WhatsApp sesli arama casus yazılımı

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

WhatsApp sesli arama ile bulaşan casus yazılımı İsrail' den bir şirketin çıkardığı ortaya çıktı. Casus amaçlı yazılan programın hükümetlere satıldığı açıklandı.

Ad imageAd image

Sürekli yeniliklerle teknoloji haberlerinde yerini alan WhatsApp, güvenlik açığı ile gündeme geldi. Bir casus yazılım WhatsApp’ tan bulaşarak Android’ de hatta iPhone’ da çirit atıyor.  

Facebook, WhatsApp için önemli bir güncelleme yaptık. Yaptığı çalışmada sunucuda düzenlemeler ve uygulamada güncelleme yapıldığı açıklandı.

Facebook’un yaptığı açıklama;

Saldırının bulaştığı telefonların sistemlerini yönettiği ve hükümetlere hizmet veren bir şirketin çıkardığı yazım olduğu belirtildi. Şirket İsrailli NSO olduğu belli oldu.

Ad imageAd image

WhatsApp’ ta casus yazılım skandalı

F. Times’ te yer alan habere göre, şirkete yasal uyarı yapıldığı ve bazı vatandaşların dava açtığı yönünde bilgiler gelmekte.

Casus yazılımın, WhatsApp sesli arama ile başlatıldığını sonra zararlı bir kod gönderdiği belli oldu. Arama ister cevaplansın ister cevaplanmasın yinede cihaza bulaşıyor.

NSO, göre yazılımı terör suçları için hükümetlere satılıyor. Bulaştığı telefonlarda mail kayıtlarına, verilere, kamera ve mikrofon erişimine ulaşılabiliyor.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının, bu şirketin lisansını iptal etmeleri için dilekçe verdikleri ve kodların hemen anlaşılmadığından nelere erişimin olduğu belli olmadığı belirtiliyor.

WhatsApp sesli arama casus yazılımı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe