WhatsApp video kalitesi neden düşer ?

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Her dönemde geçerli olan videoları gönderdiğimde kalitesi bozuluyor sorunu bu uygulama içinde geçerli. Kısaca WhatsApp video kalitesi neden düşer sorunu için ne gibi işlemler yapmanız gerektiği konusunda bu içerikte sizlere yardımcı olacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Haber metninde ayriyeten video göndermede sorun yaşayanların yapmaları gereken adımları anlatacağız. Sorunsuz gönderimde önce gün içerisinde buna sebep olan bir etken var mı diye araştırma yapmamız gerekiyor.

Ek bilgi cihazın kamera kalitesinin dışında kayıt sırasında görüntü kalitesinde düşüşler yaşandığını belirtelim.

WhatsApp video kalitesi neden düşer ?

WhatsApp video kalitesi neden düşüyor sorusuna yanıt vermeden önce, iç ve dış etkenlerin olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Şu an belki sizin gibi sıkıntı çeken çok sayıda kullanıcı var. Ya da belki bağlantınızla alakalıdır. Yani neyin ne olduğu kesinlikle araştırma ve denemelere göre anlaşılacak.

Dediğimiz gibi gönderim sırasında ilgili uygulama sisteminde bu görüntü sıkıştırılarak gitmekte. Bu da doğal olarak kaliteyi bozmakta. Lakin aşırı bir fark bulunmadığını düşünüyoruz. İsteyen depolama hizmetlerini kullanıp bunlar üzerinden paylaşımda bulunurlar.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
WhatsApp video kalitesi neden dusuyor
WhatsApp video kalitesi neden düşer

WhatsApp’ta gönderilen videoların kalitesinin düşmesi

WhatsApp kullanıcıları arasında sıkça karşılaşılan bir sorun, WhatsApp üzerinden gönderilen videoların kalitesinin düşmesidir. Bu sorun, kullanıcıların medya içeriği paylaşım deneyimini olumsuz etkileyebilir. Peki, bu kalite kaybının nedenleri nelerdir ve nasıl çözülebilir?

Sıkıştırma: WhatsApp, gönderilen medya dosyalarını sıkıştırarak daha hızlı gönderim sağlar. Ancak bu sıkıştırma işlemi, videoların kalitesini düşürebilir.

Veri kotası: Düşük veri kotası veya yavaş internet bağlantısı, videoların kalitesinin otomatik olarak düşmesine neden olabilir.

Cihaz performansı: Bazı cihazlar, yüksek çözünürlüklü videoların gönderimini desteklemeyebilir ve otomatik olarak kaliteyi düşürebilir.

Daha iyi internet bağlantısı: Eğer mümkünse, videoları Wi-Fi bağlantısı kullanarak göndermeyi tercih edin. Daha iyi bir internet bağlantısı, kalite kaybını azaltabilir.

Video uzunluğunu kısaltma: WhatsApp, uzun videoları daha fazla sıkıştırmak zorunda kalabilir. Bu nedenle, videoları mümkünse daha kısa sürelerde keserek göndermeyi deneyin.

Düşük çözünürlük seçeneği: WhatsApp videoları gönderirken, düşük çözünürlük seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu, dosyanın boyutunu azaltırken, kalite kaybını minimize edebilir.

Diğer medya paylaşım yöntemleri: Eğer videonun yüksek kalitesini korumak istiyorsanız, alternatif medya paylaşım yöntemlerini deneyebilirsiniz. Örneğin, bulut depolama hizmetleri veya dosya paylaşım uygulamaları kullanarak yüksek kaliteli videoları paylaşabilirsiniz.

Dosyayı sıkıştırma uygulamaları: Videoları önceden dosya sıkıştırma uygulamalarıyla sıkıştırarak daha düşük boyutta gönderebilirsiniz. Bu, WhatsApp’ın sıkıştırma işlemine ek olarak daha fazla kalite kaybını önleyebilir.

WhatsApp video kalitesi düşüyor için yapılacaklar

Video gönderiminde kalite düşüyor ise;

Videonun uzunluğu, dosya büyüklüğü ve formatı önemli rol oynar. Tabi bu tarz sistemlerde gönderim sırasında video sıkıştırılıp gönderildiği için ister istemez görüntü kaybına uğrar. Bu belirtiğimiz olası durumlara göz atın.

Gönderim sırasında isterseniz bilgisayar sürümünden göndermeye çalışın. Herhangi bir değişim var mı ya da daha iyi kalitede mi gidiyor değerlendirmiş olursunuz.

Önerilerimiz arasında sizin için önemli olan görüntülerin kalitesini artırarak göndermeniz daha mantıklı olacak. Örnek HD kalite yerin 4K olarak gönderimde bulunduğunuzda maksimum kayıp belki HD şeklinde olacak. Yani daha üst kaliteye dönüştürüp gönderim yapmanızla istediğiniz sonucu elde etmiş olacaksınız. Bunu ister video çekiminde yaparsınız isterseniz kalite arttırıcı programlar kullanarak yaparsınız. Lakin yine de çekim sırasındaki kaliteyi her zaman vermeyecek.

Son olarak yukarıda bahsettiğimiz sanal depolama alanlarına içeriğin yüklenmesi ve onun üzerinden kullanıcıya göndermeniz daha sağlıklı sonuç elde etmenizi sağlar. En azından WhatsApp’ ı bu bağlantıyı paylaşmak için kullanmış olursunuz.

iPhone için video kalitesi bozulmadan gönderme

iOS sistemine yönelik en iyi seçenek tabi ki, AirDrop özelliğinin kullanılması olacak. Bunun için ilgili videoyu seçin ve gönder yaparken daha fazla seçeneğini kullanarak AirDrop seçeneğini kullanın. İşlemler sırasında karşınızdaki cihazda iOS olması gerekiyor. Gönderimde sizin ve karşı tarafın Bluetooth özelliği açık olması gerekiyor. Karşı taraf dosya transferine onay vermesi yeterli olacak. Gönderim direk Fotoğraflar alanına düşecek.

WhatsApp video gonderirken video kalitesi dusuyor 2 1
WhatsApp video kalitesi düşmeden gönderme

Gönderim şekli, video seçildiğinde sol köşede gönderim işareti belirecek. Buna dokunun ve daha fazla adlı seçenekle işleme devam edin. Sonrasında biraz beklerseniz büyük ihtimal karşı tarafın cihaz bilgisi ekrana gelecek. Sonra onu seçip gönderimi başlatın.

Umarız WhatsApp video kalitesi düşüyor sorunu için bu bilgiler yararlı olmuştur.

Güvenilir depolama alanlarının tercihi

Eskiden beri çoğu ücretsiz web sitelerini kullanarak bu paylaşımları yapıyor. Özel görüntülerini dahi bu siteleri kullanarak gönderdiklerini biliyor musunuz? Veri güvenliğinin yetersiz olduğu bir çok sitedeki bu görüntülerin başkalarının eline geçmeyeceğinden nasıl emin oluyorsunuz.

Bizim önereceğimiz en azından güvenirliği diğer hizmetlere göre daha iyi olan Google Drive ve Microsoft OneDrive hizmetlerinin kullanılması. Tabi mail olarak belli bir MB kadar kullanımda yapılmakta. Limit yetersiz olanlar içinde cihazın kendi ücretsiz hizmetlerinden yararlanırsınız. Örnek iPhone’ da biz arada bir bu şekilde kullanım yapıyoruz.

WhatsApp görüntü bozukluğu için alternatif tercihler

Yazı bütününde olası sebeplerden ve ne gibi işlemler yapılmasından bahsettik. Gönderimde yapacağınız genel işlemleri yazı sonuna ekliyoruz.

Genel atacağınız adımlar şöyle olsun:

  • Farklı formatlardan, farklı dosya büyüklüğüne sahip videolardan yararlanın.
  • Birden fazla yüksek kalitede video ile deneme yapın.
  • Kullandığınız internet bağlantısını değiştirerek gönderimde bulunun. Bazen gönderim sırasında bir bakmışsınız ki, görüntü bozulmuş ya da oynatma sırasında içerikte kayıplar oluşmuş.
  • Web uygulamasından gönderim deneyin. Duruma göre başka bir telefonla da denemek mantıklı seçenekler arasındadır.

WhatsApp video kalitesi düşüyor içeriğimizdeki adımların tamamen varsayım olarak hazırlandığını belirtelim. WhatsApp bu video gönderilemedi adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak