WhatsApp sahte haber güncellemesi başladı

Yapılan çalışmalardan sonra artık sahte haberlere karşı yeni önlemler aldı. Gelen mesajı 5 kişiden fazla kişiye aynı anda gönderilemeyecek. Mesaj kısıtlaması geliyor.

WhatsApp sahte haber güncellemesi başladı
müşteri hizmetleri

WhatsApp sahte haber güncellemesi için çalışmalar yürütmeye başladı. Bu çalışmaların başlatılmasının etkili olan olay ise Hindistan’da yaşananlar linç olaylarıdır. Hindistan’da artan linç olayları yüzünden WhatsApp sahte haber güncellemesi yapmak durumunda kaldı. Ülkede ki siyasal partiler sahte haberlerin yayılmasında ve bu haberlere bağlı linç girişimlerinin meydana gelmesinden WhatsApp’ın suçladı.

WhatsApp çoklu mesaj engeli

WhatsApp daha öncede çeşitli ülkeler tarafından suçlandı. Sahte haberler konusunda Twitter'ın daha fazla olay yarattığını söylenebilir. Ancak WhatsApp sahte haberler yüzünden, birçok ülke tarafından suçlandı. Hindistan teknoloji firmaları tarafından oldukça büyük bir pazar olarak görülüyor. Hiçbir teknoloji firması doğal olarak bu pazarı kaybetmek istemiyor. WhatsApp’ı etkileyen bir durum olduğunda bu durumdan Facebook da etkileniyor.

WhatsApp sahte haber güncellemesi başladı

WhatsApp sahte haber güncellemesi

Şirketin sahte haberlerin tespitini yapabilmesi için, öncelikle yönlendirilmesi yapılan mesajları tespit etmesi gerekir. Sizin attığınız mesaj başka birisi tarafından gönderilen bir mesajın aynısı ise, mesaj karşı tarafa gönderilirken, gerçek mesajı gönderen kişinin ismi mesajda etiketlenecek. Yani aynı mesajlar isim etiketiyle beraber gönderilecek.

WhatsApp bu sınırlandırmayı yaparken, Hindistan için beş kişi ile sınırlandırma yaptı. Diğer ülkeler ise yirmi kişiye kadar uygulama da yönlendirme yapabilecek. Bu çözümün işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Şirket Hindistan pazarını kaybetmek istemediği için önlem almaya çalışıyor. Zaten güncelleme bu sorunu ortadan kaldırmıyor. Sadece yavaşlatmaya çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 20:35
müşteri hizmetleri
YORUMLAR