Windows 11 formatlama yerine sıfırlama

Andronova
3 Minimum Okuma

Windows 11 formatlama yerine sıfırdan kurulum dendiğinde flash diskle veya cd ile yeniden yüklemek akıllara geliyor. Halbuki sistemin kendi özelliğinde daha iyi yöntem bulunuyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bilgisayarınız sorunlu çalışıyorsa veya virüs bulaşmışsa temiz bir şekilde kullanmak istiyorum diyorsanız, en iyi seçeneğin “Windows 11 sıfırla” özelliğinden yararlanmanız olacak. Bu yerde isterseniz dosyalarınız silinmeden soforlamak mümkün. Tabi her şeyin silinerek ilk gün şeklinde açılmasını da sağlayabilirsiniz.

Sıfırla, Windows 11 henüz deneme aşamasında kullanıma sunuldu. Geliştirici programı devam etmekte ve baya bir zamanda bu şekilde olacağı tahmin ediliyor. Daha önce bunla alakalı diğer yazılarımızda söz etmiştik. Gelelim bu seçeneğin ne işe yaradığına. Çoğu format atma veya fabrika ayarlarına döndürme gibi adlandırabilir. Buranın farklı yanı isterseniz içerikte yer alan dosyalarınıza zarar vermeden sistemi sıfırlama yapabilmeniz. Örnek verecek olursak müzikler, telefon yedekleriniz veya aile içi videolarınız var ve bunları aktaracağınız yeterli büyüklüğe sahip bir yedek diskiniz bulunmuyor. İşte bu özelliği kullandığınızda bunların silinmesini önleyebilirsiniz.

Bu bölümün açılmadığı zamanlar olabilir mi? Aklımıza ya sistem dosyalarının bozulması geliyor ya da virüs etkeni ön planda oluyor. O zamanda USB üzerinden flash bellekle onarım yapılması gerekir.

Windows 11 nasıl format atılır?

En kolay yolu yazmak istedik ve eğer buraya ulaşamazsanız o zaman sistem adlı bölümden deneyebilirsiniz. Güvenli mod kullanılarak işlem yapmanıza izin vermeyebilir.

  1. Windows’ un başlat menüsünün yanındaki “Arama” kutucuğuna “Sıfırla” yazmanız yeterli.
  2. Çıkan sonuç içerisinde “Bu bilgisayarı sıfırla” yazanla devam ediyoruz.
  3. Açılacak yerdeki ilk seçenekte “Başlayın” ile devam ediniz.
  4. Sonraki yerde nasıl bir yöntem uygulanmasını seçiyorsunuz. (Önemli dosyalarınız varsa silinmesini önleyebilirsiniz)

Gerekli onaydan sonra net olmayan bir dakika içerisinde işlem gerçekleşecek. Belki 10-30 dakika içerisinde tamamlayabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
Windows 11 formatlama yerine sıfırlama
Windows 11 formatlama yerine sıfırlama

Her türlü olasılığa karşı çok önem arz edenleri harici bir diske veya flash diskte atılabilir.

Windows 11 formatlama
Windows 11 sıfırlama

Görselde gerekli açıklama yapılmı. İlk seçeek uygulama ve ayarları kaldırır. Diğer seçenek ise dosyalar dahil formatlama görevi yapar. Olur da yanlış yöntemle devam edip her şeyinizin silinmesine neden olmuşsanız o zaman kurtarma programlarında yararlanmanız gerekiyor. Burada dikkat edeceğiniz en önemli şart işlemden sonra sisteme bir şey yüklemeden sadece veri kurtarma yazılımını kurup ve çalıştırmanız olacak. 

İş gören çok sayıda aracı aramalarda bulacaksınız. Tabi hemen hemen iş gören çoğu yazılımın ücretli olduğunu söyleyelim. Tabi satın almadan önce kullanıcıların yorumlarından yararlanılmasını öneririz.

Windows 11 sıfırlama
Windows 11 dosyaları silmeden sıfırlama

Format atma yerine kullanılacak en iyi yöntem bu diyebiliriz. İşlemin tamamlanmasından sonra karşınıza kişisel ayarlar açılacak ve kendinize göre gerekli ayarları tamamlayınız. Bittiğinde önerimiz sistem geri yükleme noktasından yararlanmanız. Birincisi ilk açılıştan sonra alınması ve ikincisi ise gerekli programların kurulmasından sonra alınabilir.

Windows 11 formatlama yapamıyorum

Format atamıyorum çok göreceli bir yardım isteğidir. Çıkan uyarının ne olduğunu bilmeden yapacağımız işlemler belki boşuna zaman gitmesine neden olacak. Çıkan uyarının tam metini ile bize dönerseniz yardımcı olabilir..

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İşlemlerde sistemin kendi sıfırlamasını kullanmayı deneyin. Oradaki her iki seçenek ve sistem geri yüklemeden de yararlanınız.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir