Windows 11 flash diskten yükleme lisanslama ile orjinal yapma

Windows 11 flash diskten yükleme ve sonrasında lisanslama ile orjinal yapma işlemleri için genel bilgilendirme içeriğimizde birde flash bellekten kurulumda oluşabilecek sorunlara çözüm önerilerimiz olacak.

teknik destek

Bilgisayara ücretsiz Windows 11 flash bellekten nasıl kurulur sorularına yanıt vermek için hangi programla işlem yaptığımızı yazıya ekledik. ISO olarak indireceğiniz gerekli kurulum dosyasını diskinize dönüştürerek aktarmanız gerekiyor. Detayları isterseniz Microsoft sitesinde de bulabilirsiniz.

Windows 11 flash belleğe atma ve kurulum sırasında lisans anahtarı ile etkinleştirme seçeneklerini dikkatli uygulayın.

Windows 11 işletim sistemini DVD sürücüsü olmadan USB flash bellekten kurulumunu yapabilirsiniz. Nasıl derseniz? Microsoft’ un resmi sitesinde yer alan USB Tool ile yapabilirsiniz.

Yükleme yapacağınız bilgisayarda daha önce yüklü olan herhangi bir sistem varsa buna göre işlem yapmanız gerekiyor. Örnek Windows 10 kurulu sistemde yükseltme yapılması gerekiyor.

Windows 11 USB flash diskten temiz bir kurulum yapmak istiyorsanız, kullandığınız mevcut lisanslı sürümün indirip gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Windows 11 flash bellekten kurma

Lisanslı sistemlerde sürüm yükseltmesinde lisans anahtarı istenmiyor. Eğer lisans anahtarı isterse mevcut Windows lisans anahtarınızı girebilirsiniz.

Şu an kullandığınız sistemin lisans anahtarını bilmiyorsanız, manuel görüntüleme işlemini yapamıyorsanız, lisans anahtarı gösterme programlarına internetten ulaşabilirsiniz.

Microsoft Media Creation Tool kullanarak işlem yapacaksanız otomatik gerekli dosyaları flash belleğe yükleyecek. Eğer sorun çıkarsa aktarım işlemini Rufus’ u kullanarak yapabilirsiniz.

Kurulum adımları şöyle:

 • Microsoft Media Creation Tool’ u bilgisayarınıza indirin,
 • Flash diskinizi takın ve gerekli seçenekleri seçin,
 • Yükleme işleminde bir şeye dokunmadan bekleyin,
 • Bilgisayarı USB önyükleme ile açınız, (del / delete tuşu, F2, ESC, F10 ya da F12. Eğer bu seçenekte açılmazsa bilgisayarınızın BIOS ekranına girerek açılışta USB diski gösterebilirsiniz)
 • Baskı ve mimari yani 64 bit ya da 32 bit seçeneğini seçin,
 • Dil ve açılacak diğer seçenekleri seçerek devam edin,
 • Lisans anahtarını isterse giriniz.

Not: Diske dosyalar atılırken bellekte yer alan her şey silinir. Birde UEFI destekli bir USB diski hazırlamak için UEFI seçeneğinin seçili olması önerilir. Normalde Microsoft’ un aracında gerekmiyor. Lakin diğer yardımcı araçlarda gerekiyor.

Alternatif kurulum diski oluşturmak içinde Kullanacağınız sürümün iSO formatını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Windows 11 flash diskten yükleme lisanslama ile orjinal yapma

Yüklemek için gerekli dosyaların indirilmesi

 • microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

Kurulum için yardımcı araç ve iSO formatını indirmeniz için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. İsterseniz Google’ a Windows 11 download yazarak gerekli bölüme ulaşabilirsiniz.

Yaptığımız işlemler orjinal kurulum için geçerlidir.

Yükleme işleminde herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, aldığınız uyarı metnini, ekran görselini, bize iletebilirsiniz.

Yükseltme talimatlarını okumadan kuruluma geçiş yapmayınız. Minimum bir sistem gereksinimi sistemlere göre değişken olabiliyor. 

Yükseltme hatası alanlara ek öneri bilgisi

Windows 11 yükseltme hatası alanlar

Bu mesele değişken olacaktır. Donanım gereksinimleri, donanımda sorun olup olmadığı ve kullanılan araçların kontrolü gerekiyor. Örnek RAM veya hard diskte bir sorun yaşanırsa mavi veya siyah ekrana düşer.

 • Donanım kontrollerinden sonra kullandığınız araçları değiştirerek tekrardan deneyin.
 • Masaüstü ve laptop’ un soğutucu fanlarının kontrol edilmesi gerekiyor. Kasalı sistemlerde CPU ve ekran kartının fanlarının düzgün çalıştığından emin olalım.
 • Farklı aktarım programları ile deneyelim.
 • Kullandığınız sistemin lisanslı olduğundan emin olun.
 • Diskte yeterli boş alana bakın. Artı kuracağınız alandaki dosyaları aktarabiliyorsanız başka bir bölüme taşıyınız.
teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.