WhatsApp mesajlar kendiliğinden silinir mi?

WhatsApp mesajlar kendi kendine silinir mi ya da WhatsApp mesajlar kendiliğinden silindi ise çözümü için neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

Andronova

Whatsapp son yıllarda pek çok kişinin telefonunda yer alan bir uygulama haline dönüştü. İnternet üzerinden mesajlaşma özelliği ile tanınan whatsapp uygulaması, kişilerin ücretsiz şekilde sadece internete bağlı kalarak mesajlaşmasına, birbirlerine video ve resim atmasına olanak tanıyor.

Whatsapp üzerinde yapılan konuşmalar kullanıcı istemediği sürece silinmiyor. Mesajların silinmesi için kullanıcıların tek tek ya da toplu olarak mesajları silmesi gerekiyor. Çünkü, Whatsapp uygulaması içerisinde yedekleme özelliği gösteren bir uygulamadır. Yedekleme saatini belirterek mesajların uzun süre konuşmalar arasında kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yanlışlıkla Whatsapp mesajları kurtarmak mümkün. Ücretli geri getirme programların bir çoğu sorunu çözüyor. Az bir veri olanları çoğunu alırken, çok fazla verisi olanlarda da yüksek oranda başarı gösterebiliyor.

WhatsApp mesajlar kendiliğinden silinebilir mi?

Whatsapp uygulamasının kendiliğinden mesajları silme özelliği yoktur. Yalnızca uygulamayı kaldırıp tekrar yüklediğinizde yedeklemesi yapılmayan mesajlar silinmektedir. Yedeklenen mesajlar ise geri yükleme yapmak istediğinizde aynen konuşmalar arasında kalmaktadır. Bu durumun haricinde uygulamanın belirli süre sonrasında mesajları silme gibi bir özelliği bulunmaz.

Whatsapp’ ta kullanıcı istediği takdirde kendi manuel olarak mesajları silmelidir. Aksi halde tüm mesajlar ve konuşmalar uygulama ekranında kalacaktır. Mesajları silme işlemi kişi tarafından toplu olarak da yapılabilir.

WhatsApp mesajlar kendiliğinden silinir mi?

WhatsApp mesajların silinmesi durunlarında bakılacaklar

Evet mümkün olabilir. Nasıl diyenler için aşağıda sıralamaya bakarak olası silinme nedenlerini göreceksiniz. 

  • Cihaz için bakım uygulaması kullanılıyorsa
  • Telefonda bulunan uygulamalar kısmından Whatsapp’ a girip yanlışlıkla silebilirsiniz
  • Grup mesajları veya biriyle yaptığınız mesajı parmağınızla kaydırarak temizle yapmış olabilirsiniz
  • Whatsapp’ ın yedeğini almadan kaldırmak
  • Telefonda yer kalmadığından otomatik uygulama ile temizleme

ve dahası var. Tabi bazı kişiler bilerek silerek kendiliğinden silinmiş gibi davranabiliyor. Nişanlı veya evlilerde sık sık görülen bir durum.

Gelelim işin bir başka boyutu hayatı öneme sahip verilere. Arada bir önem arz eden bilgilerin paylaşımlarını bu tarz uygulamalardan yapabiliyoruz. Bir yere not alınması gereken ama tembellik veya unutkanlık durumlarında silindiğinde ortaya düşeriz. Böyle hayatı bilgilere erişilmesi için özel çalışmalar yapan firmalarla karşılaşabilirsiniz. Lakin istedikleri ücretin büyüklüğü vay dedirtebiliyor. Tabi kurtarılacak verinin istenilen paradan daha değerliyse düşünmeden kabul ediyorsunuz.

Hayatımda bir kez başıma gelen ve sanırım 4 yıl kadar önce 5 bin dolar karşılığında istediğinize ulaşma şansınız var diyen sayılı bir şirketle anlaşmıştım. Araştırdığımda bu yerin çok sayıda ülkelerde bu işlerle uğraştığını okudum. İstedikleri tutarı kabul ettim ve neredeyse 1 -1,5 ay arada bir arayarak son gelişmeleri aldım. Sonuç işin çıkmaza girdiğini ve nasıl sonuçlanacağını bilmediklerini söylemelerinden sonra diski geri istedim. Zaten o süreçte beklerken çoğuna bir şekilde ulaştım.

WhatsApp kendi kendine silinen mesaj

WhatsApp, son zamanlarda güvenlik konularında sürekli eleştiri olan uygulamalardan biri oldu. Her ne kadar özel bir şifrelemeye sahip olsa da güvenlik konusunda çoğunluğu pek memnun etmiyor. 

Sızıntılarla sık gündeme gelen bir sitede yayınlanan yeni bir haberde instagram’ da silinen hikayeler gibi bir özellik WhatsApp uygulamasında test ediliyor. Bunu gösteren birde görüntü yer alıyor. Kendi kendine imha eden mesaj yolda.

Yeni sürümün test aşamasında olduğu ve belli bir süre içerisinde kendini imha ettiği belirtiliyor. Uygulamanın yeni sürümünün 2.19.275 olacağı işaret ediliyor. Mesaj kayıtlarının olmasını istemeyenler için önemli bir özellik olarak görünüyor.

Çıkması planlanan yeniliğin başka uygulamalarda da olduğunu belirtelim. Örnek Telegram diyebiliriz. Birde Google’ nin Gmail’ de kullandığına benziyor.

WhatsApp grupta otomatik silinen mesajlar durumu ile farklı bir özellik olacağı bekleniyor. Birde tüm kullanıcılarla mesajlaşmada yer alacağı beklenmekte. 

Güncellemenin gelmesi kademeli olarak ülke ve kullanıcı farklılığı gösterebilir. Genele açıldığında bir hafta içerisinde Türkiye dahil global olarak yayınlanacak güncellemede bende mesajlar silinmiyor şeklinde bir sorun çıkanlar yorumla detayları iletebilir. Bu özelliği zamanlı mesajla karıştırmayalım. Kendini imha eden olarak bilinen yenilik yakında cihazlara ulaşacak.

WhatsApp kendiliğinden silinen mesaj geliyor


Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 03:58

Andronova