Windows 10 etkin saat ayarları

blank

Windows 10 işletim sisteminde etkin saat ayarları nasıl yapılır? Windows 10 etkin saat ne demektir? Sistem güncelleştirmeleri ve arka planda çalışan servisleri ayarlama.

Windows işletim sistemi dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan işletim sistemidir. Gelişimine baktığınızda kara bir dos ekrandan şimdi windows 10 işletim sistemine gelene kadarki aşamalarına baktığınızda microsoft tarafından geliştirilen işletim sisteminin unutulmaz bir çok işletim sistemi bulunmaktadır. Windows 98 ve windows XP benim için en unutulmazları diyebiliriz. Windows işletim sisteminde genel olarak eskiden günümüze gelen bir sorunu işletim sisteminin arka planında çalışan ve raminizi tüketen servislerin bilgisayarınızın genel performansını etkilemesidir.

Windows 10 etkin saat nedir

Windows 10 ile gelen yeni bir özellikle sistem güncelleştirmeleri ve arka planda çalışan servisler sizlerin istediği bir saatte çalışmaktadır. Bu şekilde bilgisayarınızı yoğun olarak kullandığınız bir zaman diliminde performansınızı etkileyen herhangi bir servis çalışması bulunmamaktadır. Bu etkin saat olarak adlarından bu saatte bilgisayarınız güncelleşmeleri ve servis çalışmalarını yapmaktadır. İşte bu kadar önemli bir özellik olan etkin saar dilimini nasıl ayarlayabiliriz?

Windows 10 etkin saat ayarları yapma

Yukarıdaki sorunuzun cevabını aşağıdaki adımları takip ederek bulabilirsiniz;

  • İlk oalrak windows 10 sisteminde Windows’ta Bul arama çubuğuna ayarlar yazarak sisteminizde değişiklikleri yapabileceğiniz sistem ayarlarına ulaşınız.
  • Sistem ayarlarından ise Güncelleştirme ve Güvenlik yazısına tıklayınız.
  • Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünde yer alan seçeneklerden Etkin Saatleri Değiştir yazısına tıklayınız. Bu şekilde etkin saat ayarlarına ulaşmış olacaksınız.

Aşağıdaki resimde göründüğü gibi başlangıç ve bitiş saatlerini kendiniz belirliyorsunuz. Ardından belirlediğiniz saatlerin sistemde aktif olabilmesi için kaydet tuşuna basınız. Girmiş olduğunu bu saatler dışında güncelleme ve arka paln servisleri çalışmayacaktır.

Windows 10 etkin saat ayarları yapma


Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 18:25

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!