WhatsApp indirilemedi lütfen size tekrar gönderilmesini isteyin

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Sizde de “WhatsApp indirilemedi lütfen size tekrar gönderilmesini isteyin” hatası çıktı mı? Popüler olan uygulamalarda zamanla kullanım oranlarının fazla olmasından dolayı sorunlar yaşanabiliyor. Başlıkta belirttiğimiz durumda buna bağlı olarak çıkmış olma olasılığı var. İçeriğimizde olası çözümlerden bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen whatsapp uygulaması anlık fotoğraf ve video gönderimlerinde, indirme başarısız, yükleme tamamlanamadı ve tekrar deneyin tarzı hatalar verebiliyor. Bu problemin sebebi genellikle internet bağlantısından kaynaklı sorunlar olsa da farklı sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir.

Genel olarak dosya aktarımlarında ki yaşanan bu sıkıntıların sebebi ağ bağlantısının zayıf olması, bağlantıda yaşanan kopmalar ve şebeke ile ilgili olur. Sorunun giderilmesi için ilk adım, ağ bağlantısında bir sıkıntı olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer problem bu sebepten kaynaklanıyorsa ağ bağlantınızı sıfırlayabilir veya farklı bir ağ bağlantısı kullanarak sorunu gidermeye çalışabilirsiniz.

Sorununuz internet kaynaklı değilse diğer bir ihtimal, uygulamada yaşanan genel bir sorundur. Bildiğiniz üzere Facebook ve WhatsApp birbirleriyle bağlantılı iki büyük uygulamadır. Kullanıcı yoğunluğu sebebi ile meydana gelen problemlerde (uygulamanın çökmesi gibi…) sunucularda oluşan sıkıntıyı çözmek için bazı serverlarda çalışmalar yapılabilir. Plansız denilen durum ortaya çıkar ve bazen resmi açıklama çok geç yapılır.

Çalışma sırasında bu serverlardan giriş yapan kullanıcılar video/fotoğraf indirilemedi size tekrar gönderilmesini isteyin tarzı hatalarla karşılaşırlar. Sunucu kaynaklı hatalarda kullanıcının yapabileceği hiçbir işlem yoktur, sorunun giderilmesini beklemelidir.

Sunucudan kaynaklı sadece sizin yaşadığınız bir sıkıntı varsa, bir VPN yardımı ile IP adresinizi değiştirerek sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu yeniden başlatarak karşılaştığımız hatanın giderilmesini sağlayabiliriz. Fakat bahsettiğimiz gibi sorun genel olup sunucudan kaynaklanıyor ise beklemeniz gerekmektedir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
WhatsApp indirilemedi 1
WhatsApp indirilemedi hatası

WhatsApp indirilemedi neden çıkıyor

Karşımıza çıkan bu sorun whatsapp ve facebook uygulamalarında sıkça yaşanmaktadır. Milyarlarca kullanıcısı olan bu uygulamalarda yoğunluk sebebiyle çökmeler yaşanabiliyor. Uygulamanın çökmesi durumunda karşılaştığınız bu hata tüm kullanıcılara yansır. Bazen de belirli bölgeler ve kişilerde uygulama hatalarına rastlanır. Bu da o bölge ve kullanıcıların bulunduğu serverlarda bakım/yapılandırma çalışması olmasındandır. Her iki durumda da sorunun giderilmesini beklemek gerekir. Whatsapp indirilemedi, lütfen tekrar gönderilmesini isteyin, tekrar deneyin ve fotoğraf/video yüklenemiyor hatalarının sebepleri:

 • Uygulamanın beklenmedik bir arıza ile karşılaşması,
 • Güncelleme çıkarılmış olabilir ve bunda bir aksaklık yaşanabilir,
 • Ülke içi veya dışı problemler,
 • Ağ bağlantısından kaynaklı veya internet kotanızın dolması sebebiyle hata,
 • Sunucu kaynaklı hata veya uygulamanın çökmesi,
 • Hızın aşırı yavaşlaması,
 • Şüpheli görülecek davranışlardan dolayı bir engel gelmesi,
 • Telefon RAM yetersizliğinden kaynaklı hata oluşabilir.

Bu listeyi uzatabiliriz. Lakin mantığını anlamınız adına hazırladık. Nasıl çözülür diye merak edenler içinde çözüm olacak önerilerimizi aşağıya ekliyoruz.

WhatsApp indirilemedi çözümü

Bir şeylere kalkışmadan önce ne gibi işlemler yapılacağını Google’ dan araştırmanız daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Başkalarında olup olmadığının araştırması sırasında kesinlikle farklı illerde yaşayanlarla görüşmenizi öneriyoruz. Bölgesel olup olmadığını bu şekilde netleştirebilirsiniz. Sonrasında aşağıdakileri uygulayın.

 • İnternet bağlantısının test edilmesi gerekiyor. Başka bağlantılarla denenmesi de gerekebilir.
 • Telefonun tarihinde yanlışlık olması durumlarında ufak aksaklıklar yaşanabilir.
 • Yer yeteri kadar olmaması sıkıntıları doğurabilir. Var gibi görünse dahi yine de alan açınız.
 • Uzun zaman cihazınızı kapatmamışsanız, kesinlikle kapatıp ve bekletip açınız.
 • Web üzerinden ve bilgisayar uygulamasından denemenizi önermekteyiz.
 • Hesabınızı başka bir cihazdan da deneyebilirsiniz.
 • Birden çok kişi ile test edilmesi gerekiyor. Mümkünse farklı formatlarda dosya gönderiniz. Ya da video ve fotoğraf denendiyse birde farklı formatlarsa olanlarla deneyin.
 • Cihazın uygulamalar alanına girdiğinizde “WhatsApp” yazılı seçeneğe dokunarak açılacak alandakileri çalıştırınız. (Verileri kaldırma…) Samsung tarzı Android sistemlerde işe yarayabiliyor.
 • Uygulamayı kaldırın ve yeniden kurun. Yine aynıysa o zamanda WhatsApp versiyonlarından eski olanları deneyiniz. Belki bir güncellemenin buna neden olma olasılığını test edeceğiz.
WhatsApp sureli 2
indirilemedi çözümü

Son önerimiz hesap tarafında olası bir aksaklıkla alakalıdır diyerek bildirimde bulunmanız. Belki ceza almış ve belli zamana kadar bazı özelliklerin kullanımı size kısıtlanmış olabilir.

Tüm sistemlerde aşırı davranışların bir sonucu olarak engel uygulanması mümkün. Lakin bazılarında anlamsız metinler ekrana gelebiliyor. Bunlar sistemin hazır metinleri ve bazen sınıflandırma zorluğu çekildiğinde benzer bir uyarı ekrana getirebiliyor. Ya da sistem o şekilde algılayabilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.