WhatsApp geçici olarak kullanılamıyor hatası

WhatsApp geçici olarak kullanılamıyor hatası alanlarda bağlanıyor şeklinde bir mesaj gelebilir. 5 Dakika sonra tekrar deneyiniz yazıyor ise daha uzun sürecektir.

Andronova

WhatsApp geçici olarak kullanılamıyor 5 dakika sonra tekrar deneyin hatası geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yine ortaya çıktı. Hatta sanırım geçtiğimiz ay yine olmuştu ve ve sorun daha kapsamlıydı. Bu sefer çıkan tahminen yarım saati geçmedi diyebiliriz. Yazımız hem haber niteliği taşımakta hem böyle bir durum normal şartlarda çıkıyorsa yapmanız gereken ne olabilir bundan bahsedeceğiz.

Bu uyarı metni sanırız Android olan telefonlara özgü diyebiliriz. Yani Samsung’ ta ayrı Huawei’ de ayrı çıkacağını düşünmüyoruz. Ama iPhone’ da farklı olduğunu belirtelim ve burada bağlanıyor hatası çıktığını gördük. Tabi Xiaomi, Honor ve Oppo gibi cihazlarda çıkan mesaj farklı olur mu net söyleyemiyoruz. Bazen arayüz yazılımları kelimeleri kısaltabiliyor.

WhatsApp kullanılamıyor, uygulamanın sunucularında çıkan bir aksaklık nedeniyle oluştuğunu düşündüğümüz bir hata mesajı. Tabi yoğun kullanımlar ve yurtiçi dışı erişim sorunları da buna neden olabileceğini söyleyebiliriz.

WhatsApp kullanılamıyor çözümünde yapılacaklar

İlk kontol edilecek acaba herkeste durum aynı mı veya bölge bölge görülebilir mi diye bakmak olacak. Sonrasında dönüşü olmayan bir sıkıntı yaşamamanız için aşağıdaki sıralamayı takip etmenizi önermekteyiz.

 1. Cihazınızın kapatılması ve birde internet erişiminde genelde bir sıkıntı var mı diye bakınız.
 2. Bağlantı farklılığı durum analizi için iyi olabilir. WiFi farklı iki yerden denenmesi ve mobilden ayrı test edilmesi gerekir.
 3. Başka uygulamalarda bu veya farklı bir problem var mı bakılsın.
 4. Web sürümünde test etmenizi öneririz.
 5. Sistemlerin tarihi yanlış olduğunda hatalara neden olabiliyor.
 6. Yer problemi her cihazda farklı tepkilere neden olabiliyor. Örnek uygulamayı kendiliğinden kapatabilir.
 7. Yurt içinde ve dışında sıkıntılar çıkabilir.
 8. DNS ile alakalı probleminiz olabilir ve bu genelde kablosuz ağdan yani ev iş internet bağlantılarında görülür.
 9. Yoğun kullanımlara denk gelinmesi veya siber saldırıların çıkması.
 10. VPN ülkede görülen sorunlarda en tercih edilen yöntemdir.
 11. WhatsApp güncellemeden sonra çıkmışsa önceki sürümlerden biriyle test edin. Yani kaldırın ve eskilerden birini cihazına kurun.
 12. Telefonla alakalı durumlarda fabrika ayarı tercih edilebilir.
 13. Geliştirici tarafından geçici bir engel almaış olabilirsiniz.
 14. Bir ceza söz konusu olabilir ve bu gibi durumlarda cihazda engellenebiliyor. Bu durum çok ama çok zor görülenlerden biri.

Evet bunlardan oluşabilecek durumlar ağır basmakta ve büyük ihtimalle geçici bir sıkıntıyla karşılaşılıyor. Tahmini 15 – 30 dakika içerisinde genelde düzelebiliyor. Tabi 1-2 saat sürdüğü hatta geçmiş yıllarda 5-6 saat olduğu da görülmüştür.

Uygulamadan denenecek işlemler ise;

 • Ayarlara geçelim ve “Hesap” bölümünü açınız.
 • Buradaki “Gizlilik” içerisinde yer alan tüm seçeneklerii teker teker değiştirip bir uyarı alıyor musunuz diye kontrol edin.
 • Sorun yoksa ayarlardaki “Yardım” bölümünü açın.
 • Bize ulaşınla uyarının görüntüsünü aldıysanız ekleyin ve açıklamayı yazın.

WhatsApp geçici olarak kullanılamıyor hatası

Durum, son görülme, profil ve diğerlerinin içerisine girip başka seçenekleri seçerek uyarı geliyor mu bakınız.

whatsapp 5 dakika sonra deneyiniz

whatsapp bağlanmıyor sorunu

Buradaki ulaşın kısmına yazdığınız sorun için eğer bir dönüş bekliyorsanız ne yazık ki burası sadece hesabınızla alakalı problemler için bildirim amaçlı kullanılmakta. Kontrl ederler ve sorun varsa gerekli işlemleri uygularlar. Birilerin size dönüş yapmasını istiyorsanız WhatsApp’ a mail atmanızı öneririz.

whatsapp bağlanılıyor hatası


Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2020, 01:34

Andronova