Windows 11 dijital lisans ve retail lisans yasal mı?

blank

Yakında Windows 11 lisans satın almak için alternatif en ucuz nerede satıldığını ve türünü araştıranlar olacaktır. Çoğu kullanıcının bu türleri net bilmediğini görüyoruz.

Microsoft’ un kendi resmi işlemleri dışında lisanslama yöntemlerin hemen hemen hepsi geçersiz olduğu söyleniyor. İnternette ucuza satışı yapılan Ofis, antivirüs virüs programı ve Windows serial anahtarları yasal değil. Bu bilgilendirme Türkiye Distribütör firması tarafından geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştı. Peki dijital lisans ve retail lisans ne demek?

Retail lisans, perakende olarak adlandırılan kutulu lisans türü olarak bilinmekte. OEM lisansa göre tam tersi bir mantığa sahip. Bu lisans türü birden çok bilgisayarda kullanılabilir. Satın almak isteyenler hem Microsoft’ un satış sitesinden hem de teknolojik ürün satışı yapan mağazalardan alınabiliyor. 

Retail çoklu kullanıma sahip değildir. Başka bilgisayarda kullanılması için önceki sistemden kaldırılması gerekiyor. Lisans kaldırım işleminden sonra başka sistemde kullanılabiliyor.

Diğer tür olan dijital lisans adlı yazımızda detayları bulacaksınız. Bu türün çoğu ilagal olarak adlandırılabiliyor. Lakin orjinal key olarak görüldüğünden dolayı uzun yıllar kullananlar var. Peki bu keyler nasıl elde ediliyor?

Dijital lisans nasıl alınıyor veya nasıl elde ediliyor?

Türkiye satış sorumlu firma tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda Uzak Doğu fabrikalarında sızdırılma olasılığı yüksek. Artı klonlama yapıldığı da iddialar arasında yer almakta. Bir diğer önemli bilgi ise bu anahtarların bazılarının Microsoft tarafından test amaçlı kullanıldığıve bunların sızdırılması da mümkün olduğu belirtilmekte. 

Bu türde legal olan türlerde var. Örnek toplu ürün alımlarında verilen lisansların harici satışı olabiliyor. Çok sayıda ürün alan bir yerin işletim sistemsiz bilgisayarları satışa sunabiliyor. Burada elde ettiği lisansları ise harici satışa çıkarabiliyor.

Hangi işletim sistemi olursa olsun lisanslı olmadığı sürece yasal anlamda sorun yaşamanın yanı sıra istenen verimle çalışmayacağı kesindir. Bunun için cihazın dijital ve orijinal lisans ile kullanılır durumda olduğundan emin olmak gerekir.

Kullanıcıların birçoğu kullanır durumda olmasına karşılık lisanslı olmasının ne demek olduğunu bilmediğinden bazı hatalarla karşı karşıya kaldıklarında işletim sisteminden kaynaklandığını düşünür.

Aksine orijinal ve lisanslı bir sürümü olan Windows 11‘den alınması gereken verim çok daha fazla olacağından dijital lisans kullanımı zorunludur. Aksi durumda güncellemeleri yapılmayan veya istenen işlemleri yapamayan bir işletim sistemi kullanmak zorunda kalınır.

Kısaca Retail yasal ama diğer türlerin bir çoğu yasal olmayabiliyor. 

Windows 11 dijital lisans ve retail lisans yasal mı?

Dijital lisanslama yapılması

Windows 11′ inizin dijital şekilde lisansa sahip olması için aldıktan sonra etkinleştirme yapılması gerekir. Etkinleştirme yapılması sayesinde herhangi bir sorunun oluşması engellenmiş olur. Lisanslamanın olması için kullandığınız işletim sisteminin orijinal ve yasal şekilde satın alınmış olması istenir. Aksi durumda lisanslama yaparken farklı yollar denemek zorunda kalınır.

Kısa süreli lisanslama yapılması da mümkün. İşlem yapılması durumunda bu lisanslamanın süresi olmayacaktır. Ama yasal şekilde satın almadığınız veya bir yerlerden alarak kullanmaya başladığınız sürüm için kısa süreli ve deneme amacı barındıran bazı dijital lisansları kullanmanız gerekebilir.

Bu şekilde yapılan lisanslama da istediğiniz verimi almanıza olanak tanırken süre bitiminde güncelleme isteyecektir. Etkinleştirme adımlarını takip ederek lisanslama işlemlerinin yapılması sonucunda fazlasıyla performans elde etmeniz kolaylaşır.

Aldığımda lisans süresi var mı?

Kutu dediğimiz ve Microsoft tarafından mail adresinize gönderilen türlerin dışında internette alınanların çoğunun yasal olmadığını vurgulayalım. Lisans süresi var mı veya lisans süresi dolmak üzere diyenlere ufak bir açıklamamız olacak.

Lisans süresi, çoğunlukla uzun yıllar kullanılanları olduğunu söyleyelim. Lakin bazıları crack denilen yöntemlerle işlem yaparak karşısındakini kandırabiliyor. Google’ da ücretsiz lisans diyerek arattıp bulduğunuz serialleri bazıları bu tür şeklinde pazarlıyabiliyor. Yani çok dikkatli olmanız gerekiyor. Hele bu işlemlerden anlamıyorsanız sıkıntı yaşama olasılığını yüksek.

Microsoft’ a göre kendi satış ve gönderim şekillerinin dışındaki yöntemlerin geçersiz olduğu yönünde açıklama var. Lakin orjinal lisans olarak satanlarla da karşılaşabilirsiniz.

Windows 11 retail lisans yasal mı?


Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 16:28

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!