WhatsApp çevrimiçi kapanmıyor mu?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Makalemizde WhatsApp çevrimiçi kapanmıyor hala görünüyor sorununda ne gibi adımlar uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ad imageAd image

Uygulamada karşılaşabileceğiniz bir problem yani cep telefonunuzun veya cep telefonunuzdaki Whatsapp uygulamasının kapalı olmasına rağmen başkalarının sizi çevrim içi olarak görmesidir. Bu durum hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde görülebilen bir hatadır. Bu hatanın ortaya çıkması sizi korkutmasın çünkü bu durum farklı uygulamalarda da geçerli olabilir ve ayrıca nadir görülen bir sorun değildir.

İşlemlerden önce test için yapacağınız işlemler olabilir. Örnek bağlantınızı değiştirmek, tarih yanlışsa düzeltmek ve başkalarında çıkıyor mu diye araştırmak.

WhatsApp neden çevrimiçi görünüyor?

Çevrimiçi kapanmıyor sorunu birden fazla sebepten ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden biri bağlantı kopması veya bağlantı sorunları olabilir. Çevrimiçi ve son görülen verilerini güncellemek için arka plan işlemleri kullanır. Eğer bağlantınız kesilirse veya aniden yavaşlarsa bu işlemler gerçekleşemez ve veri alışverişi durduğunda Whatsapp durumunuzu çevrim dışı olarak güncelleyemez.

Bir başka sebep ise uygulamanın arka planda çalışmasıdır. Eğer devam eden bir gönderim veya indirme varsa bu sebeple arka planda çalışmakta ise Whatsapp sizi çevrimiçi gösterecektir. Aynı şekilde eğer mesajlaşma uygulamasından çıktıysanız fakat uygulamayı tamamen kapatmadıysanız da çevrimiçi görünebilirsiniz. Bir farklı sebep ise telefon uygulaması kapalı olduğu halde sizin veya başka birinin sizin hesabınızı kullanarak bilgisayarlardaki bir internet tarayıcısı üzerinden Whatsapp web hizmetini kullanması olabilir.

Ad imageAd image
  • Bilgisayarda uygulama kullananların açık bırakıyor olması.
  • Arka planda çalışmasına neden olan etkenler.
  • Güncelleme yapılıyorken bu şekilde görülme durumu.
  • 3. Parti tarzı uygulamaların üzerinden kullanımlarda.
  • Çoklu denilen kullanım için tercih edilen yöntemler.

Unutmadan başkalarında aynı sıkıntılar var mı diyerek farklı şehirlerde yaşayan tanıdıklarınızla görüşünüz.

WhatsApp çevrimiçi nasıl kapatılır?

Öncelikle sohbet etmek isteyenlere müsait olmadığınızı göstermek adına profilinizde meşgul, toplantıda ve uyuyor gibi kullanılacak seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Bunun için ayarlardaki ilk bölüme dokunarak hakkında alanından işleminizi yapabilirsiniz.

Çevrimiçi görünmeyi kapatmak içinde yine ayarlardan işlem yapmanız gerekiyor.

Şu adımları takip ediniz:

  • “Hesap” alanına geçerek gizlilikle devam ediniz,
  • Son görülme alanından en son ne zaman Whatsapp’ ı kullandığınızı gizlemiş oluyorsunuz.

İlgili alanda çok sayıda seçenekten de yararlanabilirsiniz. Örnek durum bilginizi kapatabilirsiniz.

Ad imageAd image

Windows 10 ve Windows 11 Whatsapp kullanımlarında profil hizasında yer alan 3 nokta alanından çıkışa atılmasını öneriyoruz.

WhatsApp cevrimici kapatma 1
WhatsApp çevrimiçi kapatma kapanmıyor mu

Birinci resimde kullanım bilgisinin gizlenmesi için giriş yapılacak yer gösteriliyor. İkinciye baktığınızda ise açık olan oturumlarınızın kapatılması için ilgili bölüm bilgisi yer almakta. Buradaki alanlar açılmadığında cihazınızı yeniden başlatmanızı öneriyoruz. Ya da Samsung tarzı cihazlarda uygulamalarda alanından Whatsapp’ ı bulup içeriğindekileri çalıştırınız.

WhatsApp cevrimici kapatma 2
WhatsApp çevrimiçi kapanmıyor

Hala WhatsApp çevrimiçi kapanmıyor sorunu var mı?

Açık olan tüm oturumların çıkışının yapılması gerekiyor. Tekrardan kontrol ediniz. Uygulamanın ayarlarında “Bağlı cihazlar” kısmını açınız ve çıkan bağlantılı cihazların üstüne dokunup içerisinden “Çıkış yap” seçeneğini çalıştırınız.

Whatsapp uygulama kapalı olmasına rağmen çevrimiçi görünmesi sorununun çözümü sorunun sebebine göre değişkenlik gösterebilir. İlk olarak bağlantı sorunu durumunda size modeminizi veya mobil verinizi kapatıp tekrar açmanızı tavsiye ederiz.

Uygulamaya güncelleme geldikten sonra yaşanan aksaklıklar olabiliyor. Böyle bir şeyde önceki sürümlerden birini yükleyerek test edilmesi gerekiyor. Sonra tekrardan yeni bir versiyon çıkarırsalar ona geçiş yapıp denersiniz.

Farklı bir telefondan hesap doğrulaması yaparak oradan da test edebilirsiniz.

Ülke içerisinde bir sıkıntı bulunuyorsa o zamanda vpn bağlantısıyla denenebilir. Eğer yurt dışıyla alakalı bir şeyler oluyorsa o zamanda beklemekten başka pek seçeneğiniz olmayacaktır.

Devam eden indirme ve gönderme durumunda ise devam etmekte olan işlemin bitmesini beklemeniz ve gönderme veya indirme işlemi son bulduktan sonra ise çevrimiçi durumunuzu tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eğer hâlâ çevrimiçi görünüyorsanız bağlantınızı tekrar yenilemenizi tavsiye ederiz. Hesabınızın web üzerinden açık olması veya başkası tarafından kullanılması durumunda ise uygulamadaki ayarlardan bağlı tüm cihazlardan çıkış yapmanızı ve ardından uygulamaya tekrar telefonunuzdan giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Umarız ki az önce verdiğimiz tüyolar işinize yarasın, sağlıcakla.

Whatsapp kapalı olmasına rağmen açıkmış gibi görünüyor ise neden olabilecek etkenlerden söz ettik. Herhangi bir şeye buluşmadan önce başka kullanıcıları kontrol edin.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.