Windows 10 home single language internetten indirme ve yükleme adımları

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Bu sürümü sanırız pek bilen yok gibi. Biz ilk Casper Nirvana tablet PC’ de görmüştük. Windows 10 home single language internetten indirme sorusunu soranların bir kısmı sisteminde arıza çıktığından ne yapacağını bilmediğinden soruyor. Lisanslı kullanım yapanların Microsoft aracını kullanarak sorunsuz yükleme yapacağını düşünüyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Microsoft’ un resmi adresinden yükseltme aracını indiriniz. Sonrasında CD’ ye veya flash belleğe aktarım işlemini yapınız. Farklı kanallardan indirenlerin rufus veya benzeri yardımcı programlarından yararlanabilir. Windows 11 içinde aynı tarz sürümler çıkarsa yine aynı yol izlekecektir.

Home single language, Windows 10′ un daha hafif bir sürümü diyebiliriz. Dokunmatik kullanımlara desteği olan bir versiyondur. Daha önce bu versiyonu kullananlar Pro veya düz Home sürümüne geçmek isteyebiliyor. Lakin donanım düşükse rahat bir kullanım olmuyor. Ağır çalışan bir sistemle karşılaşabiliyorsunuz.

Windows 10 home single language kurulum dosyaları

 • Yükseltme aracını ilgili Microsoft sayfasından indirin,
 • Neye aktaracaksanız onu bilgisayara takınız,
 • Biçimlendireceği uyarısına dikkat ediniz,
 • Kurulumdan sonra yükleme yapacağınız bilgisayarı USB açılışı ile seçiniz. Ya da neyle kuracaksanız onu belirtiniz,
 • Sistemi açarken algılanan harici cihazı gördüğünde kurulum dosyalarına geçiş yapacak,
 • Kurulum adımlarına onay vererek yüklemeye geçiniz.

Harici işlemler içinde rufus üzerinden seç adlı butona basıp indirdiğiniz ISO dosyasını seçeceksiniz. Sonrasında disk bölümü düzenini ve etiket birimini düzenledikten sonra başlat ile kurulum diskinin oluşmasını bekleyeceksiniz.

Aşağıya resimli anlatımımızı bırakıyoruz ve ilgili seçeneği göremeyenler yüklemeden sonra kurulumu yaparken dil seçeneklerini kontrol etmelerini öneriyoruz. Olmazsa sonradan dil değişimi için belki dil dosyası yüklemeniz gerekebilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Windows 10 home single language 1
Windows 10 home single language internetten indirme

Normal olarak yapılacak kurulumlarda dil Türkçe olarak devam edilecektir. İki dil seçeneği ile hazırlanması da bir öneridir. Zamanınız ve fazla belleğiniz varsa iki tane oluşturabilirsiniz.

Windows 10 home single language 2
Windows 10 home single language kurulumu

Mimari ne seçeceğini bilmeyenlerin her ikisi olanı belirlemesi mantıklı olacaktır. Ekstra dosya boyutuna neden olacak.

Windows 10 home single language 3
Windows 10 flash diske indirme
Windows 10 home single language 4
Windows 10 internetten indirme

İnternetten indirme işlemi süresi bağlantınızın hızına göre değişebilir. Uzun süreceğini şimdiden söyleyelim. Daha kısa sürmesi için 4.5G hızına sahip telefon bağlantısı tercih edilebilir. Artı 64Bit veya 32 olarak belirlenirse daha az yer veri olacağından daha kısa sürede inecektir.

Bilgisayarda recovery çalışmıyor mu?

Sistem arızalarından bazen recovery dosyasında da bozulmalar görülebilir. Lakin bizim aklımıza gelen genelde disk arızalarından kaynaklı yüklenmiyor sorunları oluyor. Örnek bozuk sektör dediğimiz sorundan kaynaklı olabiliyor. Bazen ise virüs bulaşmasından dolayı yaşanabiliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Disk onarımını komutla çalıştırıp kontrol edilebilir. Ya da hard disk sökülüp USB dönüştürücü takıp başka bir bilgisayarla onarım yapılabilir. Ya da virüs taramasını yapabilirsiniz.

Açılış onarımla alakalı seçeneklerin dışında gelişmiş alanında başka seçenekler çıkabiliyor. Sistem geri yüklemeyi çalışmadığı olasılığından harici bir disk veya flash diskle onarım yapılmaya çalışabilir.

Kullanıcıların her zaman sistemlerinin birer kopyasını taşıyıcı disklere almalarını öneriyoruz. Alınan imaj geri yüklemelerde daha sağlıklı olabiliyor.

Unutmadan donanım arızalarında geri yüklemelerde belli bir yerden sonra sorun çıkabiliyor. Aklımıza gelen RAM arızası, CPU veya ekran kartının soğutucu fan kısmının tam oturmaması ve disk bozuklukları gelebiliyor.

Single language yükleyemiyorum

Windows 10 home single language yükleyemiyorum şeklinde soranların çoğunun nasıl işlem yapacağını bilmediğinden böyle bir başlık kullandığını görüyoruz. Sıkıntı çekenlerin çoğunun başına gelen sistemde ne sistem geri yükleme ne de recovery çalışmıyor olması.

Daha önce bu tarz işlerle uğraşmadıysanız, bir uzman desteği almanızı veya teknik servise gitmenizi önerebiliriz. Bilmeyenlerin durumu daha zorlaştıracak hale getirebiliyor. Donanım tarafında ise dikkatli olunması gerekir.

İşlemlerde dikkat edeceğiniz hususlar var. Aşağıdaki sıralama değişken olabilir. Olursa değiştirerek deneyiniz.

 • Microsoft aracını çalıştırdığınızda başka PC için yükleme medyasının oluşturulması seçilecek,
 • Sonra bu PC için önerileni kullan işaretinin kaldırılması gerekiyor,
 • Dil seçiminde İngilizce olanla devam ediniz,
 • Dil İngilizce olarak seçildiğinde single olan sürüm ekrana gelecek,
 • Tekrardan dili Türkçe olarak değiştiriniz ve dönüştürme işlemine başlayınız.

Yükleme sırasında “EFI USB Device boot failed” hatası alanların bios ekranında yapacağı işlemler olabilir. EFI olan seçeneği bios ekranından kapatılarak denenebilir. Birde dönüştürme formatları kontrol edilebilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.