WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Uygulamaya önemli bir güncelleme geldi. WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme için yeni gelişmeler var.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Geçtiğimiz yılda bahsedilen ve hayata geçeceği belirtilen sürüm için çalışmalar devam ediyor. Mesajların şifrelenmesi ve silinmesi özelliği geliyor.

Geçen yılın son çeyreğinde gündeme gelen kendiliğinden mesaj silinme özelliği ve yedeklerin şifrelenmesi için önemli çalışmalar başlatıldı. Özellikle yedeklerin güvenliğinin yetersiz olduğu uzun zamandır dillendiriliyordu. Sohbet sırasında mesajların şifrelenmesi sağlanırken neden yedeklenmelerin buna benzer bir güvenlik kullanılmadığının yanıtı verilmemişti.

Sohbet yedeklenmesinde herhangi bir güvenlik uygulanmadan yedeklenmesinden kasıt alınan yerde sıkıntı olması değil yedeğin okunabilmesi sorunu ön planda. Yani olur da biri yedeğe ulaşırsa mesajlar kolayca okunması mümkün.

WhatsApp sohbet yedekleri şifrelemesi için pin

Söylentilere göre pin veya şifre seçeneğinin olabileceği bekleniyor. Bu yeniliği sosyal uygulamalarına getircek.

Bir diğer yenilik ise şirketin yalan haber paylaşımın önüne geçmek veya azaltmak için yaptığı değişime ek bir özellik gelecek. Her şeyin indirilmesini önleyecek bir düzenleme güncellemeyle geliyor. Yönlendirilmiş mesajlar otomatik indirme ile yer tasarrufu sağlanmış olacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Oturum açmayla ilgili yeni bir özellikte gündemde. Web sürümde laptop ve masaüstü bilgisayarlarda hesap kullanılabilse de, aynı anda birden çok telefonda ve akıllı cihazlarda oturum açılmasına izin verilmemekte.

Gelelim bir başka özelliğe. Bu da geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Telegram benzeri mesajların silinme özelliği ile gündemde. Grup ve kişilerle mesajlaşma sırasında kendini yok eden mesaj zamanlayıcı ayarlama özelliği geliyor. Ayarlanan zaman dolduğunda otomatik mesaj siliniyor. Bu özellik bazı uygulamalara çok önce gelmişti.

WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi
WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi

WhatsApp hesabınızın güvenliğini sağlayın

Kullanıcıların en büyük sorunları arasında veri kaybı ve gizlilik diyelim. Özellikle iş alanında kullanımlarda hayati önem taşıyan bilgiler burada yer alıyor. Herhangi birinin eline geçecek bu bilgilerle büyük zararlar oluşması mümkün. Önceki haberlerimizde sistem güvenliklerinde ne gibi adımlar atılması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu içeriğimizde ek önlem almanız için gerekli önerilerde bulunacağız.

Uygulamayı kullananların bir çoğu iki adımlı denilen güvenlikten bir haber. Bu özelliğin açılıp kullanıldığı takdirde bir başkası farklı bir telefonda bu telefon numarasını kullanmak istediğinde, WhatsApp’ ı açmak istediğinde ekrana bir güvenlik ibaresi açılacak. İstenilen şifre girilmediği takdirde kullanım imkanı verilmeyecek.

Ek güvenliği açmak isteyenlerin izleyeceği adımlar

Adımları biz iPhone kullanarak aktardık. Android tercih edenler içinde yine ayarlara bakmaları yeterli olacak.

Ayarlardaki “Hesap” bölümüne geçin ve “İki adımlı doğrulama” başlığı içerisine geçin. Buradaki seçeneği aktif edip gerekli şifreyi oluşturun. Bu bölümde aynı zamanda e-posta adresi eklemeniz gerekiyor. Bu ek güvenliktir. Bir şey olduğunda mail ile sıfırlama işlemini uygulayacaksınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir