WhatsApp para gönderme hatası gönderilemiyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

WhatsApp para gönderme hatası şu an test aşamasında olan bazı ülkelerde beta olmasından dolayı yaşanıyor. Uzun bir süredir devam eden çalışmalar henüz tamamlanmadı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Anladığımız kadarı ile bu özelliği tam oturtmak amaçlı test çalışmaları devam etmekte. Genelde büyük şirketler projelerini uzun zaman teste tabi tutarlar. Bundan dolayı bir çok yenilik çoğunlukla sorunsuz çalışır. Biz bunu ilaç testlerine benzetiyoruz.

Para gönderme hizmetinin kısıtlı ülkelerde denemeleri devam ediyor. Para gönderimi sırasında bir hata oluştu şeklinde bir metin çıkan uygulamaların sayısı çoktur. Sanırız belli bir kalıba göre hazırlanan sistemde kullanılan metinlerden biri.

WhatsApp para gönderme hizmeti

WhatsApp uygulamasında kullanıcıların birbirine para gönderme özelliği bir döneme imzasını atacağını düşünüyoruz. Malum çok yüksek bir kullanıcı oranına sahip olmasından dolayı bu özelliği kullananların deneme amaçlı da olsa test edecektir. Sistem sorunsuz çalışırsa büyük ihtimal kolaylık olması adına daha da geliştirilecektir. Bu arada gönderme ve para alma için herhangi bir komisyon alınmayacak.

Ülkemizde ve dünya genelinde en fazla kullanılan uygulamalardan birisi olan WhatsApp’ a nihayet 2 yıl önce test olarak kullanıma girdi. Uzun zamandır beklenilen bu özellik neden ise bir türlü genel kullanıma açılamadı.

Resmi duyurusu yapılan yeni özelliğin ilk olarak Brezilya’ da kullanıma açıldığını da belirtelim. Bir ülke üzerinden test aşaması olumlu geçmesi ile kademeli ilerleme sağlanacaktır. Çoğu ülkenin kullanıcılarının hayatına girecek mi şu an net bilmiyoruz ama testlerin bir süre daha süreceğini düşünüyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WhatsApp para gönderme özelliği

İlk hayata girdiğinde yayınlanan bilgileri aşağıya ekledik. Daha önce hazırladığımız bir içerikti. Şu an güncel neler oldu bilmiyoruz.

 • Facebook’ un Pay ve Cielo adlı ödeme sistemiyle çalışmakta.
 • İşletmeler ve bireysel kullanıcıların kullanımına açılıyor.
 • WhatsApp Business üzerinden market ve restoranlara sipariş verilmesi.
 • Kayıtlı kredi kartıyla işlem yapmak mümkün. Aynı zamanda banka kartı da geçerli olacak.
 • Güvenlik işlemlerinde Biyometrik doğrulamanın kullanıldığı belirtiliyor.
 • Açıklamaya göre şu an için para gönderme ve para çekme işlemlerinde uygulama herhangi bir ücret almayacağı yönünde. 

Bir dip not olarak farklı ödeme sistemleri şu an bir çok ülkede bulunmakta. Lakin bunların geneli ABD dışında kullanıma açılmamıştı.

WhatsApp' tan nasıl para gönderilir
WhatsApp para gönderme hatası gönderilemiyor
WhatsApp para isteme
WhatsApp para gönderilemedi hatası

Uygulamada ödeme güvenliği sorunu

Ekleyeceğiniz bir ödeme yöntemiyle kolay yoldan karşı kişiye para göndereceksiniz. Uygulamaya ekleyeceğiniz kredi kartı veya bankomat kartıyla bu işlemi gerçekleştireceksiniz. Parayı çekmek içinde karşı taraf hesap ekleme işlemini uygulamadan gerçekleştirecek. Henüz hesap ekleme için ne gibi bir güvenlik aşaması var bilemiyoruz. Sadece IBAN’ ın yazılması yeterli mi ve eklenen hesabı doğrulama için belli bir tutar giderek ne kadar gittiğini yazarak bir doğrulama yapılabilir.

İleride bu özellik Türkiye’ ye geldiğinde para göndermede kredi kartı ekleme önerisi olarak sanal kart eklemenizi öneriyoruz.

Dolandırıcıların yeni kapısı olarak kullanılması beklenen uygulamaya ek koruma önerilerinin geleceği bekleniyor. Teknolojiyle pek alakalı olmayanlar için tehlikeli bir durum olabilir. Özellikle yaşlı kesimlerin çok daha dikkatli davranması gerekiyor.

 • Para olayı ile uygulama daha çok hedef alınacak.
 • Hesabı çalınan kullanıcıların adına WhatsApp’ a ekli kişilerden para isteme.
 • Hesabı hacklenen hesaplara ekli kartları kullanmak için alışveriş yapma veya para gönderiminde bulunma.
 • Sahte ödeme bildirimleri.
 • Sahte avukat icra / borç uyarıları.
 • Hediye kazandınız ve şu kadar ödeme yapılması gerekiyor gibi mesajlar.

Beta çalışmalarının önemi

Daha öncelerde Beta olarak açılan sürüm bir ülkede aktif hizmete açılmasıyla gözler acaba hangi ülkeleri para gönderilebilecek sorusunu akıllara getirdi. Malum yurt dışında yaşayanların birbirlerine para gönderme ve alışveriş içinde kullanılma durumu söz konusu.

Uygulamanın blog köşesinde paylaşılan bir yazıda gerekli açıklamaları yapan geliştirici, özellikle küçük işletmeler için önemli bir dijital ödeme sistemi olacağından ve denemeleri için iyi imkan olduğu vurgulandı.

Normalde bir yenilik bu kadar uzun süre deneme aşamasında kalmaz. Lakin önemi büyük olan ve parasal bir hizmet olmasından dolayı oluşacak sorunların da büyük olması bekleniyor. Bundan dolayı sistemin oturması bir süre daha ara verilme olasılığı var. Biz pandemi döneminin de bu süreci uzattığını düşünüyoruz.

WhatsApp para gönderilemiyor sorunu

Para gönderimi sırasında bir hata oluşma durumlarında olası çözüm seçenekleri bize göre aşağıdaki sıralamanın denenmesi ile bir yol bulanacağını düşünüyoruz. Kesin bir bilgi değil ama genelde yaşanan aksiliklerde yaptığımız testlerden aldığımız sonuçlar bu şekildedir.

WhatsApp para gitmiyor ise;

 • Uygulamadan çıkılıp tekrar girilerek denenmesi gerekiyor. Olmazsa telefonu da kapatırsınız.
 • Kullanılan internetin güvenilir görülmemesi, kişinin şüpheli görülecek davranışlar sergilemesinden dolayı geçici bir engel uygulanmış olasılığına bakmak gerekiyor.
 • Farklı bir kullanıcıya para gönderiminde bulunun. Sorun yoksa sorunlu olan hesapla hesabınızı kontrol edin.
 • Telefonun modeli çok eski ise, yeni çıkan herhangi bir güncellemenin uyum sorununa yol açması mümkün.
 • Tüm kullanıcılara para gönderemiyorum diyenlerin ceza alması olasılığı var. Burada denemek adına farklı bir internet ve duruma göre telefonla denenmesi şart.
 • Ceza testini yapmak isteyenlerin profil bilgisinde bir şeyleri değiştirmeye çalışmaları gerekiyor. İzin verilmediği durumlarda geçici engeller yaşanır. Tabi yine cezalarda bu sınıfa giriyor.

WhatsApp para gitmiyor hatası test aşamasında alanların uyguladıkları adımlar yukarıda yer alıyor. Bu içerik haber niteliğinde ve Türkiye için kullanıma açıldığında farklılık gösterecektir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir