WhatsApp indirme başarısız yükleme tamamlanamadı

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

WhatsApp indirme başarısız yükleme tamamlanamadı hatası alan telefonlarda soru genelde yaşanmakta. Lakin az bir kullanıcının farklı nedenlerle bunla karşılaştığını düşünüyoruz. Örnek bizim başımıza gelen bir kaç sorunun bunla benzerlik gösterdiğini söyleyelim.

Teknoloji destek

Cihazla alakalı olabilen pek çok uygulama hatalarının aksine karşımıza çıkan Whatsapp indirme başarısız, yükleme tamamlanamadı hatası çoğunlukla sunucu kaynaklı bir hatadır. Sunucu kaynaklı hatalarda beklemekten başka yapılacak herhangi bir işlem yoktur.

Kısaca anlatmak gerekirse; ağlar çok fazla sayıda serverlardan oluşmaktadır. Örneğin, a ağ uygulamasının çalışması için gereken 2000 server bulunduğunu düşünelim. Bazen bu serverlarda çalışma- yapılandırma işlemleri olur.1500 ile 2000 arası serverlarda çalışma var ise ve siz 1600. Serverdan giriş yapıyorsanız bazı problemlerle mutlaka karşılaşırsınız. Bu yüzdendir ki sunucu kaynaklı sorunlar tüm kullanıcılarda olmaz. Bir yakınız hiçbir sıkıntı yaşamıyorken siz video indirilemiyor hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Facebook uzun bir süre önce bu uygulamayı satın aldı. Dolayısıyla iki uygulamada aynı serverları kullanmakta. Bu yüzden benzer sıkıntıları facebook hesabınızda da yaşayabilirsiniz.

Gelen videoda indirme başarısız hatası

Çoğunlukla sunucu dolayısıyla ortaya çıkan bu sıkıntının cihaz kaynaklı olmadığından emin olalım.

Aşağıda ki adımları izleyerek sorunun cihaz kaynaklı mı yoksa sunucu kaynaklı mı olduğunu tespit edelim:

 • Telefonunuzun bağlantı ayarlarını kontrol edin. Gerekirse ağ ayarlarını sıfırlayarak veya gsm internetine bağlanarak tekrar yükleme işlemini deneyin.
 • Gsm internetinizi kullanıyorsanız şebekenizin çekip çekmediğinden emin olun. 4,5g, H ve H+ sembolleri dışındaki 2g, 3g gibi semboller şebekenizin zayıf olduğu anlamına gelir. Yükleme işlemeniz ya çok yavaş gerçekleşir ya da işlem tamamlanmadan iptal olur.
 • SD kartınızda yeterli alan olup olmadığından emin olun. Eğer yeterli alan bulunmuyorsa yükleme işlemi yapılamayacaktır.
 • Cihazınızda bulunan SD kartınız bozulmuş olabilir. SD kartınızın çalışır durumda olduğundan emin olun. (Kartınızı biçimlendirirseniz tüm verileriniz silinir.)
 • Cihaz tarih ayarlarının güncel olduğundan emin olun. Ayarlarınız güncel değilse cihazınızda bulunan pek çok uygulamada hatalar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Bilgisayar uygulamasıyla kesinlikle test edilmesi de gerekiyor.
 • Son olarak telefonunuzun hafıza yeterlilik durumunu kontrol edin. Yükleme yapacağınız videolar için yeterli alanınız varsa telefonunuzu yeniden başlatın.

Maddelediğimiz sorunlardan herhangi biri cihazınızda yoksa Whatsapp indirme başarısız, yükleme tamamlanamadı hatası sunucu kaynaklıdır. Sunucu kaynaklı sorunlar ya aynı gün içinde ya da 1 ila 2 gün arasında giderilmektedir.

WhatsApp indirme basarisiz 1
WhatsApp indirme başarısız yükleme tamamlanamadı

Telefondan alakalı aksaklıklar olabilir

Sık olan neden tarih yanlışlığı oluyor. Diğer bir nedense yeteri kadar yerin olmaması durumu. Var gibi görünse de, sistemin çalışması için yeterli görülmeyebiliyor. Hem işletim sisteminin hem uygulamaların aynı anda uyumlu çalışması için bunun önemli bir rolü vardır.

Diğer olası nedenlere göz atalım:

 • Yer var ama yine önemsiz olanları kaldırınız.
 • Kurulu olan diğer uygulamalardan biriyle çakışıyor olabilir.
 • Güncellemelere ihtiyaç olduğu dönemlerle karşılaşıyoruz. Yazılımın dışında uygulamalarda da bu şekilde.
 • Yüklenen bir koruma uygulamasının engel olması.
 • Uygulamaya veya yazılıma gelen bir sürümün buna neden olması. WhatsApp’ a geldiyse öncekine dönerseniz sorun çözülecektir.
 • Uygulamalardaki alana girdiğinizde uygulamanın adına dokunun. Sonra içerisinde yer alanları teker teker deneyelim. Her denemeden sonra diğerine geçelim.
 • Başka bir telefondan hesabınızı test ediniz.
 • Bip’ de aynı durum çıkıyor mu kontrol edelim.
 • Genel olan durumlarda tek yapılacak vpn kullanılması.

Türkiye içerisinde bazen bölgelere göre yavaş yavaş yaşandığı zamanlar olmuştur. Yurtdışında bir arıza yaşanıyor olma durumunu göz önüne olarak sosyal ağlardaki paylaşımların kontrol edilmesi gerekiyor.

WhatsApp indirme basarisiz 2
WhatsApp yükleme tamamlanamadı

Hesap tarafında oluşan problemler

Bu ayrı bir durum diyebilir. Kullanıcının yapmış olduğu dışında birde hesap tarafında yaşanan sistem sorunları görülebilir.

Test adına ayarlarda kullanıcı resmi veya adının değiştirilmeye çalışılması gerekiyor. Değiştiremeyenler ya ceza aldı ya da sistem tarafında yaşanan olumsuzlukla izah edebiliriz.

Çok sık bir şeylerle uğraşanlara önlem amaçlı kısıtlamalar uygulanabilir. Örnek aşırı peş peşe atılan mesajların sonucu olabiliyor.

Diğer bir olası durumda insanların sizi şikayet etmesi veya engellemesi.

Unutmadan başkalarında yaşanıyor mu diye araştırma yaparken, ayrı ayrı şehirlerde sorabileceğiniz kişilerde aynı şeylerle karşılaşıp karşılaşmadıklarının sorulması gerekiyor. Bölgesel durumlarla her dönem karşılaşabiliriz. Bu da ülke içi internet altyapı arızalarıyla açıklanabilir. Tabi yaptırımlar uygulanmıyorsa bu aklımıza gelebilir. Erişim yasaklarının da kısa sürede haber olarak duyacağınızı düşünüyoruz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.