WhatsApp uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır nedir

"WhatsApp uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır" ne demek? İki kişi mesajlaşırken o sohbet şifrelenir ve 3. kişilerle paylaşılmayan bir yapıya sahiptir.

WhatsApp uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır nedir
müşteri hizmetleri

Karşımıza çokca çıkan bu sohbette gönderilen mesajların ve aramaların uçtan uca şifreleme ile korunduğu, üçüncü kişilerin bunları okuyamadını belirten özel bir yapıya sahip. Tabi telefonunuz başkasının eline geçmezse ! :)

Uygulamada herhangi bir şifre koyma sistemi yer almamaktadır. Yeni yayına alınan güncellemeyle eklenen yenilikte uçtan uca şifreleme özelliğinden yararlanılmaya başlandı.Şirket yakın zamanda başlattığı bu özelliği uzun bir dönem teste tabi tuttu. Açıklamaya göre kullanılan şifreleme ile paylaşımlara erişime Whatsapp dahi ulaşamayacak. Burası bizi pek ikna etmediğini belirtmek istiyoruz.  

Öncelerden cihazda herhangi bir uygulamaya şifre koymak için yardımcı programlardan yararlanılıyordu. Zamanla kullanılan uygulamaların kendi içerisinde koruma özellikleri geliştirildi. 

Sık tercih edilen öneri yazılımlar arasında AppLock, App Lock ve KeepSafe uygulamaları bulunuyor. 

İddiaya göre şirket dahi erişim yapamazmış. Oluşturulan özel şifreleme anahtarı ile sadece gönderen ve alan kişinin görmesini sağlıyor.

WhatsApp veya siz paylaşımların yedeğini alsanız dahi yine şifrelenmiş oluyor. Bu gibi özelliklerden yararlanabilmeniz için her zaman güncel sürümü kullanmanız gerekiyor. 

uçtan uca şifreleme ne demek

mesajlar okunamaz

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2021, 18:46