WhatsApp ekran kilidi iPhone güvenliği

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

WhatsApp ekran kilidi iPhone için ekstra bir güvenlik yöntemi olduğunu biliyor musunuz?

Teknoloji destek

Karşımıza çokça çıkan bu sohbette gönderilen mesajların ve aramaların uçtan uca şifreleme ile korunduğu, üçüncü kişilerin bunları okuyamadığını belirten özel bir yapıya sahip. Tabi telefonunuz başkasının eline geçmezse ! 🙂

Uygulamada herhangi bir şifre koyma sistemi yer almamaktadır. Yeni yayına alınan güncellemeyle eklenen yenilikte uçtan uca şifreleme özelliğinden yararlanılmaya başlandı. Şirket yakın zamanda başlattığı bu özelliği uzun bir dönem teste tabi tuttu. Açıklamaya göre kullanılan şifreleme ile paylaşımlara erişime Whatsapp dahi ulaşamayacak. Burası bizi pek ikna etmediğini belirtmek istiyoruz.

Uçtan uca şifrelemenin çıkışı

Öncelerden cihazda herhangi bir uygulamaya şifre koymak için yardımcı programlardan yararlanırdık. Sık tercih edilen öneri uygulamalar arasında AppLock, App Lock ve KeepSafe yer alırdı. Zamanla kullanılan uygulamaların kendi içerisinde koruma özellikleri geliştirilerek daha güvenli hale geldi.

Uygulamanın güvenliği için iddiaya göre şirket dahi erişim yapamazmış. Oluşturulan özel şifreleme anahtarı ile sadece gönderen ve alan kişinin görmesini sağlıyor.

WhatsApp yedeğini alsanız dahi yine şifrelenmiş oluyor. Bu gibi özelliklerden yararlanabilmeniz için her zaman güncel sürümü kullanmanız gerekiyor.

Uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır yeterli mi?

Bu özellik acaba yeterli bir koruma sağlıyor mu? Bize göre yetersiz ve gerekli cevabı görselde veriyorlar. Hiç bir sistem net bir koruma özelliği sunmaz. Bir yerde açık çıkar ve bunun anlaşılması bazen uzun sürer.

İki kişi mesajlaşırken o sohbet şifrelenir ve 3. kişilerle paylaşılmayan bir yapıya sahiptir.

WhatsApp ekran kilidi iPhone ayarları

Bizim uygulamalardaki korunma yöntemlerimiz tamamen iPhone’ un kendi korumasına sahip olmamızla geçerli. Malum bu telefonun işletim sisteminin kodları dışa açık olmamasından ötürü bir çok sisteme göre çok daha güvenlidir.

iPhone ile WhatsApp’ ı daha güvenli hala dönüştürme adımlarını aşağıya ekliyoruz. Bu işlemler telefonun modeline göre değişmekte. Parmak izi okunmasının yanında bakmışsınız ki yüz okuma sistemi daha kullanışlı hale gelmiş.

Öncelikle tüm cihazlarda ekran güvenliğinin devrede olmasını öneriyoruz. İki adımlı doğrulamanın açılması uygulaya sonradan gelen özellikleri arasındaki ekran kilidinin kullanılması gerekiyor.

İki adımlı doğrulamanın açılması

  • Ayarların simgesine dokunun,
  • Anahtar simgesine sahip “Hesap” kısmına geçin,
  • Üçüncü seçeneğin üstüne dokunun ve aktif ederek gerekli şifreyi yazın.
Uctan uca sifrelemeyle korunmaktadir 2
WhatsApp iki adımlı koruma

WhatsApp’ ın ekran kilidi özelliğinin açılması

Yine sıralama yukarıdaki gibi olacak. Bir bölüme daha girmeniz gerekecek.

  • Hesap alanında olan “Gizlilik” başlığına dokunun,
  • Ekranı kaydırın ve en alta bulunan ekran kilidine dokunun,
  • Face ID iste yazısındaki butonu açın,
  • Altında anında seçeneği gibi birde kaç dakika içinde devreye gireceği seçilmekte,
  • Size uygun olanla devam edin.
Uctan uca sifrelemeyle korunmaktadir 1
WhatsApp ekran kilidi iPhone güvenliği

WhatsApp ekran kilidi iPhone için resimli anlatımdaki adımları doğru yaptığınızda, artık iPhone kullanıcıları daha güvenli bir WhatsApp kullanmış olacak.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir