WhatsApp engellediğim kişi durumuna baktığımı görür mü?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Bu içeriğin daha önce benzerini hazırlamıştık. Bu bir nevi güncelleme diyelim. Peki WhatsApp engellediğim kişi durumuna baktığımı görür mü?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uygulamaya yapılan güncellemelerden sonra bir çok yenilik geldiği gibi gizlilik tarafında ise önemli değişimler uygulandı. Başlıkta bulunan soru bir zamanlar 3. parti denilen uygulamalarla yapılıyordu. Şimdilerde yine devam ediyor mu bilmiyoruz ama tehlikeli uygulamalar olduğunu biliyoruz. Aşağıda bunla alakalı sorunların bir kısmını anlatacağız.

Engellediğim kişi durumuna baktığımı görür mü meselesi

Biri sizi engellediğinde onun durumunu ve profil bilgisini göremezsiniz. Lakin Engelleyen sizseniz o zaman kişinin durumunu görürsünüz ve karşı tarafta gördüğünü görür. Lakin sizin profil bilginizi ve durum bilginizi gibi bir çok şeyi göremez.

Normalde durumunuzu engellediğinizde karşı tarafın durumunu göremezsiniz. Yani hangi özelliği kapatırsanız diğer kişilerinde bu bilgisine ulaşamazsınız. Örnek okundu bilgisini kapatanlar başkalarına gönderdikleri şeylerin okundu bilgisini göremezler. İşte durum bilgisi de böyle olması gerekir diye düşünüyoruz. Yani birini engellemişseniz o kişinin bilgilerini görmemeniz gerektiğini düşünüyoruz. Engel demek karşı tarafın sizin her türlü kullanımınızı görmemesi demek. Bu da bir nevi biraz önceki verdiğimiz örnek okundu bilgisinin kapatılması gibi bir durum oluşması gerektiğini düşünüyoruz.

WhatsApp engellediğim kişinin durumuna gizli bakma

Başlıkta olan durumu normal şartlarda gerçekleşmek adına belki yardımcı programlarla mümkündür. Lakin bunların zamanında yol açtığı tehlikeler çok büyüktü.

Böyle uygulamaların yol açtığı sorunları aşağıya ekledik. Evet duruma gizli bakma gibi bir uygulama var. Ama şu an işe yarıyor mu bilmiyoruz. Yani denemedik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Engellediğim kişinin durumuna bakma uygulaması

Bir zamanlar bu tarz uygulamaları kullananların sayısı baya vardı. Lakin güvenlik zafiyetleri ve dolandırıcılık alanında kullanımların yaygınlaşması ile bir çok kullanıcının daha dikkatli hareket etmesi sebebi ile kullanım oranlarında önemli düşüşler görülmüştü.

En güvenli denilen uygulamalarda dahi açıklar çıktığından ister istemez hesap çalınmalarına yol açan durumlar oluşuyordu. Artı WhatsApp’ ın bu kullanımları tespit ettiğinde telefon numaralarını yasakladığını da biliyoruz.

Bir uygulamaya müdahale eden tüm uygulamalar tehdit olarak algılanır. Özellikle WhatsApp kendi sistemine farklı uygulamalarla erişilmesinin önüne geçmek adına ek doğrulamaları dahi kullanıcıların karşısına çıkarır.

Engellenen kişilerin hesabına bakma sorunu

İnternette dolaşan bazı reklamlarda gizli hesapların nerede olduğu ve gizli olan şeylerin görüldüğü yönünde tanıtımla karşılaşıyoruz. Burada son görülmesi kapalı ise yine de görmeyi sağlayan programlar kullanılıyor olma olasılığı var.

Rahatsız eden kişiler için yasal bir dayanağımız var mıdır diye soranlar olursa, evet bu durumun gerçekliği varsa ve ispat ediyorum diyorsanız o zaman suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Konuyu araştırmanız için önemsiz cihazdan mevcutta olan uygulamaları test edebilirsiniz. Onay gerektiren işlemlerden uzak durunuz. Numarayla doğrulama istekleri ve işlemlerde kart bilgisi isteme gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ücretsiz kullanım için kayıtta bazen isteyebiliyorlar. Biz burada sanal kart kullanılmasını öneriyoruz. Limit 0 veya 1 TL yapıp işlemi yapabilirsiniz.

Hesap güvenliğinizin sağlanması adına cihazınızın güvenliğinden de sorumlusunuz. Sistemi yormayan ama iyi bir koruma sağlayan uygulamalardan yararlanmanızı öneriyoruz. Artı cihaza ve WhatsApp’ a şifre koymanızı öneririz.

WhatsApp engellediğim kişi beni görür mü sorusu

Mesaj gönderildiğinde eğer bir tik işareti çıktıysa karşı taraftan mesaj çıktı anlamına gelir. Ama ikinci tik işareti çıkmadıysa mesajın ulaşmadığı anlamına gelir. Aynı zamanda son görülme zamanı görülmez. Alternatif olarak aşağıda ilişkili haberler kısmında hesap gizleme haberlerini inceleyebilirsiniz.  

Engellediğim kişi beni görüyor gibi bir durum varsa o zaman üçüncü bir parti uygulamadan yararlanıyor olabilir. Çok nadir belki çalışan bir yazılım olabilir ama farklı bir yol da izliyor olabilir. Normalde kişiye baktığınızda bir çok seçeneği göremezsiniz. Ama bana mesaj atıyor derseniz bu işlem için bir platform kullanıyor sorusu aklımıza gelir.

  • WhatsApp uygulamasını açınız ve ayarlara geçiniz.
  • Hesap / Gizlilik / Engellenenler adımlarını izleyiniz. 
  • Kişileri de aynı yerden görecek ve engellenen kişiyi listeden kaldırmak mümkün.

Sorunla karşılaşanların güncellemeleri kontrol etmeleri, çıkan sürümden kaynaklı sıkıntı yapıyorsa eskisine dönülmeli ve başka cihazla test edilmesini de öneriyoruz.

WhatsApp engelledigim kisi duruma 1
WhatsApp engellediğim kişi durumuna baktığımı görür mü?
WhatsApp engelledigim kisi duruma 2
WhatsApp durum engeli ayarları

Yukarıda hesabınızın güvenliği adına önerilerde bulunmuştuk. Aynı zamanda uygulamanın bazı model ve işletim sistemlerine göre ek güvenlik seçenekleri bulunuyor. Bunlardan biri iki aşamalı güvenlik sistemi ve bir diğer önemli seçenek ise yeni çıkan ekran kilidi özelliğidir.

WhatsApp engelledigim kisi duruma 3
WhatsApp güvenliğine yönelik özellik

WhatsApp engellediğim kişi durumuna baktığımı görebilir mi sorusunun kısa ve özetle cevabı evettir. Makalemizde yardımcı uygulamalara dikkat etmenizde önerilmekte. Artı güvenlik tarafındaki seçeneklerinde incelenmesi gerekiyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir