öldürmeye teşebbüs ettinden şüphelenilen kişinin olayı cep telefonuna kaydetmiş olması ihtimalini değerlendiren savcılık şüpheliden cep telefonunun şifresini talep etmiştir.

Şüphelinin avukatı ise müvekkilinin cep telefonunun şifre ile korunduğunu ve bu şifrenin müvekkili tarafından bilindiğini, bu bilgiyi paylaşmak zorunda olmadığını çünkü ABD Anayasasının 5. düzenlemesine göre kimsenin kendisi aleyhinde tanıklık etmeye zorlanamayacağı ve şifrenin de müvekkilin bilgisi kapsamında olduğu için aleyhinde bilgi vermesi niteliğinde olacağından Anayasaya aykırılık teşkil edeceğini iddia etmiştir. (Susma hakkı olarak da değerlendirilebilir)

Hakim Steven J. Frucci’nin kararında kolluk yetkililerinin parmak izi talep etmesinin, DNA ya da el yazısı testi yapması ile aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini ve buna yasaların izin verdiğini fakat şifre ya da pin kodu talebinin Anayasanın 5. düzenlenmesine aykırı olacağına hükmetmiştir.

Apple parmak iziyle telefonunu kitleyen kullanıcılar cep telefonlarına 48 saat boyunca giriş yapmazlarsa, daha önce kullanıcılarca belirlenen şifre ile cihazlarını açmaya izin veriyor. Fakat 48 saatlik süre kolluğun cihazın açılmasını talep etmesi için yeterli bir süre olarak gözüküyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Benzer mahkeme kararlarının ABD’de diğer eyaletlere ya da Federal Devlet Düzeyinde, Federal Yüksek Mahkemeye kadar uzanıp uzanmayacağı soru işareti olduğu gibi Avrupa’da ya da ülkemizde benzer bir durumla karşılaşılırsa hakimlerimizin vereceği kararların niteliği de merak konusu.

Teknolojiler son sürat ilerlemeye devam ederken, üzerine uzun süre düşünülen ve yapımı bir hayli zaman gerektiren kanunların teknolojiye ayak uydurabilmesi bir hayli güç. Bu nedenle hakimlerin bu tip ufuk açıcı yorumlar getirebilmesi çok önemli…

nexus2cee_nexusae0_Screenshot_2014-04-29-13-51-55-351x625iphone_5s_touch_id-250x250iphone5

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak