WhatsApp SMS doğrulaması ile hackleme

WhatsApp telefon doğrulamasıyla hesap çalma girişimleri bu aralar yeni bir dolandırıcılık durumunu ortaya çıkardı. Hacklenen hesabın rehberi kullanılarak kod ile işlem yapılıyor.

WhatsApp SMS doğrulaması ile hackleme
müşteri hizmetleri

Normalde bu hackleme yöntemi sosyal mühendislik olarak adlandırılmakta. Basit bir yöntemle bazı kişileri kandırabiliyorlar. Yapılan işlemde karşı tarafa doğrulama sms' i gönderiliyor ve yanlışlıkla gönderdim bana gönderir misin ile hesaba ulaşmış oluyor. Bu çoğunlukla bir hesabın hacklenmesi ve arkasından hesapta bulunan kişilere arkadaşından mesaj gitmiş gibi kod gönderilmesi isteniliyor.

Yöntem üçüncü parti uygulamalarında çoklu kullanımla kullanılabilir. Bunun dışında telefondan doğrulama yapılarak ayarlardan bildirimler kapatılarak tekrardan doğrulama işlemi engellenebiliyor.

WhatsApp üzerinden çoğumuz banka bilgileri, şifreler ve özel bilgiler paylaşabiliyor. Dünyada en güvenilir olarak görülen bu uygulamanın kendinde bir koruması var ama cihazda yoksa ya da kullanıcı bilinçli değilse büyük sorunlar çıkabiliyor.

Rehberinizde yer alan kişilerden birinde görülen zaafiyet çok sayıda kişinin verilerinin çalınmasına neden olabiliyor. Çalınan bir hesabın yüzlerce hesabın çalınmasına neden olabileceğini belirtelim. Bu durum sosyal ağlarda da sık görülüyor. 

Hesap çalınmasının zorlaştırılması için çift faktörlü dediğimiz doğrulanmanın tercih edilmesini öneriyoruz. Kullandığınız cihaz dışında başka bir cihazda kullanılmak istendiğinde daha önce belirlenen bir şifre soruluyor. Bu bilinmediğinde kullanımı kısıtlanmış oluyor.

Geçenlerde Huawei adını kullanarak çekiliş kampanyası yapan dolandırıcılar çok sayıda kişiyi dolandırdıkları ortaya çıktı. Her ne kadar geç olsa da şirket tarafından gerekli uyarılar yapılmış olsa da zaman zaman birinin boşluğuna denk gelebiliyor.

WhatsApp SMS doğrulaması ile hackleme

Dikkat edilecek hususlar:

  • Tanıdığınız veya tanımadığınız kişilerden gelen anlamsız istek ve bağlantılara dikkat ediniz.
  • İki faktörlü denilen doğrulamadan yararlanınız.
  • Telefonunuzu ulu orta yerde bırakmayınız.
  • Cihazınızda verilerin güvenliği için direk erişimi kısıtlamak adına ekran kilidi kullanın.
  • Ekran görüntüsü alan casus yazılımlardan korunmak adına güncel koruma uygulamalarından yararlanın.
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 14:58