WhatsApp yüz tanıma ve parmak izi çalışmıyor hatası

media 5372

WhatsApp' ta görülen bir güvenlik sorunu parmak izi okuma ve yüz tanımayı devre dışı bırakabiliyor. WhatsApp FACE ID ve TOUCH ID çalışmıyor yani güvenlik geçilebiliyor.

teknik destek

Anlık mesajlaşabilme olanağı sağlayan uygulamalardan olan whatsapp’ta kullanıcıların canını sıkabilecek bir güvenlik açığı tespit edildi. Whatsapp’ taki önemli hata olarak duyurulan bu hata biyometrik güvenlik işlemi kullanarak kullanıcı kimliği doğrulaması kullanıldığında ortaya çıkıyor.

Reddit sosyal paylaşım ağını kullanan bir kullanıcı tarafından bu hata tespit edilmiş. Hata biyometrik güvenlik uygulamasında “hemen” seçeneğinden farklı bir ayar seçeneği kullanılması halinde bazı durumlarda kimlik doğrulaması atlanarak uygulama kullanılabiliyor. Yani telefonunuzda bu güvenlik uygulaması varsa sizden başkası da bu güvenliği aşarak Whatsapp hesabınıza giriş yapabilir. Sorun bazı durumlarda FACE ID gibi TOUCH ID güvenlik seçeneği de aynı şekilde çalışmayabilir.

WhatsApp yüz tanıma ve parmak izi çalışmıyor hatası

WhatsApp parmak izi ve yüz tanıma çalışmıyor açığı

Biyometrik güvenlik ayarı kullanan cihazınız varsa cihazda güvenlik ayarlarında “hemen” seçeneği yerine 1 dakika ya da 15 dakika seçeneğini seçmeniz durumunda kimlik doğrulaması istemeden uygulama açılabiliyor. Söz konusu olan bu güvenlik hatası şimdilik iOS işletim sistemli cihazlarda tespit edilmiş durumda. Ancak sonuç olarak hatanın Whatsapp uygulamasından mı yoksa iOS işletim sisteminden dolayı mı ortaya çıktığı tam olarak anlaşılamamış durumda.

Şimdilik bu güvenlik aşamasının atlanmasına neden olan hatanın Whatsapp uygulamasını kullanan kullanıcıları ne derecede etkileyebileceği yukarıda belirtilen nedenden dolayı bilinemiyor. Whatsapp’taki önemli hata olarak açıklanan bu hatadan etkilenmek istemiyorsanız ve cihazda biyometrik güvenlik kullanılması söz konusu ise ilgili güvenlik seçeneğini seçerek bu durum ile karşılaşmayabilirsiniz.

Normal şartlarda Whatsapp parmak izi okumuyor veya Whatsapp yüz tanıma çalışmıyor ise eklediğiniz özelliği kaldırıp tekrar ekleyerek deneyiniz. Uygulama ön belleğini temizleyerekte tekrar test edebilirsiniz. Bu öneriler kaldırıp tekrar yüklemek istemeyenler için önerilmekte.


Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 23:18

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın