Windows 10 gece ışığı nedir nasıl kullanılır?

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Microsoft' un Windows 10' la getirdiği önemli yenilikler gözden kaçmıyor. Bu haberimizde gece ışığı ne demek nasıl kullanılır faydaları nedir ve nasıl açılır kısaca değinmek istedik.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Microsoft şirketinin tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazlar için kullandığı Windows işletim sisteminin son versiyonu olarak Windows 10 kullanmaktadır. Windows 10 için yeni güncellemeler olup sistem üzerinden yayınlanmakta ve bildirim olarak kullanıcıya bildirilmektedir.

Windows 10 gece ışığı nedir?

Ekranda normal mod gece sizi uyanık tutmak için mavi ışıklar yayar. Gece ışığı modu size daha rahat uyumanız için sıcak renkler sunar. Yani tam tersi hem gözler için hem uyku için önem arz edebiliyor. Bu terimle sadece bilgisayarda karşılaşmıyoruz. Tablet ve cep telefonda da farklı adla karşılaşırız.

Windows 10 gece ışığının faydaları

Windows 10 en son sürümü ile gelen yeni özellikle gece boyu geç saatlere kadar bilgisayar kullanan insanlar için sağlık açısından oldukça önemli bir teknolojiyi kullanıcıların kullanımına açtı. Bilgisayar ekranına fazla bakmak gözleri sadece yoracaktır, göz bozulmalarına neden olmaz. Gece ışığı uygulaması etkinleştirildikten sonra mavi ışık azaltılarak ekran için gerekli olan Gama’yı daha rahat hale getirir. Arka plandaki ışık soluklaştırılarak renkler daha canlı olarak gösterilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Gözlerin daha az yorulması için mavi ışık bu şekilde azaltılmaktadır. Uyku bozukluğuna belirli bir oranda mavi ışığa maruz kalmak sebep olmaktadır.

Windows 10 gece ışığı nasıl kullanılır?

Mavi ışık azaltma bilinen adıyla gece etkinliğini açmanın ve kapatmanın iki yöntemi vardır:

  • Bildirim ekranı açılarak genişlet seçeneği seçilir. Ardından uygulamalar arasında olan seçeneklerden gece etkinliği aktif edilebilir. Aynı yöntem üzerinden gerekli olan işlemler yapılarak etkin olan uygulama devre dışı bırakılabilir.
  • Diğer yöntem olarak Windows ayarlar kısmına girilerek, sistem ayarları bölümünden gece ışığı etkinliği seçeneği ile aktif edilebilir veya açık olan etkinlik kapatabilir. Zaman ayarlaması ile ekranın gece moduna geçmesi sağlanabilir.

Windows 10 gece ışığı nasıl açılır?

  1. Bilgisayarınızdan “Ayarlar” bölümüne giriniz. Bu bölüme çark simgesi bularak girebilirsiniz. Bulamazsanız arama çubuğuna sistem yazarak aratınız.
  2. Ayarlara girdiniz ise buradan “Sistem” yazana tıklayın.
  3. Monitör başlığı altında “Gece ışığı” seçeneğini açıp veya kapatabilirsiniz.
  4. İstersenizde gece ışığı ayarlarına girerek kendinize göre ayarlayabilir ve gece ışığını zamanlayabilirsiniz.

Windows 10 gece ışığı nedir nasıl kullanılır?Windows 10 gece ışığı nasıl açılırWindows 10 gece ışığı nasıl kapatılır

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

gece ışığını zamanlama

Windows 10 gece ışığı nasıl kapatılır?

Yukarıdaki sıralama takip edilerek aynı bölümden işlem yapılabilir. Yani;

  • Sistem ayarlarını açınız
  • Bulamazsanız ara kısmına sistem yazılarak bulunur
  • Monitör başlığında gece ışığıyla karşılaşacaksınız
  • Gerekli ayarlamayı yapabilir veya kapatılabilir

Kapanmıyor gibi bir sıkıntı çıkıyorsa sistemi yeniden başlatalım. Özellik tam kullanılamıyorsa ekran kartı aygıt yöneticisinden kaldırılsın ve PC yeniden başlatılarak otomatik veya manuel driver yüklenmesi yeterli olabilir. Bazen işletim sisteminde çıkan bir sıkıntı yapabilir. Böyle bir durumda ise sistem geri yüklemenin çalıştırılması çözüm sağlayacaktır. 


Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2020, 18:56

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak