WhatsApp okundu bilgisi görünmüyor neden gözükmüyor?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

WhatsApp okundu bilgisi görünmüyor veya açılmıyor sorunu yaşayanlar oluyordur. İçerikte okundu bilgisi kapanmıyor sorununa yönelik ne gibi işlemlerin uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ad imageAd image

Bazen WhatsApp’ ta gelen mesajı okuduğumuzun görülmesini istemiyorum, bazen de gönderdiğimiz mesajın okundu bilgisi gelmiyor gibi şikayetlerde bulunuruz. Bu iki sorun dışında birde okundu bilgisi açılmıyor ve kapanmıyor sorunu hakkında önemli önerilerimiz olacak.

WhatsApp okundu bilgisi nasıl kapatılır resimli olarak anlatacağız ve okundu bilgisini gizleme işleminde sorun yaşarsanız dikkat edeceklerinizi de aşağıda bulacaksınız. Gönderdiğim mesajın okundu bilgisi gelmiyor diyenler buraya.

WhatsApp okundu bilgisi sorunu

Okundu bilgisinin açılmaması sorusu esasında kişiden kişiye değişiyor. Soran teknoloji tarafını pek anlamayan birisi ise, esasında sormak istediği attığı mesajı karşı tarafın görüp görmediğini görmemesi oluyor. Tabi bu olasılık ama bu durumlarda daha çok sorulma nedeni bu oluyor.

Bu başlıkta hem WhatsApp okundu bilgisi neden açılmıyor sorununa yanıt vereceğiz hem de karşı taraf neden mesajı görüp görmediğini görmediğimizden bahsedeceğiz.

Ad imageAd image

WhatsApp okundu bilgisi görünmüyor

Telefonunuzda okundu bilgisini açıyorum ama kendi kendine kapanıyor diye soruyorsanız, ya da açma kapatma düğmesinin pasif olmasından şikayet ediyorsanız, aşağıdakilere bir göz atın.

 • Telefonun yazılım sürümü çok eski veya güncel değilse.
 • Güncelleme geldiğinde sorun yaşanmış olma olasılığı var. Bu uygulama içinde geçerli.
 • Telefonda çok az yerin kalması veya tarih ayarının yanlış olması.
 • Sonradan kurduğunuz uygulamalardan birinin problem çıkarması.
 • Sistemin arka tarafta sorun çıkaracak şeylerin çalışıyor olması.
 • Virüsü veya işletim sisteminin kararlı şekilde çalışmasına engel olan şeyler.
 • Karşı tarafında görünme durumunu kapatmış olması.

WhatsApp okundu bilgisi kapanıyor

Okundu bilgisi kendiliğinden kapanıyor şikayetleri yine yukarıdakilerle birebir aynıdır. Lakin yazının devamında uygulayacağımız adımlarda farklılık gösterme olasılığı bulunuyor.

Sistemin uzun bir süre yeniden başlatılmamasından ötürü aksaklık yaşatması mümkün. Bu aynı zamanda arka plandakilerle de alakalıdır. Bunun için arada bir telefonun kapatılması daha sağlıklı olacak. Biz haftada bir iki kez bunu yapıyoruz. Bu da telefonun şarjı bitmeden şarja taktığımız anlamını taşıyor.

WhatsApp mesajlarda okundu bilgisi sorunu için öneri

Yukarıdakilerin incelenmesinden sonra duruma göre birde cihazdan uygulayacağınız önemli bir adım olacak. Tabi iPhone kullanıcılarının farklı bir adım izlemesi gerekecek. Önce Android tarafının uygulayacağı adımları yazacağız.

Android kullanıyorsanız izleyeceğiniz adımlar şöyledir:

 • Uygulamalara telefonunuzdan girin,
 • WhatsApp yazısını bulun ve dokunun,
 • Üç dört seçenekli bir alan karşınıza çıkacak,
 • Önce önbellek ve güncellemeyi kaldırmayı deneyin,
 • Sonra diğerlerini denersiniz,
 • İşlemlerde her bir seçeneğe dokunduğunuzda denemeden sonra diğerine dokunun.

iPhone içinde şunlardır:

 • Genel yazılı alana ayarlardan girin,
 • Sıfırla ve aktar ile devam edin,
 • Sıfırlaya dokunun ve önce ağ ayarlarını sıfırlayın,
 • Sonra denedikten sonra çözüm sağlanmamışsa bu seferde tüm ayarlar sıfırlansın.

Okundu bilgisinin önemi

Uygulamanın önemli özelliklerden biri olan çift tik işareti sayesinde, karşı tarafa gönderdiğiniz mesajın ulaşıp ulaşmadığını anlayabiliyorsunuz. WhatsApp’ ta gönderilen mesajın okunup okunmadığı bilgisini veren özelliği bazı WhatsApp kullanıcıları tercih etmeyebiliyor. Özellikle küsme veya rahatsız etme durumlarında bu yöntem önemli olabiliyor.

WhatsApp’ ta gönderdiğiniz veya size gönderen kişiye okundu bilgisini engellemek için kolay bir yöntem var. Genelde bu özelliği bir çok kullanıcı bilmez. 

Okunduğu kapatıldığında, sizin gönderdiğiniz mesajların da okundu bilgisini alamazsınız. Yani çift taraflı bir engelleme özelliğidir.    

WhatsApp okundu bilgisini açma kapatma

Ayarlar / Hesap / Gizlilik bölümde yer alan “Okundu Bilgisi” butonundan yapabilirsiniz.

WhatsApp okundu bilgisi 1
WhatsApp okundu bilgisi açılmıyor veya kapanmıyor

Yukarıdaki görsellerin iOS’ tan alındığını belirtelim. Diğer sistemlerdeki sıralamanın ayı olacağını düşünüyoruz. Tabi yazılımlardaki ve uygulamadaki değişimlere göre farklılık göstermesi normal olacak.

WhatsApp okundu bilgisi 2
WhatsApp okundu bilgisi kapanmıyor

İşlem yapılmıyor ise;

 • Cihazınızı kapatıp açıp deneyiniz. Duruma göre aşağıdaki seçeneklerin hepsini değiştirip kontrol edelim. Problem varsa genelde ya da hesapta olma olasılığına bakın.
 • Güncelleme çıkmışsa uyumsuzluk çıkarmıştır. Eski bir versiyonu yükleyiniz.
 • Birden çok kullanıcıyla test ediniz.
 • Telefonda yeni bir yazılım varsa yükselterek kontrol edelim.

WhatsApp okundu bilgisi gözükmüyor için neler yapılması gerektiğinden bahsettik. Umarız içeriğimiz çözüm sağlamıştır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe