Windows 11 flash bellekten kurma (iSO ile yükleme)

Andronova

Test sürümünün yayınlanması ile gözler sistemin indirilmesine ve Windows 11 iSO kurulum adımlarına çevrildi. İşlem otomatik güncelleme ile ve manuel yapılabilir.

Windows işletim sistemini kullanmak isteyenler için flash bellek üzerinden kurulum yapma konusu oldukça önemlidir. Geçtiğimiz günlerde ulaşılan bilgilere göre Microsoft, yeni işletim sistemi Win11 ile kullanıcılarına yenilikler sunuyor.

Yeni işletim sisteminin yayınlanacak olmasıyla birlikte birçok kullanıcı cihazlarına yükleme yapmak istiyor. Her ne kadar Microsoft, orijinal Windows kullanıcılarına Windows 11 güncellemesi gönderecek olsa da kurulumu elle yapmak isteyen kişiler için çeşitli alternatifler vardır.

Windows 11, Microsoft firmasının yeni işletim sistemidir. Win 10 işletim sisteminin çok sayıda kullanıcı tarafından ilgi görmesi ve dünya genelinde yoğun olarak kullanılmasıyla birlikte yeni bir işletim sistemine ihtiyaç duyuluyor.

Çıkarılan sisteme geçiş nedeni daha yeni özelliklere kavuşturmak ve markanın buna sanki biraz ihtiyacı var gibi. Normalde sorsanız bazıları şu an kullanılan sistemde yaşanan sorunların giderilmesi ve yeni grafik özelliklerinin eklenmesi için yeni sistem ortaya çıkıyor der. Olabilir yeni sisteminin grafik yapısının çok daha gelişmiş olacağı düşünülüyor. Lakin burada şirketin önceden aldığı karara göre 10 ile yola devam edileceği vurgusu yapılmıştı. Geliştirmeler bu sürüm üzerinden devam edecekti ve uzun zamandır bu şekilde ilerlemekteydi. Görülen o ki Microsoft’ un da bu değişime ihtiyacı var.

Windows 11 flash bellekten nasıl kurulur?

Flash bellek ile Windows 11 kurulumu yapmak isteyenler için çeşitli alternatif yöntemler vardır. Bu işlem için ilk olarak flash belleğe Windows yüklemesi yapan bir program kullanılması gerekir. Aynı zamanda Windows 11 iSO dosyasına ulaşım sağlanmalıdır. iSO dosyasını elde eden kullanıcılar, basit adımları takip ederek kurulum yapabilir.

Windows 11 flash bellekten kurulum için takip edilmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • iSO dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  • Yardımcı programlar aracılığıyla İSO dosyasını flash belleğe yükleyin.
  • Flash bellek üzerinden kurulumu başlatarak yeni sistemi yükleyin.

Yükleme yaparken dosyalarınızı koruma seçeneğini tercih ederek eski işletim sistemindeki verilerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows 11 nasıl indirilir?

Cihazlara Windows 11 kurulumu yapmak için ilk olarak yeni işletim sisteminin kurulum dosyalarına ulaşım sağlanması gerekir. İnternet üzerindeki farklı platformlar üzerinden iSO dosyasını indirerek kurulum yapmak mümkündür.

Beta programa kayıt olmanız gerekiyor. Yani bu https://insider.windows.com/en-us bağlantıya girip Microsoft hesabınız varsa oturum açınız. Sonra “Şimdi güncelle” ile adımları başlatın. Kayıt onayından sonra normal güncellemeleri tara özelliğini çalıştırmanız yeterli olacak. 

Kurulum hakkında sanal olarak nasıl yapıldığını anlattığımız Orjinal Windows 11 kurulumu içeriğimizi okumanızı öneriyoruz.

  1. İşlemlere başlayabilmeniz için yukarıdaki bağlantı üzerinden “Windows Insider” program üyeliğini yapınız.
  2. Yükleme yardımcı aracını indiriniz. https://download.microsoft.com/download/1/d/d/1dd9969b-bc9a-41bc-8455-bc657c939b47/WindowsPCHealthCheckSetup.msi
  3. İndirdiğinizi çalıştırıp eğer sistemini uyumlu ise test sürümüne geçişiniz için gerekli adımlar karşınıza çıkacaktır.
  4. Değilse yukarıdaki orjinal kurulum adlı yazımızda gerekenler yazılıyor.

iSO dosyasını flash diske yüklemeniz gerekiyor. Tamamlandığında klasör halinde bellekte yer alacak. Bunun için Rufus veya Microsoft’ un yardımcı aracını kullanabilirsiniz. Artı yazı sonundaki öneri haberimizde USB ile kurulum adımlarını anlatan bir yazımız yer alıyor.

Şu an çıkan beta olduğundan dolayı çoğunlukla sorumlu bir sistemdir. Sürücüler düzgün çalışır mı ve kullanımda sorunlar yaşar mısınız şu an için net değil. Malum test edeceğiniz sistemle uyumluluğu da önemli. Şu an hala geliştirmeye devam edildiğinden dolayı eğer sisteminize ihtiyacınız varsa stabil sürümün çıkmasını beklemenizi öneririz.

Kayıt olup yardımcı aracı çalıştırdıktan sonra gerekli inceleme sonucu kısa sürede ekranınıza yer alacak. Artı başlata tıklayın ve “Ayarlar” alanına girip en son alanda yer alan “Güncelleştirme” seçeneğine girerek güncellemelerin alınmasını başlatabilirsiniz. Geçişte eksik olan gerekli yükseltmeleri bu bölümden yapınız.

Windows 11 flash bellekten kurma (iSO ile yükleme)

Windows 11 flash diskten kurma


Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 03:01

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir