Whatsapp sohbet şifreleme nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Whatsapp sohbet şifreleme ile alakalı çoğu kullanıcının bir arayışta olduğunu söyleyebiliriz. Bazen herkesin görmesini istemediğimiz paylaşımlar yer alabiliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Whatsapp’ın en son yaptığı güncelleme ile artık iki kişi arasındaki sohbeti şifreleme yaparak daha güvenilir bir hale getiriyor. Yapılan bu şifrelemenin adı uçtan uca şifreleme. Bu özellikle karşınızdaki kişi ile sizin aranızdaki sohbet, fotoğraf, video ve geçmiş konuşmaların hepsi şifrelenir. 

Yeniliğin kullanılması için karşınızdaki mesajlaştığınız kişinin de sizin de aynı uygulama sürümünü kullanmanız gerekiyor. Son yazılımı kullanıyorsanız eğer bu şifrelemeyi kullanabilirsiniz. Uygulama uçtan uca şifreleme ile karşınızdaki kişi ve sizin aranızda geçen konuşmaları ikinizden başka kimse göremez. Whatsapp dahi bu konuşmaları görüntüleyemez. Mesajlarınız kilit ile güvene alınmıştır. Ek bir güvenlik adımı için siz ve karşınızdaki kodlar olmadan bu bilgileri kimse göremez. Özelliği etkinleştirdiğinizde tekrar kapatma gibi bir işlem gerçekleştiremezsiniz.

Whatsapp mesajları şifreleme adımları

Whatsapp üzerinden uçtan uca şifrelemeyi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.  Öncelikle Whatsapp uygulamasını açarak şifrelemeyi gerçekleştireceğiniz kişinin profiline dokunmanız gerekiyor. 

Whatsapp uçtan uca şifrleme
Whatsapp sohbet şifreleme nasıl yapılır?

Karşınızdaki kişinin profiline dokunduktan sonra Şifreleme alanına dokunuyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Whatsapp sohbet şifreleme
Whatsapp mesajları şifreleme

Güvenlik kodu ekranında yapmamız gereken işlem çok basit bir işlem. Aşağıda gördüğünüz kendi kodunuz. Şifreleme yapacağınız kişi üzerinden de bu ekrana kadar geliyoruz. QR Kodu tara dediğinizde işlem tamamlanacaktır. Eğer sohbet şifrelemeyi yapacağınız kişi yanınızda değilse 60 karakterli kodu karşı taraftaki kişiye ileterek şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Whatsapp mesajları şifreleyemiyorum

Mesajlar şifrelenmiyor şeklinde sorular ile karşılaştığımız oluyor. Burada kullanıcının demek istediği ilgili seçenekleri bulamadım ya da yapamadım oluyor.

Öncelikle işlemlerin doğu yapılıp yapılmadığının kontrolü için telefonun yeniden başlatıldıktan sonra tekrardan kontrol edilmesi gerekiyor. Bu adım gerekli seçenekleri yaptım ama aktif olmuyor diyenler içindir.

Şunları kontrol edelim:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  • Telefonunuzun yazılım çok eski mi? Öyle ise Whatsapp’ ın bazı özellikleri görülmez veya desteği sonlanır.
  • Telefonun güncel sürümde olduğundan emin olun. Hem yazılımda hem uygulamada.
  • İşlem sırasında ayarlar kayıt edilmiyor ise, boş alan kontrolünde bulunun ve tarih doğru mu diye bakın.
  • Android kullanıcılarında ise, uygulamalardaki Whatsapp seçeneğine girip, önce önbellek ve sonra veri ve güncelleme gibi seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor.
  • iPhone kullananların ise, ayarlarda bulunan genel içeriğinde sıfırla üzerinden ağ ayarını ve denedikten sonra tüm ayarların sıfırlanması denenecekler arasında bulunmakta.

Whatsapp sohbet şifreleme programsız şekilde yapılacakları yukarıya ekledik. Şifreleme programı kullanımlarında ise işlemi güvenlik uygulamasının yaptığını belirtelim. Size neyleri şifreleyeceğiniz sorulur. Bazılarında hangi uygulamaların şifreleneceği soruluyor ve seçtikten sonra belirlenen şifrenin girilmesi isteniliyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir