WHM paneli Türkçe nasıl yapılır Cpanel dil değiştirme

WHM paneli Türkçe yapma

Cpanel sunucuda Türkçe dil seçeneği bulunmuyor diyenlere, WHM paneli Türkçe nasıl yapılır ve Cpanel Türkçe yapma adımlarını anlatmaya çalışacağız.

teknik destek

Cpanel kurulumunu yaptınız lakin Türkçe dil seçeneği yok ise, kurulum sırasında gerekli yapılandırma işlemi eksik yapıldığı düşüncesinde olacaksınız. Merak etmeyin sonrada WHM dil değiştirme işlemini kolayca yapmanız mümkün.

Google’ da yer alan aramalara baktığımız WHM Türkçe yapma, Cpanel’ de Türkçe seçenek yok ve benzeri şekilde aramalar yapılmış. Esasında WHM Türkçe değilse zaten Cpanel İngilizce olarak karşınıza gelecek. Önce ana panele dil paketini yüklemek gerekiyor.

WHM paneli Türkçe nasıl yapılır

  1. Bilgisayarınızın tarayıcısından github.com/CpanelInc/cplocales/blob/master/tr.xml bağlantısına girin.
  2. Dil paketini indirin. Download butonuna dokunduğunuzda dil paketi metin olarak açılacak. Açılan alana sağ tıklayın ve farklı kaydet yapın. Bilgisayarınızda bir yere indirin.
  3. Sunucunuzun WHM arama alanına ‘Locale XML Upload’ yazarak aratın.
  4. Dosya ekle (Add file) tıklayın ve indirdiğiniz dil dosyasını seçip yükleyin.
  5. WHM’ den ‘Edit a Locale’ alanına girin (isterseniz yine arama alanını yazarak bulun)
  6. English olan seçeneği Turkey olarak değiştirin.
WHM paneli Türkçe nasıl yapılır Cpanel dil değiştirme

Cpanel dil değiştirme adımları

Normalde site eklerken gerekli paket ayarlamasında dil seçeneğini Türkçe olarak seçmeniz mümkün. Yani WHM’ de paket oluşturma alanında elle bir paket oluşturun. Kısaca ilgili alanı ilgilendiren kaynakların yapılandırılması. Örnek kaç veritabanı oluşturulmalı, ftp kullanıcı hesabı oluşturma sayısı, disk kullanım oranı vs vs.

Normal yollarla Cpanel içerisinde yer alan “Change Language” adlı seçeneğin içerisine girerek Cpanel dil değiştirme işlemini yapıyorsunuz.

WHM paneli Türkçe nasıl yapılır haberimizde eksiksiz olarak tüm adımların detaylarını bulacaksınız. Sorularınıza yanıt vermemizi isterseniz biraz geç dönüş yapacağımızı şimdiden belirtmekte fayda olacak.

Cpanel Türkçe olmuyor

Cpanel Türkçe yapamıyorum sorununda temel sorun WHM kurulumunda eksik olan bir şeylerin olması. Ya da kurulumdan sonraki paketlerin kurulmaması. Sizde de böyle bir şey varsa merak etmeyin sonrada yükleme gayet kolay.

Yukarıda yer alan her iki başlığında detaylı uygulanması şart. Sonradan oluşacak sorunlarda bize detayları ile paylaşırsanız sorununuza yanıt vermemiz kolay hale gelecek.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!