Windows 10 Açılmıyor Sistem Geri Yükleme Özelliğini Kullanma

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Bilgisayarda, Windows 10 açılmıyor sorunu için en etkili yöntemlerden biri sistem geri yükleme nasıl yapıldığını bu yazımızda anlatacağız. İşinizi kolaylaştırmak adına geri yükleme komutu ile çok kolay işlem yapılabileceğini biliyor musunuz?

Ad imageAd image

Windows 10, Microsoft firmasının çıkardığı yeni tasarıma ve özelliklere sahip son işletim sistemi diyebiliriz. Şirketin aldığı kararla artık yeni bir sürüm çıkarılmayacak ve mevcut sürüm üzerinde güncellemeler devam edecek.

Yeni sistemi kullanmaya başladığınızda bir çok şeyi fark edeceksiniz ama en önemli özelliği kendi kendini tamir etme özelliği diyebiliriz. Ama en sıkıntılı tarafı yüksek donanıma ihtiyaç duyabiliyor. En azından oyun ve büyük çapta yazılımlar kullanılacaksa.

Windows 10 açılmıyor sorunu

Windows 10 açılmıyor hatasına neden olan etkenlerin bir çoğu genelde aynıdır. Virüs bulaşma, yetersiz disk alanı, programların veya sürücülerin uyumsuzluğu ve donanım sorunları.

Sistem hatası aldığınızda işletim sistemi kendini yenileyerek sizlerin mağdur olmasını önlemektedir. Bu yenileme bilgisayarınızı ilk haline getirebildiği gibi sizlerin oluşturduğu bir sistem geri yükleme zamanına göre de işlem yapabilmektedir.

Ad imageAd image

Windows 10 msconfig ile sistem geri yükleme

Geri yükleme daha önce oluşturduğunuz bilgisayarınıza ait bir işletim sistemi kopyasıdır diyebiliriz. O kayıt esnasında bilgisayarlarınızda hangi ayarlar mevcutsa veya hangi programlar kurulu ise sistem geri yükleme özelliğini kullandığınızda bilgisayarınıza o yarlar ve programlar geri yüklenecektir. Özellikle bilgisayarınıza virüs bulaştığında bu özelliği kullanarak bazı virüslerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem her virüste işe yaradığını söyleyemeyiz.

  • İlk olarak çalıştır ekranına ulaşınız. Açılan çalıştır ekranından msconfig yazarak enter tuşuna basınız.
  • Bu işlemin ardından Sistem Yapılandırması ayarları açılacaktır.
  • Bu ekranda yukarıda yer alan “Araçlar” sekmesine tıklayınız.
  • Araçlar bölümünde en aşağıda yer alan “Sisyem geri yükleme” yazısına tıklayınız. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.
  • Bu ekranın alt kısmında yer alan Başlatma yazısına tıklayınız.
  • Önerilen Sistem Geri Yükleme noktalarından herhangi birini seçiniz
  • Sistem geri yükleme noktasını seçtiğiniz ekranın altında yer alan “Son” tuşuna bastığınızda sistem geri yükleme işlemi başlayacaktır.
Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım
Windows 10 açılmıyor sistem geri yükleme

Sistem geri yükleme komutu

Komutla sistemi geri yüklemeyi düşünüyorsanız, genellikle ilgili seçenekler çalışmadığından veya bölüme ulaşılmadığında tercih edilir.

  • Klavye en alt sol yerde pencere simgesi ve sonra R tuşların basıp çekin
  • Çalıştır ekrana geldi ise ilgili satıra rstrui.exe yazıp enter yapın
  • İleri ve sıkıntının olmadığı bir günü seçip onaylayınız
Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım
Windows 10 açılmıyor komutla erişim
Windows 10 sistem geri yükleme komutu ile nasıl yapılır
Windows 10 sistem geri yükleme alanına girme

Sistem geri yüklenmiyor mu?

Windows 10′ da sistem geri yükleme kapalıysa aşağıdaki adımları inceleyerek sistem geri yüklemeyi açabilirsiniz.

Birisi manuel bu bölümü kapatmamışsa büyük ihtimal ya yer sorunundan ya da virüs bulaşmasından dolayı geri yükleme butonu devre dışı olur. Böyle bir şey varsa sistem onarımını çalıştırınız. O da olmazsa DOS ekranında Flash bellek ile virüs temizlemesini başlatın. Duruma göre yeniden kurulum gerekebilir.

Masaüstünde veya bilgisayar simgesinin bulunduğu yerden “Bu bilgisayar” simgesinin üstüne sağ tıklayıp, “Özellikler” seçeneğine giriniz.

Ad imageAd image
media 1792
Sistem geri yüklenmiyor mu?

Açılan bölümde sol tarafta yer alan “Sistem koruması” seçeneğine tıklayınız.

Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır
Sistem geri yükleme çalışmıyor mu

Sistem özelliklerinden “Sistem Geri Yükleme” seçeneğine tıklayınız. Eğer sistem geri yükleme pasif durumdaysa “Kullanılabilen Sürücüler” kısmından C veya varsa D’ yi seçip açınız.

Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır
Sistem korumasına ulaşma
Windows 10 sistem geri yükleme nasıl yapılır
Sistem geri yüklemeyi açma


Sistem geri yükleme neden çalışmaz?

Sistem geri yükleme işlemi, genelde veri kaybını önlemek adına veya yazılım sorunlarının giderilmesi adına kullanılan önemli bir araçtır. Ancak, bazen işlemler istediğimiz gibi olmayabilir.

1. Yetersiz geri yükleme noktaları: Sistem geri yükleme, belirli bir tarihlere veya olaylarda oluşturulan geri yükleme noktalarıyla çalışmakta. Eğer uygun zamanlara yönelik geri yükleme noktası oluşturulmamışsa, bu işlem başarısız olacaktır.

2. Bozuk geri yükleme noktaları: Oluşturulan geri yükleme noktalarının bazı etkenlerle zarar görmesi. Bu durumda, sistem geri yükleme işleminin çalışmamasına veya düzgün çalışmasını engeller.

3. Sistem dosyalarının bozulması: Sistem geri yükleme, bilgisayarın yazılımlarının belirli bir önceki duruma getirmeyi sağlar. Ancak, bu oluşturulan dosyalarda bozulmalar görüldüğünde bu işlem uyarı ile sonuçlanır.

4. Donanım sorunları: Sistem geri yükleme özelliği genellikle yazılım kısmındaki sorunların çözümüne yardımcı olur. Eğer sistemde donanım arızası bulunuyorsa, sistem geri yüklemeyi başlatmanız bu sorunları çözmeyecektir.

5. Koruma yazılımları: Antivirüs veya güvenlik duvarı gibi koruma yazılımları zaman zaman sistem geri yükleme işleminin çalışmasını engeller. Bu tür yazılımlar, geri yükleme işleminin kötü amaçlı yazılımların geri gelmesine neden olacak bir tehlikeyi görürse işlemlere izin vermez.

6. Virüs bulaşması: Genelde virüs bulaşmış sistemler sorunlu çalışır. Burada da Windows 10 açılmıyor sorununa ve sistem geri yüklemenin çalışmamasına neden olur.

7. Yetersiz disk alanı: Windows 10 açılmıyor sorununda veya geri yüklemelerde yeterli bir disk alanına ihtiyaç duyar. Eğer sistemde disk alanı yetersizse, açılışlarda veya geri yüklemede başarısız olur.

8. Kesintiler ve güç kayıpları: Elektrik kesintileri veya güç kayıplarında Windows 10 açılmıyor sorunu sık oluşur. Bu aynı zamanda sistem geri yüklemeye yönelik sorunları da ortaya çıkarır.

9. Yazılım uyumsuzlukları: Kullanılan yazılımların, güncellemelerin ve sürücülerin uyumsuzluğu, Windows 10 açılmıyor sorununa ve sistem geri yükleme işleminin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur.

Windows 10 açılmıyor hatasına yönelik makalemiz buraya kadar.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir