Windows 10 USB flash bellek şifreleme BitLocker

media 8394

Windows 10 bilgisayarda flash bellek nasıl şifrelenir? Önemli verilerin (fotoğrafları, videoları ve dosyaları) görünmemesi ve bakılmasını önlemek için yani korumak şifre koyma programı…

Andronova

USB bellekler artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Küçük olmaları ise kolay kaybolmasına kapıları açmaktadır. Önemli bilgileriniz bu bellekte ise hem başkalarının kolayca bakmasını engellemek hem de kaybolduğunda işe yaramaz hale getirmek için USB belleklerinize şifre belirleyebilirsiniz. Şifreleme sayesinde sizin belirleyeceğiniz şifre girilmediği sürece bellek açılmayacaktır. İyi bir şifre belirlediğinizde belleğiniz artık oldukça güvenli olacaktır.

USB flash belleklere veya taşıyıcı harici disklere ister programla ister programsız şifreyebilirsiniz. Bazı diskler yüklü kendi yazılımları sayesinde özel şifreleme / koruma özelliğine sahip. Olmayan diskler için Windows 10 bilgisayarda BitLocker özelliği kulllanılaiblir.

Windows 10 USB flash bellek şifreleme BitLocker

Windows 10 flash bellek şifreleme

USB belleğinizi bilgisayar bağladıktan sonra Bilgisayarım klasöründen USB belleğinin üzerine sağ tıklayıp BitLocker seçeneğini seçin. Karşınıza BitLocker ayarlama ekranı gelecektir. Öncelikle Sürücünün kilidini açmak için bir parola belirleyin sekmesini aktif etmeniz gerekli. Daha sonra iki butona da belirleyeceğiniz parolayı girin. İleri seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza parola kurtarma ekranı gelecektir.

Bazı durumlarda parolanın unutulması ile karşı karşıya gelinebilir. Windows bunu da düşünmüş ve sizlere parola hatırlatma adına 3 seçenek sunmakta. Microsoft hesabına kaydet, dosyaya kaydet ve kurtarma anahtarı yazdır seçeneklerinden birini seçip ileri butonuna tıklayın. Bu ekrandan sonra şifrelemenin sadece dosyalar için mi yoksa tüm bellek için mi oluşturmak istediğiniz soracak. Bu seçeneği de belirledikten sonra karşınızda çıkacak bazı ayarlamaları da yaptıktan sonra şifrenizi belirlemiş olmaktasınız.

Burada bir detayı açıklamak lazım. BitLocker uygulaması Windows 10 işletim sisteminde sadece Pro ve Enterprise versiyonlarında çalışmakta. Windows 10 Home kullanıcıları ne yazık ki şuanda bu şifreleme uygulamasını kullanamazlar.

Alternatif olarak program kullanılabilir. USB Flash Security ve TrueCrypt Disk programını tercih edebilirsiniz. Uyarı olarak belirlenen şifre unutulursa şifreyi açmada zorluk yaşayabilirsiniz. Ya da verilerin silinmesi ile sonuçlanabilir.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın