Web site sunucudan ülke engelleme

media 390

WHM / Cpanel ülke / ülkeleri engelleme nasıl yapılır? Yeni eklenen Countries Management yani ülkeler yönetimi özelliği ile mümkün. Çin, Rusya, ABD / Amerika, İngiltere, İtalya, Almanya, Hindistan, Japonya, Hollanda ve dahası. Site saldırılarını önleme!

Andronova

WHM yani “Web Host Manager”, kısaca sunucu host yöneticisi diyebiliriz. Bu sunucu yönetimi yazılımıdır. Root yetkisi ister. Kullanıcıları ise Reseller, VPS, VDS ve Dedicated sunucularda kullanılmakta.

Web site ülke engelleme güncellemesi: WHM’ ye gelen yeni güncelleme ile artık ülke bazlı kullanıcı engellenebilecek. Türkiye’ deki web sitelerine çoğunlukla Çin ve Rusya’ dan saldırı gelmekte. Siper saldırı yapan diğer ülkeler bu ülkelerin neredeyse toplamına eşit diyebiliriz.

Eğer sunucunuzda “cPHulk kaba kuvvet koruması” açık ise en çok hangi ülkelerden saldırı aldığınızı görebilirsiniz. Böylece aşağıdaki adımları izleyerek o ülkeleri sunucunuzdan engelleyebilirsiniz.

Özellikle bu yenilik Wordpress siteleri için önemli bir güvenlik önlemi olacak. Wordpress ülke engelleme tabi tek başına bir çözüm değil. Nedeni VPN programları ile bu saldırılarda yapılabilir. Ama genelde kafayı takmış kişiler bu yönteme yönelir.

Sitenize veya sunucunuza / IP saldırı yapılıyorsa nasıl anlarız? cPHulk bölümünde en alta yer alan “Bildirimler” başlığında bulunan “Sistem bir kaba kuvvet kullanıcısı saptadığında bir bildirim gönder” işaretlenir. Sonra kaydet. www.andronova.net

Web site sunucudan ülke engelleme

Sunucudan ülke nasıl engellenir?

WHM kontrol paneline girdiyseniz yukarı sol tarafta arama bölümüne  “cPHulk kaba kuvvet koruması” şeklinde yazıp bu özelliğin açık olup olmadığını kontrol ediniz. Açık değilse açınız. Açık ise aşağıdaki adımları uygulayınız.

Sunucudan ülke nasıl engellenir? cPHulk kaba kuvvet koruması / Countries Management (ülkeler yönetimi) / engellemek istediğiniz ülkenin yanındaki aşağıdaki seçenekleri seçiniz. Yapmamız gereken durum bölümündeki “Blacklisted” kutucuğunu işaretlemek. Sonra otomatik kendisi işlemi yapacak. www.andronova.net

WHM ülke engelleme komutları: Whitelisted= Beyaz Listede, Not Specified= Belirtilmemiş ve Blacklisted= Engelleme (ülke engelleme)

Sunucudan ülke nasıl engellenirWeb site sunucudan ülke engellemecpanel ülke engelleme

Yukarıdaki işlemlerle artık Wordpress ülke engelleme, Cpanel ülke engelleme ve ülke IP engelleme yapılmış olacak.


Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 19:41

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın