WhatsApp güvenlik kodu değişti kimlere gider

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

İçerikte WhatsApp güvenlik kodu değişti kimlere gider sorusunun dışında birde uygulamanın güvenlikle alakalı genel bir bilgilendirme bilgilerini hazırladık.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Kod değişikliğinde WhatsApp’ a kayıtlı kişilere kod değişikliği mesajı gitmektedir. Lakin bu seçeneği değiştirmek için bir seçenek bulunmakta. Eğer böyle bir mesaj almak istemiyorsanız bununla alakalı adımları aşağıda bulacaksınız.

Yazı devamında konu ile alakalı farklı bölümlerden söz edeceğiz. Birde isterseniz WhatsApp donuyor yazımıza da bakmanızı öneririz.

WhatsApp güvenlik kodu değişti ne demek?

Güvenlik kodu değişti, WhatsApp’ ta kişilerin telefon değişikliği yaptığında güvenlik gereği böyle bir bildirim gelmekte. Birde uygulamayı kaldırıp tekrardan kurulumlarda gelme olasılığı bulunuyor.

Güvenlik kodu bildirimi neden gidiyor soranlara yanıt olarak ilgili seçeneğin açık olmasından dolayı gitmekte. Uyarı belki karşı taraftaki kişinin hesabı çalınmış olma olasılığından dolayı dikkat etmeniz gerektiği anlamı da dolaylı yolla söylenmiş oluyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Güvenlik kodu bildirimini almak istemiyorum

Kullanıcıların kodları değiştiğinde bildirim almak istemeyen kişilerin aşağıdaki seçeneği kullanmaları gerekiyor.

Güvenlik kodu bildirimini kapatmak için:

  • Uygulamanın ayarlar bölümündeki “Hesap” alanına girin,
  • Güvenlik başlığı altında “Bu telefonda güvenlik” diye başlayan seçeneğin yanındaki butonu pasif konuma getirin.
WhatsApp guvenlik kodu degisti 1
WhatsApp güvenlik kodu değişti kimlere gider
WhatsApp guvenlik kodu degisti 2
WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider

Aşağıdaki bölümde butonu açtığınızda kendi kendine pasif duruma düşüyor ise aşağıdaki adımlara bakmanızı öneriyoruz.

WhatsApp guvenlik kodu degisti 3
Bildirim ayarlarının uygulanması

WhatsApp güvenlik kodu değişti bildirimi kimlere gider sorusunun dışında birde bu seçeneği kapatmama rağmen hala gelmeye devam ediyor sorununa yanıt bulacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Güvenlik kod bildirimini kapatıyorum ama açılıyor

İlgili seçeneğin kapatılmasına rağmen kendi kendine açılıyor veya görevini yerine getirmediği durumlarda uygulamanız için aşağıdaki adımları uygulamanızı öneriyoruz.

iPhone kullanıcıların genel adlı bölümde bulunan sıfırla ve aktar içerisinden ağ ve tüm ayarların sıfırlanması seçeneğini kullanmaları gerekiyor.

Android tarafında ise uygulamalardaki bölümde bulunan WhatsApp içerisine girip ilgili seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor. Örnek önbellek ve güncelleme kaldırılması seçenekleri.

WhatsApp güvenlik tarafındaki değişimler

WhatsApp ne kadar güvenli? Bu soru esasında şöyle cevaplamak istedik acaba bugün güvenli ama yarın güvenliliğini koruyacak mı diye olması gerekir.

Uygulamaya geçmişte uçtan uca denilen bir şifrelemeye geçilerek büyük bir güvenlik önlemi alındı. Bu yenilik ile sizin ve karşıdaki mesajlaştığınız kişi arasında oluşan güvenlik duvarı. Bu özellikten yararlanabilmeniz için her iki tarafta WhatsApp uygulamasının son sürümünü kullanıyor olması şartı vardı.

Çoğu mesajlaşma uygulaması mesajlaşma güvenliğini sizinle ve kendi sistemleri arasında şifreler. Yani uygulama üreticisi de verilere ulaşabilir. Ama WhatsApp, uçtan uca şifreleme yöntemi ile sizin ve mesajlaştığınız kişi arasında görüntülenebilir. Yani verilere ulaşılsa dahi veriler düzgün şekilde görüntülemez.

Şirketin çıkardığı bu güvenlik, iki tarafta bulunan özel keyle paylaşımları görüntüler. Örnek her hangi biri sizin WhatsApp yedeğinize ulaşsa dahi, bu yedeği kullanamaz. Tabi WhatsApp %100 güvenilir dese de, malum kul yapımı. 🙂 

Uçtan uca şifreleme ile WhatsApp dahi yazışmalara ulaşamıyor. Önceki şifrelemelerde bazı programlar ile bu yedekler açılabiliyordu. Şifrelenmiş WhatsApp dosyaları bile açılabiliyordu. Ama şu an için mümkün değil diye bir bilgi yer almaktadır.

WhatsApp yedeği okunabilmesi için özel bir key’ e ihtiyacı var. Bu key ikili arasında kullanılan cihazda bulunmaktadır. Yani cihazlar ele geçerse kilitli olsa dahi bilgilere ulaşılabilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir