WhatsApp Rekor Fiyata Facebook’un Oldu!

Mobil dünyasında dev bir satın alma daha gerçekleşti. Son yıllarda Google‘ın Motorola’yı 12.5 milyar dolar karşılığında, Microsoft’un ise 7.17 milyar dolar karşılığında Nokia’nın Cihazlar ve Hizmetler bölümünü satın alması en dikkat çeken satın alımlar olmuştu. Facebook’un 1 milyar dolar karşılığında fotoğraf paylaşım platformuInstagram’ı satın alması da yine en çok konuşulan satın alımların başında gelmişti.

Andronova

Instagram’ı satın alarak fotoğraf paylaşımı noktasında en büyük rakibi olmaya aday şirketi bünyesine katan Facebook, platformlar arası çapraz mesajlaşma uygulaması ve halihazırda dünya genelinde 450 milyon günlük aktif kullanıcı tarafından kullanılan ve her gün bir milyon kullanıcının dahil olduğu WhatsApp’ı satın aldığını duyurdu.

Instagram için ödenen 1 milyar dolar bile o gün fazlasıyla tartışılmışken, Facebook, WhatsApp için deyim yerindeyse dudak uçuklatacak bir meblağ ödeyecek. Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi WhatsApp için tam 19 milyar doları gözden çıkardı ve dünyanın en büyük ücretsiz mesajlaşma platformunu bünyesine kattı.

Söz konusu satın alım Facebook tarafından resmen açıklanırken, 19 milyar dolarlık ödemenin 4 milyar doları nakit olacak, geri kalan kısım ise Facebook’ta hisse olarak verilecek. Satış işlemi sonrası ayrıca WhapsApp’ın Ukraynalı kurucu Jan Koum Facebook Yönetim Kurulu üyesi pozisyonuna getirilecek. Facebook ve WhatsApp arasında yapılan satın alım işlemi olası bir anlaşmazlık (iptal) durumunda ise Facebook, WhatsApp’a 1 milyar dolarlık ödeme yapacak. Anlaşmanın bir diğer ayrıntısında ise Facebook, ödenecek 15 milyar dolar değerindeki hissenin 3 milyar dolarını WhatsApp çalışanlarına dört yıl boyunca iş performansına göre dağıtacak.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre WhatsApp halihazırda çalışmalarını Facebook’tann bağımsız olarak sürdürmeye devam edecek. WhatsApp cephesinden yapılan açıklamada ise kullanıcıların gerçekleşen satın alımdan etkilenmeyeceği ifade edildi.

İlerleyen dönemlerde WhatsApp’ın Facebook’a nasıl entegre edileceği ya da Facebook Messenger-WhatsApp birleşiminin sağlanıp sağlanmayacağı merak edilen gelişmeler olacak. Satın alım işlemini hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.