Google Drive WhatsApp yedeği nereye atıyor

WhatsApp yedeği Google Drive' a alınıyor ama çoğu nereden yedeği indireceğini bilmiyor. Yazımız genel bir bilgi amaçlı hazırlandığını vurgulayalım.

Google Drive WhatsApp yedeği nereye atıyor
müşteri hizmetleri

WhatsApp yedeğinin nereye alındığını soranların çoğunun pek teknoloji alakasının olduğunu düşünmüyoruz. Hani iPhone olsa bir ihtimal kafalar karışabiliyor ama uzun yıllardır Google' un olmadığ alan pek yok. Veri taşıma konusunda en rahat sistemin Android olduğu bir aşikar ve alternatif çok uygulamayla ve programla karşılaşabilirsiniz.

Google Drive yedek nasıl alınıyor merkan edenler şu şekilde:

Telefona ekli Gmail hesabı cihazın tüm alanında kullanılıyor. Google Play ve hizmetler uygulamalarında karşılaşabilirsiniz. Google sizden onay alarak otomatik bu hesabınız üzerinden ücretsiz belli bir alana kadar verilerinizin yedeğinin alınmasını sağlıyor. Olursa veriler çok büyük ise sunulan ücretli paketlerden birini aylık veya yıllık satın alabiliyorsunuz. 

Manuel seçerek işlem yapmak isteyenler için Google Drive uygulamasının telefona kurulması ve kategorisine göre klasör eklenerek verileri taşıyabilirsiniz.

Alınan yedeklerin Google' un bir yedekleme hizmetinde barındığını belirtelim. Bir nevi bulut sistemi diyebiliriz ve başka bir telefon kullanmak istediğinizde ilgili Gmail hesabınızın girilerek cihaza aktarabilirsiniz. Yine manuel işlemlerde uygulamanın kendisinin yüklenmesi önerilir. Hizmetin web bağlantısı https://drive.google.com' a bakmanızı öneriyoruz.

Önemli hatırlatmalar

  • Bilgisayardan da programı yükleyerek verilerinizi görebilirsiniz.
  • Kullanılan mail hesabının şifresinin unutulması durumları için yedek erişim kapılarını ekleyin.
  • Burada kullanılan şifre başka hesaplarda kullanılmaması önerilir.
  • Ek giriş olarak mobil kod aracılığı ile giriş yapınız.
  • Basit şifrelerle erişim yapmayınız. Telefon numarası, doğum tarihleri veya önemli kişilerin adları gibi.

Erişimde problem yaşayanların öncelikle bir PC üzerinden ve duruma göre telefonun uygulamasıyla erişimler denenebilir. Daha önce giriş için kullanılan cihaz ve sistemlerde belki güvenilir olarak eklenmiş olabilir.

Google Drive WhatsApp yedeği nereye atıyor

Yedeğime ulaşamıyorum şikayetlerinde ilk bakılacak alanın doğru e-postayla kontrol edilip edilmediği olacak. Tabi test edilen cihazın dışında başka cihazla bakılmasında fayda olacağını düşünüyoruz ve internet faktörününde önemli rol oynadığınız belirtelim.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 03:27