Windows 10 çocuk hesabı sınırlı kullanıcı oluşturma

Andronova
Yazar Andronova

Windows 10 sınırlı kullanıcı oluşturma ayarları bilgisayarda nerede olduğunu bilmeyenler için, kısıtlı çocuk hesabı açma adımlarını resimlerle anlatmaya çalıştık.

Teknoloji destek

Bilgisayarda sınırılı hesap açmak isteyen Windows 10 kullanıcıları bazen nereden işlem yapacağını bilmeyebilir. Çoğunlukla ilgili seçenekleri incelemeden soran çok kişi var diye düşünüyoruz. Bu tarz işlemleri bilgisayarı yönet üzerinden veya denetim masasından yapılmakta.

Pandemi döneminde çoğu evde olduğundan internet kullanımı yoğunlaştı ve doğal olarak çocukların da geneli cep telefonu üzerinden vakit geçirmekte. Bir kısmı da bilgisayar başından pek ayrılmıyor. Ebeveynlerin şu aralar engelleyici yöntemlere yöneldiğini söyleyebiliriz. 

Telefondan sınırlı hesap durumları çoğunlukla yardımcı uygulamalar üzerinden yapılmakta. bunun için ebeveyn uygulamaları iş görmekte.

Windows 10 çocuk hesabı açmak için:

  1. PC simgesine sağ tıklayarak yönet üzerinden yerel kullanıcıları başlığından işlem yapılabilir. En karışık olmayan yöntem ise aşağıya ekliyoruz.
  2. Denetim masasından “Kullanıcı hesapları” başlıklı seçeneğe giriniz.
  3. “Bilgisayar ayarlarında yeni kullanıcı ekle” yazana tıklayın.
  4. “Bir aile üyesi ekle” ve çıkan yerden “Çocuğunuz için bir hesap oluşturun” ile devam ediniz.
  5. Microsoft hesabı ile giriş yapmanızı istiyor. Yani çocuğunuz için kullanılacak yeni bir mail hesabı eklemeniz gerekiyor. Çocuğunuzun adına açtığınız bir mail adresi olabilir. (Hotmail / Outlook)
  6. İsteyen “Diğer kullanıcılar” kısmını da kullanabilirsiniz.

PC’ yi yeniden başlattığınızda oturum açarken yeni hesapla açınız. Çocukların yönetici hesabını kullanmamaları için yönetici hesabınıza bilmedikleri bir şifre ile değiştirin.

Herhangi bir olumsuz gelişmede sıfırlama işlemi için, daha önce hazırladığımız şifre kırma yazımıza bakmanızı öneririz. USB veya CD üzerinden sıfırlama yapılabiliyor.

İnternet sınırlaması içinde çocuk / aile profili seçilebilir. Bunun için internetten ya da hizmet aldığınız yerden işlem yapabilirsiniz. Başka yöntem ise kısıtlama programı yüklenebilir ve sistem şifrelenebilir.

Windows 10 çocuk hesabı sınırlı kullanıcı oluşturma

Windows 10 çocuk hesabı açma

Windows 10 kısıtlı oturum açma


Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 18:03

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir