WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya kullanılamıyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

WhatsApp iletilemedi hatası son zamanlarda ara ara karşılaşıyoruz. Bunun çıkmasında gelen pdf veya word docx dosyanın indirilmeden gönderilmek istenmesinden dolayı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WhatsApp uygulaması çünkü bu medya kullanılamıyor sorunu ile rahatsızlık vermekte. Hemen anlaşılmayan durum biraz kurcalandığında ortaya çıkmakta. Buradaki durum gönderilen dosyanın indirilmeden gönderilmeye çalışılması veya düzenleme ile açmak istendiğinde çıkabiliyor. Örnek gelen pdf dosyasında indirme işareti ile karşılaşacaksınız. Bu simge çıkıyorsa dosyanın telefona indirilmediği anlamını taşır.

WhatsApp iletilemedi hatası bu medya kullanılamıyor

Boyutu yüksek olan paylaşımlarda indirilmesi bağlantınızın hızına ve cihazın donanımına göre uzun sürebiliyor. Kişi acilen işlem yapmak istediğinde beklemediği zamanlarda hata mesajıyla karşılaşıyor. Lakin çoğulukla indirme simgesine veya dosyaya dokunulmadığından dolayı inmemiş bir şey üzerinde oynama yapılamıyor. 

WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya kullanılamıyor hatası alanların denemesi gereken bir kaç seçenek şunlar:

 • İndirmenin tamamlandığını kontrol ediniz.
 • İnternet problemlerine dikkat ediniz. Sık işlem yapılmışsa belki engellenmiş olunabilir ve başka bir bağlantıyla sorun çözülebilir.
 • Telefonun kapatılıp açılması ya da yer yetersizliğinden dolayı bir şeyleri silerek sorunsuz işlem yapılabilir.
 • İnternet bağlantısında 3G’ ye geçmek çözüm getirebilir.
 • Geçici sorunlarda ya da sık yapılanlarda herhangi bir şey yapılmadan beklenmesi önerilebiliyor.

Yukarıdakilerin fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Devam edenlerin başka bir telefonda hesap doğrulamasını yapıp test etmelerini öneririz. Yani mevcut cihazdan WhatsApp’ ı silmeyiniz sadece başka cihaza kurup doğrulama sms yapılarak test edilebilir. 

Bir diğer durumda kullanıcıların hepsinde veya bir kısmında böyle bir durumla karşılaşılması. Bu da sunucuyla veya yapılan bir güncelleme sebebi ile çıktığı anlamını taşır. Tabi gelen dosya kişi indirmeden karşı taraftan silinmişse yine böyle bir durumun çıkması mümkün. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya kullanılamıyor
WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya kullanılamıyor

WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya kullanılamıyor çözümü

Yukarıdaki uyarının bizde çıkmasının temel sebebinin gelen dosyanın indirilmeden gönderilmeye çalışılması. Biriyle paylaşmak istediğinizde izin vermeyen yapının önce sizin telefonunuza inmesi gerekiyor. Eğer indirmenize rağmen hala problem yaşatıyorsa bilin ki o an için bir şeylerin ters gittiği anlamını taşıyor. Tüm kullanıcılarında veya belli bölgede olanlarda görülebilir.

Aklımıza gelen olası sebepler şunlar:

 • Size gönderileni sizde bir başkasına göndermek istiyorsunuz. Lakin indirme gerçekleşmeden göndermeniz mümkün değil.
 • Göndermek istediğiniz otomatik açılmamışsa indir simgesine dokunun ve indikten sonra gönderin.
 • Farklı bir internete bağlanıp deneyin.
 • Çok defa indirmeye çalışanlar biraz ara verip denesin. Duruma göre telefonu yeniden başlatmanız yararlı olacak.
 • Telefonun ve uygulamanın önbellek ve veri temizliğini yapın.
 • WhatsApp’ ın oturumunu çıkışa atın ve tekrardan doğrulayın.

Android için iletilemedi hatası alanlar

Uygulamalara girdiğinizde WhatsApp’ a dokunun ve içerisindeki seçenekleri teker teker deneyin. Her bir seçeneğe dokunduktan sonra diğerine dokunun ve test edin.

Diğer önerilerden biri uygulamayı kaldırıp tekrardan kurma, uygulamanın önceki sürümünü deneme ve uygulamanın izinlerini kontrol etme.

Uygulamaya yönelik problemlerin incelenmesi

Zaman zaman çıkarılan güncellemelerin yol açtığı problemler oluyor. Tabi WhatsApp iletilemedi uyarısının temelindeki neden internet, boş alan sorunu, tarih yanlışlığı ve uygulamanın kendi içerisindeki sorunlar.

Herhangi aksaklıkta önce bağlantı, sonra uygulama ve cihaz testinin yapılması gerekiyor. Uygulamada özellikle Android tarafında uygulamalar başlığına girdiğinizde WhatsApp içeriğinde yer alan seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor. Örnek güncelleme kaldırmanın denenmesi.

WhatsApp iletilemedi çünkü bu medya sorunu tekrar tekrar geldiğinde gönderim şeklini değiştirerek tekrardan deneyin.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir