WhatsApp üzerinden telefonu hackleme açığı

WhatsApp gönderilen video ile telefonu hacklemeyi başaran bir açık gündeme yerleşti. GIF ve şimdide MP4 video ile virüs saçan bir açık telefonu yönetebiliyor.

WhatsApp üzerinden telefonu hackleme açığı
müşteri hizmetleri

Dünya genelinde sık kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp' ta güvenlik açığı çıktı. Bu açıktan önce de yakın bir zamanda GIF ile cihazı hacklemeyi sağlayan bir açık kapatılmıştı. Şimdi ise video göndererek cihazı ele geçirebilen bir açık gündeme düştü.

Önceki açık Android telefonlarda görülüyordu ve GIF ile hazırlanan bir virüs ile telefonu yönetebiliyordunuz. Yeni çıkan daha gelişmiş olduğu söyleniyor ve gerekli onarım yaması ile açık yeni sürümle kapatıldı.

Windows dahil keşfedilen açık önemli şekilde erişimi sağlayarak çok sayıda işlemi yapma yeteneğine sahip. Hatta açığın WhatsApp Business sürümüne de bulaştığı söyleniyor.

Virüs WhatsApp çökertmek için kullanılabiliyor. Uzaktan yönetim imkanı sağlayan casus yazılım kendini MP4 formatına büründürerek video dosyası halinde gidiyor.

Virüs karşı tarama ulaştığında otomatik devreye giriyor ve farkında olmadan hacklenmiş oluyorsunuz. Açık için üretici yeni bir güncellemeyi tüm kullanıcılarına ulaştırdı. Tabi yeni sürümü yüklemiş olmayanlar veya desteklenmeyen cihazlara dikkat ediniz.

Söylentilere göre uygulamada çıkan açığın iPhone telefonları da etkileyebileceği söyleniyor. Tabi Android tabanlı cihazları etkileyecek kadar etkili olacağını düşünmüyoruz. 

WhatsApp üzerinden telefonu hackleme açığı

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 23:37
müşteri hizmetleri