WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi

Geçtiğimiz yılda bahsedilen ve hayata geçeceği belirtilen sürüm için çalışmalar devam ediyor. Mesajların şifrelenmesi ve silinmesi özelliği geliyor.

WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi
müşteri hizmetleri

WhatsApp' tan 3 önemli yenilik için güncelleme sinyali verildi. Geçen yılın son çeyreğinde gündeme gelen kendiliğinden mesaj silme özelliği ve yedeklerin şifrelenmesi için önemli çalışmalar başlatıldı. Özellikle yedeklerin güvenliğinin yetersiz olduğu uzun zamandır dillendiriliyordu. Sohbet sırasında mesajların şifrelenmesi sağlanırken neden yedeklenmelerin buna benzer bir güvenlik kullanılmadığının yanıtı verilmemişti.

Sohbet yedeklenmesinde herhangi bir güvenlik uygulanmadan yedeklenmesinden kasıt alınan yerde sıkıntı olması değil yedeğin okunabilmesi sorunu ön planda. Yani olurda biri yedeğe ulaşırsa mesajlar kolayça okunabilir. 

Söylentilere göre pin veya şifre seçeneğinin olabileceği bekleniyor. Bu yeniliği sosyal uygulamalarına getircek.

Bir diğer yenilik ise şirketin yalan haber paylaşımın önüne geçmek veya azaltmak için yaptığı değişime ek bir özellik gelecek. Her şeyin indirilmesini önleyecek bir düzenleme güncellemeyle geliyor. Ek indirme seçeneği sunulabilir. Yönlendirilmiş mesajlar otomatik indirme engellenilince yer tasarrufu sağlanmış olacak.

Oturum açmayla ilgili yeni bir özellikte gündemde. Web sürümde laptop ve masaüstü bilgisayarlarda hesap kullanılabilese de, aynı anda birden çok telefonda ve akıllı cihazlarda oturum açılmasına izin vermemekte. Ama yapılan çalışmada yakında bu mümkün olabilir.

Gelelim bir başka özelliğe. Bu da geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Telegram benzeri mesajların silinme özelliği ile gündemde. Grup ve kişilerle mesajlaşma sırasında kendini yok eden mesaj zamanlayıcı ayarlama özelliği geliyor. Ayarlanan zaman dolduğunda otomatik mesaj siliniyor. Bu özellik bazı uygulamalara çok önce gelmişti.

WhatsApp sohbet yedekleri şifreleme güncellemesi

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 03:39