Wikipedia açılmıyor Wikipedia nasıl girilir

blank

Yasaklı sitelere nasıl girilir ya da Wikipedia nasıl girilir? Wikipedia girmek için birden çok yöntem denenmesi gerekebilir. Nedeni yasaklanma genişliğine göre değişebiliyor.

teknik destek

Wikipedia, ülkemizde bazı nedenlerden dolayı yasaklanmıştı. Alınan kararla ilgili içeriklerin kaldırılması ve gerekli yaptırımlar talep edilmişti. Ama Wikipedia, haklı istekleri yerine getirmeme kararı aldı. Türkiye’ de gerekli engellemeleri devreye aldı. Peki Wikipedia veya yasaklanan sitelere nasıl girilebilir?

Yasaklı siteye girme yöntemleri her zaman işe yaramayabiliyor. Nedeni yasaklama derinliği faktörü. Bazen tüm DNS adresleri yetersiz kalabiliyor. Bazı VPN programları açmayabiliyor.

Bu yazımızla yasaklı sitelere giriş işlevi hakkında bilgi vermek ve erişimsiz nasıl giriliyor bunu anlatmak istedik. Ama bu erişimlerle olası sorunlar kullanıcı sorumluluğunda. Yasal yaptırım ve oluşabilecek bilgi güvensizliğinde sorumluluğu almış bulunuyorsunuz.

Wikipedia nasıl girilir 

  1. Wikizeroo.net adresiyle erişim yapmaya çalışınız. 
  2. Translate.google.com.tr/?hl=tr&tab=wT adresi yani Google çeviri alanına Wikipedia’ nin adresini (www.wikipedia.org) yazıp yan taraftaki wikipedia.org url’ ye tıklayarak erişim yapabilirsiniz.
  3. DNS adreslerini deneyiniz. Büyük ihtimal erişim olmayacak. Bundan dolayı birden fazla adresler denenebilir. Ama bilinmeyen DNS’ ler güvenlik zafiyetine düşürebilir.
  4. VPN kullanın. Bilinen programlarla büyük ihtimalle erişim yapabileceksiniz. VPN, amacı bilgisayar veya cep telefonun internette çıkışını ilgili sunuculardan yapması. Örnek Almanya’ dan…

Ücretsiz VPN programları genelde belli bir kullanıma kadar ücretsiz olur. Örnek günlük 500 MB veya tek kullanımlık …GB olarak hizmet sunabiliyorlar. Sonrası için aylık ücret karşılığında paralı sürümler devreye giriyor.

Cep telefonlarda operatör üzerinden vpn uygulamaları çalışmayabilir. Ama wifi üzerinden internet bağlantılarında sorunsuz çalışmakta.

Google çeviri üzerinden Wikipedia nasıl girilir kısa bir ekran görüntüsünü paylaştık.

Wikipedia açılmıyor Wikipedia nasıl girilirWikipedia girme


Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 18:41

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!