WhatsApp bağlanıyor yazısında kalıyor bağlanmıyor

WhatsApp bağlanıyor yazısında kalıyor ve bağlanmıyor ise genelin bu sorunu yaşadığını düşünüyoruz. WhatsApp açarken veya mesaj atarken çıkabilir.

WhatsApp bağlanıyor, uygulama tarafında veya iç / dış etkenlerden dolayı bağlantının yapılamama hatası olarak bilinmekte. Çoğunlukla yurtdışında yaşanan erişim problemlerinde karşımıza çıkardı. Şu aralar pek yaşanmıyor gibi dursa da, yılda 2-3 defa anlık ve uzun zamanlı karşılaşılabiliyor. Pandeminin ilk zamanlarında daha çok çıkar diye düşünüyorduk ama gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılmasından dolayı pek etkilenmedi gibi.

Eskiden uygulamalarda sık sık yaşanan arızaların günümüzde pek görülmediğini söyleyelim. Yaşansa da anlık oluşan durumlar olduğundan ya çoğu fark etmiyor ya da kimsenin umrunda olmuyor. Hatta biz ara ara ufak tefek karşılaştığımız olumsuzlukları araştırdığımızda pek yazanın olmadığını görüyorduk. Uzun sürmeyen aksaklıkların pek önemsenmediğini belirtelim.

WhatsApp neden bağlanıyor yazısında kalıyor?

Şu an varsa ilk aklınıza gelen genel olup olmadığı olacak. Bunun için Twitter üzerindeki paylaşımlarda söz ediliyor mu bakılması ve resmi yerlerin buradaki bildirimlerine bakılması mantıklı olacaktır. Eğer ilk 30 dakika içerisinde başkalarında yaşanmadığı anlaşılırsa veya çok az kişinin böyle bir şikayette bulunduğunu görüyorsanız o zaman çözümü için aşağıdakilerin kademeli uygulamasında fayda olacaktır.

 1. Bulunduğunuz yerde başkalarının etkilenip etkilenmediğini öğrenmenizi öneriyoruz.
 2. Sizinle aynı interneti kullanan başka cihazlarda durum aynı mı kontrol ediniz.
 3. Varsa başka telefona uygulamayı kurup test ediniz. (Herhangi bir şeyiniz silinmez ve kartınızı çıkarmanız gerekmez)
 4. Telefonun boş alana ihtiyaç duyması ve tarih kısmının doğru olması gerekiyor.
 5. Hesabınızla alakalı veya aşırıya gidilen her şeyin sonucunda bir aksaklık çıkar bilmenizi isteriz.
 6. Kullanılan bağlantının problem çıkarması.

Çoğunlukla genele yansıyan bir sorundur. İlk önce az sayıda kişi karşılaşır ve kısa sürede bakmışsınız çoğunun aynı durumdan bahsettiğini görüyorsunuz.

WhatsApp bağlanıyor yazısında kalıyor bağlanmıyor

WhatsApp bağlanmıyor nasıl çözülür?

Genelde yaşanmayan sorunlarda ne gibi işlemler yapılacağını daha önce paylaşımlarımızda söz etmiştik. Bunların standart olması çıkan uyarıya göre değişebiliyor. Ama sadece içerikte bazı alanların değiştiriğini söyleyebiliriz.

Bazılarında yaşandığında aklımıza dns sorunu ve bölgelere göre vpn ile test öneriliyor. Önce başka bir internetle denenmesi ve sonrasında biraz önce söylediğimiz dns testinin yapılması gerekebilir. Manuel bilinen adresler girilir ve sonrasında vpn üzerinden de denenir.

 1. Cihazların uzun zamandır kapanmamasından dolayı kullanılan sistemlerde problemler yaşanabiliyor. Arada bir kapatmanız önerilir.
 2. WiFi ve mobil bağlantıların ayrı ayrı denenmesinden sonra başka cihaz varsa birde o şekilde deneyelim.
 3. Telefonun hem uygulamaları hem yazılımı güncel değilse güncelleyiniz.
 4. Güncellemelerin nadir aksaklık yaşattığı durumları olabiliyor. Test adına önceki WhatsApp’ ın versiyonunun kurulmasını öneriyoruz.
 5. Yüklü olan bir başka uygulamanın buna mani olması. Biz böyle bir şeyle karşılaştık.
 6. Telefonun yeteri kadar boş alan olmamasından dolayı problem çıkarması. Baktığınızda yer var ama sistemin çalışması için yeterli görülmeyebilir.
 7. Google hizmetleri adlı bir dahili uygulamanın problemli olmasında buna benzer sorunlar çıktığını gördük. Hem WhatsApp için hem de bunun için aşağıdaki sıralamayı takip edip gerekli adımları uygulayınız.

Yedi için belirttiğimiz işlem “Uygulamalar” alanında “WhatsApp” uygulamasına girilip içerisinde bulunan güncellemelerin kaldırılması ve diğer seçeneklerin çalıştırılması olacak. İşte Google hizmetlerinde de aynı işlemler yapılacak. Eğer bunla alakalı ise ve durum devam ediyorsa her ikisi içinde başka bir sürüm yüklenmesini önereceğiz.

Bağlanıyor hatası iPhone için daha önce hazırladığımız

Telefonun Whatsapp’a bağlanmayla ilgili bir sorun yaşanması genelde internet bağlantısı ya da cihazla alakalı bir sorundan dolayı yaşanabiliyor. Bunu gidermenin yollarında öncelikle internet erişiminin incelenmesi gerekiyor. Sık sık kopmaların olması ve yurt içi / dışı arızaların olma durumu incelenmesi gerekiyor.

Telefonun güçlü bir internet sinyalinin olduğuna emin olunmalıdır. Telefonun tarayıcısından bir web sayfası açılması gerekir. Web sayfasının yüklendiği ya da yüklenmediği kontrol edilmelidir. Eğer web sayfasının yüklenmesi gerçekleşirse bu telefonda internet bağlantısının olduğunu gösterir. Bu durumda telefon tekrardan başlattırılırsa sorun çözülmüş olur.

İlk önerimiz tahmini şu an için çoğu kullanıcının bu sorunla karşılaştığı. Yani sizden alakalı bir sorunun olmadığını belirtelim. Türkiye ya da dünyanın çoğu ülkelerinde bu hatayla karşılaşılabilir.

 1. WhatsApp bağlanmıyor” da yazıyorsa mobil internet dışında kablosuz üzerinden belki problem görülmeyeceğini düşünüyoruz. Biz Turkcell’ den denedik 4.5G veya 3G’ den yine durumun aynı olduğu ama modeme kablosuz bağlandığımızda sorunsuz işlem yaptığını gördük. Tabi Vodafone ve Türk Telekom’ da durumu bilemiyoruz
 2. Sorun başkalarında yoksa telefon kapatılsın açılsın.
 3. Tarihin yanlış olmasından çok sayıda hatalar çıkabilmekte.
 4. iPhone için ağ ayarının sıfırlamasıyla çözülebilir.
 5. Önbellek temizliği her zamanın ki tercihlerimizden.
 6. Kablosuzda görülen sorunda modemin kapatılması açılması.

Bağlanıyor hatası iPhone

Whatsapp bağlantı sorununun devam etmesi durumunda ne yapılmalıdır sorusunu soranların, Google ve sosyal medyadan böyle bir sıkıntı var mıdır diye araştırması gerekiyor. 

Telefon öncelikle yeniden başlatılmalıdır. O an için en son sürümü ne ise güncellenme işlemi uygulanmalıdır. Telefonda bulunan ayarlar kısmına girilir. Ardından ağ ve kablosuz ağ kısmı açılmalıdır. Telefonun uçak modu açılıp kapatılmalıdır. Ardından telefonun ayarlar kısmı tekrardan açılarak ağ ve kablosuz ağ açılır. Hücresel ve SIM kısmı açılarak oradan hücresel veri açık duruma çevrilir. 

Telefon ayarlar kısmından ağ ve kablosuz ağ açılır. O kısımdan Wi-Fi kapatılıp açılır. Telefondan farklı birden fazla kablosuz ağına bağlanma denenmelidir. Telefon uyku moduna alınarak Wi-Fi kısmının açık kalması sağlanır. Wi-Fi yönlendirici kısmının tekrardan başlatılması sağlanır. Mobil sağlayıcı kısmına başvurularak APN ayarlarının doğru yapılandığından emin olunması gerekir. Durumların hepsinin tamamlanmasının ardından Whatsapp bağlantı sorunu ortadan kaldırılmış olur. 


Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 22:22