WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor hatası

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Bilgisayarda WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor hatası geçtiğimiz günlerde başımıza geldi. Peş peşe defalarca denedik ama aynı ekran karşımıza çıktı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WhatsApp kullananların bir çoğu iş yaparken kolaylık olması açısından bilgisayarlarında WhatsApp uygulamasını bizim gibi kullanmakta. Lakin son 1 aydır ara ara mesaj geldiğinde donma sorunu yaşıyoruz. Karşı taraf mesaj attıktan sonra sohbet alanına girdiğimizde bir süre ekran donup kalıyor. Sanırız kullandığımız sürümden alakalı. Test etmek adına Windows 10′ da beta sürüme geçip denemeye başladık. İşte beta’ ya geçtikten sonra cihazdan QR kodunu okutmak istediğimizde şu anda yeni cihaz bağlanamıyor sorunu ile karşılaştık

Yazımızın devamında WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor hatasının çözümünü anlatmaya çalışacağız. İşlemler Windows 11 sistemi içinde geçerlidir.

WhatsApp yeni cihaz bağlanamıyor hatası

Aldığımız uyarı hem web sürümünde hem uygulama sürümünde geçerlidir. Her ne kadar akıllara ilk gelen bilgisayar kaynaklı sebepler olsa dahi mobil tarafından da yapılması gerekenler olacaktır.

WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor, telefondaki uygulamanın ayarlarında bağlı cihazlar alanından işlem yaparken karşımıza çıktı. Kod okuma hatası gibi duran ama açık kalan oturum sebebi ile farklı cihaza izin vermiyormuş gibi durun sorun.

WhatsApp bağlanamıyor yazısına sebep olan olasılıklar şunlardır:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • İşlem yapmaya çalıştığınız bilgisayarda açık kalan oturumdan dolayı yenisine izin verilmeme durumu. Normalde baktığınızda açık olan oturum yok ama uygulamanın sunucularında açık durumda görülme olasılığı var.
  • Birden çok aynı sistemlerde açık kalan oturumlar. Bunlar tarayıcı ve uygulama olarak adlandırılmalı.
  • İşlem yaptığınız tarayıcı veya uygulamada sorun yaşanma olasılığı var.
  • Kameranızla alakalı erişim izinlerinin kontrol edilmesi gerekiyor.
  • PC ile telefondaki sürümün uyumlu olmaması.
  • Beta sürümlerde yaşana olasılığı daha sık olması.
  • Sistem tarafından şüpheli algısına düşmeniz.
  • Çoklu WhatsApp sayısına ulaşmış olmanız.
  • Bilgisayarınızda veya telefonunuzda yüklü olan güvelik yazılımının devreye girmesi.

Gibi uzayan bir listemiz bulunmakta. Tabi bilgisayarınıza virüs bulaşması ve dış etkenlerinde incelenmesi gerekiyor.

WhatsApp su anda yeni cihaz 1
WhatsApp şu anda yeni cihaz bağlanamıyor hatası

WhatsApp bağlanamıyor için yapılacaklar

Uyarı için yapmanız gerekenler esasında yukarıdaki sıralamada yer almakta. Neyin yanlış gittiğini ancak deneyerek anlayacaksınız.

Test için en önemli adım hem bilgisayarınızdan hem telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını kapatmanız. Diğer önerimiz ise duruma göre iki sisteminde yeniden başlatılması.

Uzun süreli açık kalan sistemlerin bazen sorun çıkardığı oluyor. Bundan dolayı kapatıp açmak çoğu zaman çözüm sunmakta.

Sürekli aynı uyarıların çıkmasından dolayı güncellemelerin ve sonradan kurulan uygulamaların kontrol edilmesini de önermekteyiz. Sonradan yüklenmiş uygulamaların çakışmaya sebep olma olasılığı var. Özellikle güncelliğini yitirmiş uygulamalar için bu olasılık her daim bulunmakta.

WhatsApp su anda yeni cihaz 2
WhatsApp yeni cihaz bağlanamıyor sorunu

Bağla butonuna bastığınızda sürekli aynı ekranla karşılaşanlar için ilk önerimiz her iki tarafta WhatsApp’ ın kapatılması olacak.

WhatsApp su anda yeni cihaz 3
WhatsApp şu anda cihaz bağlanamıyor

Uygulamanın sürüm uyumluluğuna bakın

Eskiden beri eski cihazların uyumsuzluğa yol açması bir çok kullanıcıyı rahatsız etmiştir. Cihaz alıp da uzun yıllar kullananların en sevmediği meselelerden biridir. Çıkarılan yenilikler her zaman daha güçlü donanımları ortaya çıkarır ve geçmek için zorlar.

Uyum kontrolünü hem bilgisayarınızdan hem mobil taraftan yapmanız gerekiyor. Eski sistemlerde çıkan bir diğer problem ise güvenlik sorunları. Güvenli görülmeyen sistemlerin bağlanmasına izin verilmeme olasılığı var. Test adına farklı yöntemlerle denenmesi şart.

WhatsApp cihaz bağlanamıyor sorunu

Bu başlığımız biraz görecelidir. Yani ana başlık dışında da kullanıma sahip. Mesela uygulamanın mobil bağlantısının yapılmama sorunu bu başlığın konusudur. Lakin geçmişte kronik bir çok sebebin sistemle alakalı olduğu bilinmekte. Yani konumuz belki genelde yaşanan hatalarla da alakalıdır.

Yukarıdakilere ek olarak kesinlikle başkalarında böyle bir şeyin olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Belki WhatsApp’ ın Windows sürümünde veya buna yönelik sistemlerinde bir arıza oluşmuştur.

Unutmadan sonradan kurduğunuz uygulamalar ve güncellemelerin yol açtığı aksaklıklarda yine buna sebep olacaktır. Her türlü cihaz bağlantısında böyle bir uyarı alınan bilgisayarlarda sistem geri yüklemenin çalıştırılması gerekiyor.

Son olarak WhatsApp cihaz bağlanamıyor sorununda bir şeye kalkışmadan önce olası sebeplerin kontrol edilmesi gerekmekte.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir