Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir? Nasıl aktif edilir?

facebook müşteri hizmetleri

Dünya'nın en büyük mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, kullanıcılar için güvenlik ve gizliliği bir üst seviyeye çıkaran yeni şifreleme yöntemi olan iki adımlı doğrulama özelliğini yayınladı.

Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir? Nasıl aktif edilir?
11 Şubat 2017 Cumartesi 18:40

banner192

Whatsapp, güvenlik ve gizliliği için üst düzey yeni bir şifreleme yöntemi iki adımlı doğrulama özelliği yayınladı. Peki iki adımlı doğrulama nedir ve nasıl aktif edilir? Yazımızda detaylarını bulacaksınız.

Bundan sadece 10-15 yıl önce hayatımızın en önemli iletişim aracı olan SMS (kısa mesaj servisi), akıllı telefon devrimiyle birlikte yerini internet üzerinden mesaj göndermeye yarayan uygulamalara bıraktı. Bu mesajlaşma uygulamalarından olan Whatsapp, gerek neredeyse tüm akıllı telefon işletim sistemlerine olan desteği ve tüm platformlarda kullanılabilme imkanı, gerek sunduğu özellikler ve kullanışlılığıyla kullanıcıların gönlünde bir taht edinimş durumda ve üstelik ücretsiz olarak indirilebiliyor. Tüm bunlar bir araya gelince şuanda Dünya genelindeki kullanıcı sayısı 1.2 milyara ulaşmış olan Whatsapp, kullanıcılarının güvenliği ve gizliliği için de önemli adımlar atmaya devam diyor.

İlk olarak şifreli mesajlaşma imkanıyla gelen ve giden tüm mesajların şifrelenmiş olarak veri tabanında saklanmasını sağlamıştı. Şimdi ise yayınlanan yeni güncelleme ile iki adımlı doğrulama diğer adıyla Two-step verification yöntemiyle çalınan veya başka sebeplerden ötürü hattınıza yeniden kullanma ihtiyacı duyduğunuz durumlarda tüm bilgileriniz güvenlik altına alınmış oldu.

Whatsapp iki adımlı doğrulama

Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir?

Malum Whatsapp kullanıcılarının çoğu verilerini otomatik olarak yedekliyor ve sim kartınızla aktivasyon yapılacak bir telefonda tüm mesajlarınız tekrar geri yüklenebiliyor. Bu aşamada iki adımlı doğrulama şifresinini girilmesi mecburiyeti de oldukça önemli. Hatta bu şifreyi sadece ilk kurulum sırasında değil, telefonu uzun süre kullanmadığınız ve whatsapp aracılığıyla size mesaj yazıldığında ekran kilidini açtığınızda da sorabiliyor ki bu da gayet güzel bir durum. 

Whatsapp iki adımlı doğrulama nasıl aktif edilir?

Whatsapp iki adımlı doğrulama özelliğini aktif etmek için yapmanız gereken şeyler şöyle;

whatsapp iki adımlı doğrulama

1. Whatsapp uygulamasından sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak Ayarlar menüsüne girin ve oradanda Hesap bölümüne girin.

2. Hesap bölümünde İki adımlı doğrulama bölümüne girerek etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey, şifrenizi unutmanız halinde size gelecek olan doğrulama kodu için gireceğiniz email adresinin doğru olması. Aksi takdirde Whatsapp uygulamasına erişiminiz olmayacaktır.

Ve eğer iki adımlı doğrulama özelliğini aktif ettiyseniz ve daha sonradan tekrar devre dışı bırakmak isterseniz, iki adımlı doğrulamayı 1 hafta süreyle tekrar etkinleştiremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Eğer güvenliğe önem veriyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz.

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
selman kızılırmak - 2 ay önce
ben whatsapi sildim yanlislkla geri yukledigimde iki adimli dogrulama kodu istedi sifremi bildigim halde hata veriyor giremiyorum
Misafir Avatar
kadir bozkurt - 1 ay önce @selman kızılırmak
selman çözümü bulabildn mi aynı hatayı bende de veriyor çünkü
Avatar
Mete egel - 2 ay önce
Hocam aynı sorun bendede oldu çözümü buldun mu????