WiFi 2.4 Ghz ve 5 Ghz arasındaki fark?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Modemde 2.4 Ghz ve 5 Ghz arasında ne gibi fark bulunuyor? Daha önce 5 Ghz nedir adlı bir haber yayınlamıştık. Bu teknoloji henüz tam anlamıyla kullanılmamakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Modem arayüzüne girildiğinde karşılaşılan 5 Ghz ne işe yarar pek bilen ve umursayan olmaz. Bu mod daha fazla bant genişliğine ulaştığı biliniyor. Lakin çekim alanları biraz daha düşük olabilir ve hız daha yüksek olur. Bu değişken bir durumdur. Kullanılan cihazlar ve bulunduğu ortam değişiklik göstermekte.

Bir ağa bağlantı sağlamak adına bir Ethernet kablosuna gereksinim duymayan, kablosuz güvenlik kameraları git gide daha çok tercih ediliyor. Fakat mevcut veyahut yeni kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, Wifi sistemlerinin nasıl işlediği konusunda son derece sınırlı bilgi sahibidir. Bu yazımızda, Wifi’nin esas özelliklerinin beri yanında wifi 2.4 ghz ve 5 ghz arasındaki fark hususunu da ele alacağız.

2.4 Ghz ve 5 Ghz kablosuz frekansları arasındaki farklar nelerdir?

Wifi, 802.11 kablosuz yerel ağa yani diğer bir ifadesiyle WLAN adına kullanılmakta olan bir teknolojidir. Wifi teknolojisini kullanmakta olan cihazlar içerisinde güvenlik kameraları, şahsi bilgisayarlar (PC), akıllı cihazlar, akıllı televizyonlar yani TV, dijital kameraların yanı sıra dijital ses çalarlar ve yazıcı gibi donanımlara benzer pek çok sayıda cihaz bulunmaktadır.

Wifi kullanmakta olan cihazların büyük birçoğu 2.4Ghz ve 5Ghz radyo frekanslarını kullanmaktadır. 2.4Ghz büyük oranda kullanılan Wifi bandı olurken 5Ghz genel anlamda çift bantlı Wifi cihazlarına has kullanıma sahiptir. 60Ghz bir frekansta işleyen, yeni nesil WiGig Wifi teknolojisi de bulunmaktadır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bant genişliği ya da transmisyon hızına göre 5Ghz frekans kullanmakta olan cihazlar, 2.4Ghz kullanmakta olan cihazlardan daha süratli video yükleyebilir veyahut indirebilir. 5Ghz kullanıcıları daha süratli ve maksimum performansa sahiptir. Kablosuz iletişim mesafesi de bu bağlamda etkilidir.

WiFi 2.4 Ghz ve 5 Ghz arasındaki fark?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir